صفحه کنونی
اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
بازگشت به صفحه نخست | پنج شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۴ | ۳:۴۵ ب.ظ
0

مدیرکل امور اقتصادی استانداری اردبیل گفت: منطقه آزاد تجاری صنعتی و منطقه ویژه اقتصادی ظرفیتی برای جذب سرمایه‌گذار است.

وراوی :

وراوی: ارژنگ عزیزی در میزگرد بررسی منطقه آزاد تجاری صنعتی در اتاق بازرگانی اردبیل با بیان اینکه منطقه آزاد تجاری صنعتی و منطقه ویژه اقتصادی ظرفیتی برای جذب سرمایه گذار است، افزود: در رابطه با شکل گیری منطقه آزاد تجاری صنعتی مستقل استان اردبیل باید مساله را بدون در نظر گرفتن مسائل جناحی و قومی قبیله‌ای دنبال کنیم.
وی با اشاره به مزیت‌های مدنظر قرار گرفته شده در تهیه طرح توجیهی منطقه آزاد تجاری صنعتی مستقل استان اردبیل، گفت: آزادی مشارکت سرمایه گذار خارجی، آزادی کامل ورود و خروج سرمایه، تضمین کامل سرمایه‌های خارجی و سود حاصل از آن، معافیت مالیاتی ۱۵ الی ۲۰ ساله، معافیت از پرداخت هرگونه عوارض گمرکی و سود بازرگانی و امکان ترانزیت کالا بدون محدودیت از مزیت‌های مهم است.

ابهامات مربوط به منطقه آزاد روشنگری شود

عزیززاده کارشناس اقتصادی گفت: ابهام‌های موجود در خصوص منطقه آزاد تجاری صنعتی و منطقه ویژه اقتصادی و برخی شانتاژهایی که به نفع مردم نیست، باید روشنگری شود.

وی با بیان اینکه منطقه آزاد دارای معافیت مالیاتی است و افراد خارجی بدون ویزا می‌توانند وارد شوند و از سود بازرگانی و عوارض گمرکی معاف شوند، افزود: منطقه ویژه اقتصادی را هم بخش خصوصی و هم دولت می‌تواند اداره کند و منطقه ویژه را دولت مصوب کرده و زیرساخت‌ها را تا در‌ ورودی می‌برد و بقیه را مشارکت کننده تامین می‌کند.

شهردار اسبق اردبیل با بیان اینکه در منطقه آزاد دولت موظف است همه زیرساخت‌ها را آماده کند، تصریح کرد: در منطقه آزاد، مسافر می‌تواند هرگونه کالایی را از منطقه خارج کند، ولی در منطقه ویژه اقتصادی چنین چیزی ممکن نیست.

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه تاکنون هفت منطقه آزاد تجاری صنعتی مورد تصویب قرار گرفته است، خاطرنشان کرد: منطقه آزاد اردبیل که منتظر تصویب نهایی در مجلس است، مهمترین منطقه آزاد کشور است و برای توسعه تجاری کشور موثر بوده و باعث افزایش درآمد مردم خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: اگر توسط استاندار و نمایندگان استان در مجلس، فوریتی به این لایحه داده نشود، عمر مجلس و دولت اجازه تصویب به این لایحه را نمی‌دهد.

منطقه آزاد تجاری صنعتی و سهولت فعالیت‌های تجاری

رسولی رئیس دانشکده خبر اردبیل نیز با اشاره به مزایای منطقه آزاد تجاری صنعتی، گفت: در منطقه آزاد ورود و خروج کالا، نیروی انسانی، فعالیت‌های تجاری با سهولت انجام می‌شود.

وی افزود: کشورهایی که به سمت اقتصاد آزاد حرکت می‌کنند، خصوصاً کشورهایی که نظام اقتصادی‌شان با غرب متفاوت است، در این زمینه پیشتاز هستند.

اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
دیدگاه ها

دیدگاه شما درباره این خبر