صفحه کنونی
اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
بازگشت به صفحه نخست | پنج شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۴ | ۵:۴۴ ب.ظ
0

یک کارشناس روس با بیان اینکه هنوز در مذاکرات هسته‌ای در مورد ساز و کار برداشتن تحریم‌ها و همچنین کاهش ذخایر اورانیوم ایران اختلاف نظر وجود دارد، می‌گوید بعید است که طرفین بتوانند در ضرب‌الاجل مقرر به توافق نهایی دست یابند.

وراوی :

وراوی: یک کارشناس روس با اشاره به روند مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه موسوم به ۱+۵، می‌گوید بعید است که طرفین بتوانند تا پایان ماه ژوئن (۹ تیر ماه) به توافق نهایی دست یابند.
«ولادیمیر یوسیف» مدیر مرکز مطالعات سیاسی و اجتماعی روسیه که روز سه‌شنبه با بیان اینکه واشنگتن موضعی سرسختانه در قبال تحریم‌های ضدایرانی در پیش گرفته، گفت: «تحریم‌های ضد ایرانی لغو نمی‌شود، بلکه تعلیق می‌شوند. این موضع ایالات متحده است. دلیل آن هم این است که اگر تحریم‌ها به طور کامل برداشته شوند، اعمال مجدد آن‌ها دشوار است.»

وی افزود: «به همین خاطر هم هست که ایالات متحده و اتحادیه اروپا تحریم‌ها را تنها تعلیق می‌کنند.»

این کارشناس روس ادامه داد: «اگر چیزی هم امضا شود، تنها یک توافق چارچوب خواهد بود. اما بعید است که این اتفاق تا پایان ژوئن رخ دهد. آمریکایی‌ها دارند از احتمال تعویق ضرب‌الاجل به نیمه جولای (پایان تیر ماه) صحبت می‌کنند، اما پیش‌بینی‌هایی از احتمال تعویق به تاریخ‌های بعدتر هم وجود دارد.»

به گفته وی، مشکل اصلی این است که هنوز ساز و کار برداشتن تحریم‌های ایران به طور کامل مشخص نشده است. یوسیف افزود: «به غیر از این، اختلاف آشکاری هم بر سر انبار کردن سانتریفیوژها وجود دارد. اما آنچه که بیش از هرچیز حائز اهمیت است، انتقال اورانیوم با غنای پائین در فرم هگزافلوراید است، که هنوز در این مورد با روسیه توافق نشده است.»

وی ادامه داد: «هنوز بر سر این مسئله توافق نشده و به نظر می‌رسد که تا مدتی این مسئله نامعلوم باقی بماند.»

تازه‌ترین دور از مذاکرات هسته‌ای از روز گذشته در سطح معاونین وزرای خارجه در شهر وین اتریش آغاز شده است. بر اساس دومین تمدید توافق موقت ایران و ۶ کشور آمریکا، روسیه، چین، فرانسه، انگلیس و آلمان، طرفین باید تا پایان ماه ژوئن به توافق نهایی، موسوم به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) دست یابند.

تداوم اختلافات موجب شده تا گمانه‌زنی‌ها در مورد احتمال تمدید مجدد مذاکرات، قوت بگیرد.

اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
دیدگاه ها

دیدگاه شما درباره این خبر