صفحه کنونی
اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
بازگشت به صفحه نخست | جمعه ۲۹ خرداد ۱۳۹۴ | ۳:۳۶ ب.ظ
0

فرماندار شهرستان خلخال گفت: در حال حاضر یک هزار و ۲۰۰ خانوار عشایری در شهرستان خلخال مستقر بوده که نیاز است تا صنایع عشایری در این شهرستان گسترش یابد.

وراوی :

وراوی: علی نظری پیش از ظهر امروز در جریان آغاز زمان کوچ عشایر خلخال به ییلاق‌های این شهرستان اظهار داشت: ۲۱ درصد از مراتع استان اردبیل در شهرستان خلخال واقع شده است و در این مقدار مراتع ۶ هزار ۶۰۰ نفر جمعیت عشایری زندگی می‌کنند.
وی تصریح کرد: با توجه به اینکه یک هزار و ۲۰۰ خانوار عشایری در خلخال مستقر هستند نیاز است که صنایع عشایری و نیز خدمات‌رسانی به عشایر و شاخص‌های برخورداری از خدمات دولتی در این شهرستان ارتقا و گسترش یابد.
فرماندار شهرستان خلخال بیان کرد: عشایر شهرستان خلخال با در اختیار داشتن بیش از ۴۲ هزار واحد دامی و تولید سالانه ۹۰۰ تن شیر، ۳۶۰ تن گوشت قرمز و ۳۸ تن پشم نقش مهم و ارزنده‌ای را در اقتصاد این شهرستان ایفا می‌کنند.
نظری با بیان اینکه اصلاح راه‌های ارتباطی عشایر باید در دستور جدی اداره راه و شهرسازی خلخال قرار بگیرد، افزود: دستگاه‌های خدمت‌رسان باید بیش از پیش جامعه عشایری را مورد توجه قرار بدهند چرا که عشایر این شهرستان در ۲۰ سال اخیر مورد بی توجهی قرار گرفته و مسئولان در این مدت به معضلات شهری پرداخته‌اند.
وی عمده‌ترین علت مهاجرت ساکنان روستاها را بی‌توجهی به مشکلات آنهادانست و گفت: جامعه‌شناسی عشایری مبحث مهمی بوده چرا که عشایر با ساختار اجتماعی کاملاً متفاوت زندگی می کنند و ساختار قبیله‌ای این قشر باید مورد مطالعه دقیق جامعه‌شناسی قرار بگیرد و با وجود ظرفیت‌های بالا در عشایر منطقه، لازم است جمعیت عشایری مورد توجه جدی قرار بگیرد.
فرماندار شهرستان خلخال اظهار کرد: وجود ۵۴ چادر اوبا در عشایر آق‌بلاغ و تلاش عشایر زحمتکش منطقه در یک چادر و آلاچیق که به توسعه، تولید و خدمات می‌پردازند، می‌تواند سبب جذب گردشگران به این منطقه باشد و ورود این افراد به ییلاق‌های خلخال در منابع مالی و درآمد این شهرستان نیز کارساز خواهد بود.
وی افزود: بالا بردن شاخص‌های بهداشتی عشایر از موارد مهم است که باید مورد توجه مسئولان قرار بگیرد که در این زمینه با تفاهم‌نامه ارتقای بهداشتی می‌توانیم بیشتر در خدمت جمعیت عشایری این شهرستان باشیم.
نظری بیان کرد: باید آب آشامیدنی و سوخت عشایر در مدت زمان سکونت عشایر در ییلاق‌های این شهر توسط دستگاه‌های مربوطه تامین شود و در کنار آن اطلاع‌رسانی از شرایط جوی با ارسال پیامک از موارد دیگر مواردی بوده که در خدمت‌رسانی به این قشر موثر است.

اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
دیدگاه ها

دیدگاه شما درباره این خبر