صفحه کنونی
اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
بازگشت به صفحه نخست | جمعه ۲۹ خرداد ۱۳۹۴ | ۳:۵۴ ب.ظ
0

معاون آب، خاک و صنایع وزیر جهاد کشاورزی گفت: با آغاز ساخت سد کیوی زاویه بخش خورش رستم شهرستان خلخال 800 هکتار از اراضی پایاب سد جان دوباره خواهد گرفت.

وراوی :

وراوی: علی‌مراد اکبری صبح امروز همزمان با هفته جهاد کشاورزی در بازدید از طرح‌های آب و خاک شهرستان خلخال در بخش خورش رستم خلخال در محل احداث سد کیوی زاویه خورش رستم اظهار کرد: کار ساخت این سد از ماه آینده از سرگرفته می‌شود.
وی با اشاره به اینکه مطالعات برای احداث سد، اراضی پایاب و منابع آبی موجود در منطقه از سوی وزارت جهاد و اداره کل جهاد کشاورزی استان انجام شده است، گفت: با ساخت این سد اراضی پایاب در سه حاشیه سه روستا از نعمت آب کشاورزی برخوردار می‌شوند.

معاون آب، خاک و صنایع وزیر جهادکشاورزی افزود: با ساخت این سد ۸۰۰ هکتار از اراضی پایاب سد کیوی زاویه که بر روی رودخانه قره تیکان شهرستان خلخال ساخته می‌شود، برخوردار خواهند شد.

اکبری با تقدیر از بهره‌برداران، کشاورزان و اهالی منطقه تصریح کرد: هدف وزارت جهاد کشاورزی رونق‌بخشی به کسب و کار روستاییان در حوزه کشاورزی با ایجاد زیر‌ساخت‌های موجود مطالعه شده در منطقه و تکمیل طرح‌های نیمه تمام است.

این مسئول منطقه خورش رستم را خاستگاه و مستعد برای ایجاد باغات دانست و گفت: این منطقه به دلیل گرمسیری بودن استعداد فراوان در پرورش گونه‌های مختلف کشاورزی است و اقلیم کاملا مناسب است.

معاون آب، خاک و صنایع وزیر جهادکشاورزی بیان کرد: پس از ساخت سد آب تنظیمی سد کیوی زاویه ۳ میلیون متر مکعب در سال برآورد شده که اراضی پایین دشت را سیراب خواهد کرد.

نماینده مردم خلخال و کوثر در مجلس شورای اسلامی نیز با تشکر از توجهات وزیر جهاد کشاورزی به مشکلات کشاورزان منطقه گفت: بیشترین محل درآمد اهالی شهرستان خلخال و مخصوصا بخش خورش رستم از محل فعالیت در باغات و کشت و کار است و با این فضای موجود کم آبی و نبود سد‌های معیشتی و نیمه تمام ماندن پروژه‌ها اغلب این کشاورزان در مشکل و مضیقه به سر ‌می‌برند.

جلیل جعفری بنه‌خلخال خواستار توجه ویژه وزیر جهادکشاورزی و زیر مجموعه کشوری و استانی به حل مشکل روستاییان در حوزه کشاورزی شد.

وی ادامه داد: اگر آب کشاورزی به واسطه ساخت سدهای بزرگ و معیشتی تامین شود مهاجرت به شهرهای بزرگ از روستاها مفهومی نخواهد داشت.

در ادامه این بازدید از طرح لوله‌گذاری انهار کشاورزی در روستاهای دمدل، خوجین و روستای خمس بازدید شد و طرح‌های آماده در هفته جهاد کشاورزی مورد بهره‌برداری قرار گر فت.

در روستای دمدل طرح لوله‌گذاری ۴۰ هکتار از باغات با اعتبار ۴۸۰ میلیون ریال و ۸۰۰ متر لوله‌گذاری قیچی خورد و رضایت‌مندی اهالی در خصوص اینکه آب برای مزارع و باغات فراهم شده بود کاملا به چشم دیده‌‌ می‌شد.

اهالی روستای دمدل خواستار اعتبارگذاری از سوی مسئولین برای تکمیل خط لوله و ادامه طرح شدند.

در روستای خمس خلخال نیز پروژه لوله‌گذاری که از سال ۱۳۹۳ برای ۱۰۰ هکتار از باغات آغاز شده بود با ۸۰۰ متر لوله‌گذاری در فاز اول با اعتبار ۵۴۰ میلیون ریال به بهره‌برداری رسید.

جلیل جعفری بنه‌خلخال نماینده مردم خلخال و کوثر در مجلس با اشاره به اینکه با اجرای طرح لوله‌گذاری بیش از ۷۰ درصد آب موجود در سر مزرعه به کشاورزان تحویل می‌شود و از هدر رفت آب در کانال‌های سنتی جلوگیری ‌می‌شود از روستاییان خواست تا با جهاد کشاورزی نهایت همکاری را داشته باشند.

در ادامه طرح لوله‌گذاری اراضی کشاورزی ساجی خوجین در بخش مرکزی خلخال نیز که با ۹۰۰ متر لوله‌گذاری و ۵۴۰ میلیون ریال اعتبار برای آبیاری ۴۰۰ هکتار از اراضی روستاییان انجام شده بود به افتتاح رسید.

در این مراسم علی نظری شیخ احمد فرماندار خلخال خواستار حفظ و مواظبت از کانال‌های آب و لوله‌گذاری شد و گفت: سرمایه‌های هنگفتی از محل اعتبارات دولتی برای احیای کشاورزی در روستاها هزینه ‌می‌شود که نیازمند همکاری کشاورزان و نگهداری از این سرمایه‌های ملی است.

اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
دیدگاه ها

دیدگاه شما درباره این خبر