صفحه کنونی
اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
بازگشت به صفحه نخست | شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۴ | ۱:۱۱ ب.ظ
0

برداشت محصول گیلاس و آلبالو در منطقه هیر از توابع شهرستان اردبیل آغاز شد.

وراوی :

وراوی: در حاشیه برداشت این محصول مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در استان اردبیل در مجموع ۳۸ هزار هکتار انواع باغ داریم که ۳ هزار و ۳۰۰ هکتار آن گیلاس و آلبالو است؛ پیش‌بینی می‌کنیم بیش از ۲۶ هزار و ۵۰۰ تن گیلاس و آلبالو در شهرهای مختلف استان اردبیل تولید و روانه بازار شود.
محرم عدلی گفت: با توجه به اینکه سال گذشته به دلیل سرمازدگی ۱۰ و ۱۱ فروردین عمده محصولات ما از بین رفته بود، امسال شرایط مناسبی را در تولید و برداشت محصولات سردرختی در استان شاهد هستیم، به نوعی که پیش‌بینی می‌کنیم در مجموع در این استان بیش از ۳۵۰ هزار تن انواع محصولات سردرختی استحصال شود که به نسبت سال‌های قبل رقم افزایشی ۵۰ هزار تنی را در این حوزه شاهد هستیم.

وی افزود: منطقه هیر از مستعدترین مناطق تولید گیلاس و آلبالو است که یک سوم محصول تولیدی این استان در این منطقه برداشت می‌شود، به طوری که ۸۷۰ هکتار از اراضی این منطقه به کشت این گونه‌های باغی اختصاص یافته که انتظار می‌رود ۶ هزار و ۴۰۰ تن محصول گیلاس در هیر برداشت شود.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل از افزایش ۱۰ درصدی تولید میوه در این منطقه به نسبت سال‌های گذشته خبر داد و یادآور شد: محصول برداشت شده این منطقه تازه‌خوری و مربوط به مصرف محلی و بومی است و از نظر کیفیت گیلاس هیر از مرغوبیت بهتری برخوردار است.

عدلی با اشاره به جایگاه استان اردبیل در تولید محصولات سردرختی بیان کرد: استان اردبیل در تولید گیلاس بعد از استان‌های خراسان رضوی،‌ مازندران، تهران و قزوین رتبه پنجم را در تولید گیلاس دارد.

این مسئول با بیان اینکه برداشت محصولات سردرختی از اردیبهشت امسال آغاز شده و تا اواخر پاییز در مناطق مختلف استان ادامه می‌یابد، گفت: امیدواریم برداشت محصولات سردرختی با کیفیتی مناسب و ایجاد رضایت‌مندی بیشتر در تولیدکنندگان همراه باشد.

* گله‌مندی باغداران از ناقص بودن پوشش بیمه‌ای

در ادامه یکی از باغداران نمونه هیر با گله‌مندی از مسئولان در بی‌توجهی به تولید محصولات باغی به ویژه پایین بودن پرداختی بیمه از بابت خسارت وارده به باغات گفت: به ازای هر هکتار ۲۰۰ هزار تومانی که در سال گذشته به بیمه پرداخت کردیم، تنها پرداختی آنها ۸۰۰ هزار تومان بوده که اصلاً کفاف هزینه‌های اولیه را نیز این مبلغ نمی‌کند.

شهریار لطیفی با بیان اینکه در مجموع ۵ هکتار باغات مثمر در هیر ایجاد کرده اما به دلیل شرایط نامساعد جوی اغلب این باغات در سال‌های گذشته دچار سرمازدگی و امسال نیز تندباد شدید و تگرگ شده است، افزود: غیر از گیلاس و آلبالو هیر منطقه مساعد برای کشت گونه‌های دیگر نیست چرا که نوسانات و اختلاف دما در این منطقه بالا است و این ضربه مهلک به باغداری در این منطقه می‌زند.

وی با بیان اینکه فعالیت‌ها در تبدیل اراضی باغی به آبیاری مدرن در ۲۸ هزار مترمربع سیستم قطره‌ای با تسهیلات بسیار کم جهاد کشاورزی آغاز شده است، گفت: از مسئولان انتظار داریم تا هم در پوشش بیمه‌ای محصولات باغی هم پرداخت خسارت و هم تأمین بخشی از نیازمندی‌ها باغداران ورود پیدا کنند.

اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
دیدگاه ها

دیدگاه شما درباره این خبر