صفحه کنونی
اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
بازگشت به صفحه نخست | یکشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۴ | ۱:۴۳ ب.ظ
0

رئیس اتحادیه تعاونی کشاورزی زنبورداران استان اردبیل گفت: ۲ واحد آزمایشگاه کنترل کیفی عسل و تشخیص بیماری زنبور در اردبیل راه‌اندازی می‌شود.

وراوی :

وراوی: سیدفردین صفوی شامگاه شنبه در جمع خبرنگاران در اردبیل اظهار داشت: راه‌اندازی دو آزمایشگاه کنترل کیفی عسل و تشخیص بیماری زنبور در اردبیل نیازمند یک میلیارد ریال اعتبار بوده که با حمایت دولت و دستگاه‌های مربوطه این دو آزمایشگاه به زودی در اردبیل راه‌اندازی می‌شود.
وی با بیان اینکه راه‌اندازی آزمایشگاه کنترل کیفی عسل و آزمایشگاه تشخیص بیماری زنبور عسل نقش بسزایی در کیفی‌سازی عسل اردبیل خواهد داشت، گفت: امیدواریم مسئولان استانی به ویژه سازمان جهاد کشاورزی و تعاونی روستایی در این راستا اهتمام ویژه‌ای داشته باشند.
رئیس اتحادیه تعاونی کشاورزی زنبورداران استان اردبیل بیان کرد: دامپزشکی استان برای ایجاد این دو آزمایشگاه در اردبیل اعلام آمادگی کرده است و این دو آزمایشگاه نیازی به زمین ندارد و با برنامه‌ریزی‌های اساسی می‌توان این آزمایشگاه‌ها را به زودی راه‌اندازی کرد.
صفوی تصریح کرد: کشور ایران در تولید عسل رتبه ۸ جهان را به خود اختصاص داده است و استان اردبیل با تولید سالانه بیش از ۶ هزار تن عسل رتبه سوم کشور را در اختیار دارد و نقش بسزایی در تولید عسل در کشور دارد.
وی با بیان اینکه استانداری اردبیل، سازمان جهاد کشاورزی و تعاونی روستایی اهتمام ویژه‌ای برای توسعه زنبورداری و عسل در اردبیل دارند، افزود: امیدواریم با حمایت‌های دوچندان مسئولان استانی شاهد برندسازی عسل اردبیل و عرضه در تمام نقاط کشور باشیم که این امر نیازمند همدلی و همزبانی مسئولان است.
عضو هیئت مدیره انجمن ملی عسل ایران اظهار کرد:‌ توسعه صنعت زنبورداری در استان اردبیل علاوه بر فعالیت همه‌جانبه زنبورداران نیازمند حمایت‌های دستگاه‌های اجرایی بوده چرا که برای انجام برخی از کارهای اتحادیه زنبورداری و توسعه صنعت زنبورداری با مشکلات جدی در دستگاه‌هایی اجرایی روبه‌رو هستیم که امیدواریم برای کاهش این مشکلات اداری تدابیر ویژه‌ای اتخاذ شود.
صفوی با بیان اینکه متاسفانه عدم خرید عسل باکیفیت توسط کارخانجات یکی از مشکلات اساسی است، گفت: این کارخانجات به دلیل برخی دلایل غیرمنطقی عسل باکیفیت را نمی‌خرند و این امر نیز تولیدکنندگان عسل را با مشکل مواجه کرده است.
وی یکی از نیازهای توسعه عسل سبلان در کشور و صادرات آن را بسته‌بندی شیک و مناسب آن برشمرد و بیان کرد:‌ بسته‌بندی استاندارد و با وزن کم عسل می‌تواند علاوه بر جذب مشتریان داخلی در توسعه صادرات آن به کشورهای همجوار نیز موثر باشد.
رئیس هیئت مدیره شرکت تعاونی زنبورداران اردبیل یکی دیگر از مشکلات اتحادیه زنبورداران استان را عدم قیمت‌گذاری تضمینی این محصول دانست و افزود: بالاترین قیمت عسل در استان ۶۰ هزار تومان بوده و مشتریان باید از خرید عسل بالای ۶۰ هزار تومان در استان خودداری کنند چرا که مناسب با کیفیت و نوع عسل ارائه شده نیست.
صفوی اظهار کرد: عسل سبلان یکی از عسل‌های باکیفیت در کشور بوده که به دلیل شرایط خاص آب و هوایی و تنوع گیاهان دارویی مشتریان خاصی در داخل و خارج از کشور دارد و می تواند به یک محصول استراتژیک در کشور تبدیل شود.
رئیس اتحادیه تعاونی کشاورزی زنبورداران استان اردبیل با اشاره به اینکه نمایشگاه بین‌المللی صنعت زنبورداری و عسل به زودی در کره جنوبی برگزار می‌شود، تصریح کرد: هیئتی از اتحادیه زنبورداران استان اردبیل برای ارائه ظرفیت‌های صنعت زنبورداری استان اردبیل در این نمایشگاه حضور می‌یابند.

اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
دیدگاه ها

دیدگاه شما درباره این خبر