صفحه کنونی
اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
بازگشت به صفحه نخست | دوشنبه ۱ تیر ۱۳۹۴ | ۱:۳۵ ب.ظ
0
مدیرکل تعاون روستایی اردبیل تأکید کرد

از زنجیره فرآوری دانه‌های روغنی در اردبیل حمایت می شود

مدیرکل تعاون روستایی استان اردبیل گفت: تلاش می‌کنیم تا با توجه به ظرفیت تولید دانه‌های روغنی در استان اردبیل زنجیره کاملی از فرآوری این محصول و همچنین کارخانه روغن‌کشی را در استان اردبیل فراهم بیاوریم.

وراوی :

وراوی: غلامرضا میرزاحسینی اظهار داشت: در بحث دانه‌های روغنی با توجه به ظرفیت خوب تولید نظیر سویا، ‌کلزا و گلرنگ در شمال استان اردبیل تلاشمان بر این است تا این محصولات به موقع خریداری شده و به دلیل فسادپذیری سریع نسبت به فرآوری آن به ویژه تولید روغن و کنجاله دام اقدام جدی انجام شود.
وی یادآور شد: برای دستیابی به زنجیره کامل در این زمینه طرح توجیهی احداث کارخانه روغن‌کشی را در استان آغاز کردیم که این طرح توجیهی به تهران ارسال شده تا هر چه سریع‌تر زمینه راه‌اندازی این مجموعه را شاهد باشیم.

مدیرکل تعاون روستایی استان اردبیل افزود: با توجه به مهیا بودن برخی از زیرساخت‌ها انتظار می رود، زمینه‌راه‌اندازی این کارخانه‌ها فراهم آید تا فرآوری دانه‌های روغنی در این استان انجام شده و از ارسال آن به سایر استان‌ها جلوگیری شود.

میرزاحسینی درباره احداث سردخانه در اردبیل به عنوان نیاز اصلی در ذخیره‌سازی و نگهداری محصولات به شکل مناسب و کیفی عنوان کرد: در حال حاضر تعداد ۸ تعاونی در این زمینه اعلام آمادگی کرده‌اند تا مجوز احداث سردخانه و سیلو به آنها داده شود که قطعاً با تأمین زمین امکان احداث و راه‌اندازی چنین مجموعه‌هایی فراهم می‌آید.

این مسئول ادامه داد: با اتحادیه دامداران در روزهای اخیر جلساتی را برگزار کردیم تا کارخانه ذرت سیلویی اردبیل احداث شود تا کشت و صنعت و مزارع بخشی خصوصی که در تولید این محصول پیشقدم هستند بتوانند از ظرفیت این کارخانه استفاده کنند.

مدیرکل تعاون روستایی استان اردبیل گفت: کار جمع‌آوری شیر بر عهده تعاون روستایی گذاشته شده که ما در روزهای آینده خبرهای خوشی را در این زمینه به تولیدکنندگان اعلام می‌کنیم که قطعاً اتحادیه‌ دامداران نیز به صورت قوی همکاری‌های لازم را با ما در عرصه جمع‌آوری شیر انجام می‌دهد.

* اردبیل ۱۵۹ تعاونی و ۱۸۴ فروشگاه فعال در شهرهای مختلف دارد

میرزاحسینی با اشاره به تولید بیش از ۸۰۰ هزار تن سیب‌زمینی بیان کرد: ارزش مالی تولید سیب‌زمینی برای این استان می‌تواند یک ظرفیت خوبی باشد به شرط آنکه واحدهای فرآوری و صنایع تبدیلی سیب‌زمینی راه‌اندازی شود.

وی یادآور شد: بیش از ۸۰ درصد نیاز کارخانه‌های تولید چیپس را تولیدکنندگان سیب‌زمینی و صادرکنندگان تأمین می‌کنند و کارشناسان ما با مراجعه به برخی از شهرهای همجوار سعی کردند تا با الگوبرداری از کارخانه صنایع سیب‌زمینی به ویژه پوره نسبت به راه‌اندازی این کارخانه و همچنین عرضه ضایعات به عنوان خوراک دام اقدام کنند.

مدیرکل تعاون روستایی استان اردبیل افزود: امیدواریم تا پایان امسال این واحدهای فرآوری زنجیره‌ای در تکمیل تولید محصولات کشاورزی هم در بخش سیب‌زمینی و هم دانه‌های روغنی فعال‌تر شوند.

میرزاحسینی فعالیت یک اتحادیه مرکزی، ۹ اتحادیه شهرستانی، ۱۵۹ تعاون روستایی و ۱۸۴ فروشگاه را در سطح استان یادآور شد و عنوان کرد: بزرگترین زنجیره حمایتی از کشاورزان و تولیدکنندگان را در مناطق روستایی و محروم شاهد هستیم.

اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
دیدگاه ها

دیدگاه شما درباره این خبر