صفحه کنونی
اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
بازگشت به صفحه نخست | دوشنبه ۱ تیر ۱۳۹۴ | ۱:۴۹ ب.ظ
0
یک فعال حوزه اقتصادی اردبیل:

پتروشیمی برای اردبیل توجیه اقتصادی ندارد

فعال و صاحب‌نظر حوزه اقتصاد اردبیل گفت: راه‌اندازی پتروشیمی در اردبیل هیچ توجیه اقتصادی ندارد و ما باید روی واحدها با توجیه اقتصادی و مزیت‌دار فکر کرده و روی آنها تامل کنیم.

وراوی :

وراوی: حکمت نور‌اللهی صبح امروز در همایش اتاق فکر محیط زیست اردبیل اظهار کرد: ما به جای آنکه روی مزیت‌های استان در راه‌اندازی واحدهای تولیدی و صنعتی تمرکز کنیم روی واحدهایی تمرکز کرده‌ایم که هیچ مزیتی برای توسعه استان محسوب نمی‌شود و به جای واحدهای پاک و عاری از آلایندگی به سمتی حرکت کردیم تا با راه‌اندازی واحدهایی همچون پتروشیمی که هیچ توجیه و مزیت اقتصادی برای این استان ندارد درصدد ضربه زدن به برخی از مزیت‌ها نیز هستیم.
وی مسئله محیط زیست را مسئله جهانی و تلاش برای رفع معضلات آن را یک حرکت جمعی و گروهی فارغ از هر نوع وابستگی سرزمینی و جغرافیای سیاسی اعلام کرد و گفت: در دنیا به این نتیجه رسیده‌اند تا زمانی که خود مردم با دلسوزی تمام در این عرصه وارد نشوند کار به نتیجه نمی‌رسد و فعالیت‌های اداری و سازمانی نمی‌تواند جوابگوی جلوگیری از تخریب محیط زیست باشد.

این کارشناس حوزه اقتصاد اردبیل به دغدغه‌های مختلف در حوزه محیط زیست جانوری، گیاهی و طبیعی اشاره کرد و افزود: در کشورهای توسعه‌یافته و یا در مسیر توسعه بیش از نیم قرن است که هدف‌گذاری‌های درست در حوزه محیط زیست و در مسیر پایداری این مسئله است تا به هر شکل ممکن بتوان نتایج مطلوبی را در این بخش به دست آورد.

نوراللهی بیان کرد: ما در حال حاضر به رغم آنکه در صنعت شاهد توسعه و پیشرفت‌های گسترده‌ای بودیم ولی به جای آنکه صنایع پاک همراه با ارزش افزوده بالا مدنظر ما باشد بیشتر به راه‌اندازی صنایع آلاینده همچون کارخانه سیمان و یا پتروشیمی‌ روی آورده‌ایم که به معنای واقعی در آلایندگی فضای زندگی بسیار تاثیرگذار هستند.

وی ادامه داد: در این استان نیز با راه‌اندازی کارخانه سیمان که آلایندگی آن به حدی است تا ۲۰ کیلومتر شعاع این کارخانه نمی‌توان به خوبی نفس کشیده و به رغم آنکه این کارخانه برای بیش از ۳۰۰ نفر ایجاد اشتغال کرده اما ضرر و زیانی که به محیط زیست استان وارد کرده غیرقابل جبران و رقم آن نیز غیرقابل احصا است.

این کارشناس حوزه اقتصاد اردبیل با انتقاد از برداشت‌های بی‌رویه مواد معدنی گاه بدون مجوز و همچنین تخریب کامل محیط زیست یادآور شد: باید دلیل این مسئله روشن شود که چرا ما به دنبال صنایع ‌آلاینده همچون ذوب‌آهن و یا پتروشیمی رفته‌ایم در حالی که خود پتروشیمی در صورت راه‌اندازی در اردبیل مصرف آبی معادل مصرف صدها هکتار اراضی را دارد در حالی که این واحد تولیدی آلاینده بوده و هیچ توجیه اقتصادی ندارد در حالی که رونق کشاورزی به تقویت بیشتر اقتصاد استان کمک می‌کند.

نوراللهی با اشاره به برخی کلنگ‌زنی‌ها از جنس نگاه خودبینانه و فاقد پشتوانه علمی در سال‌های گذشته در این استان عنوان کرد: در بهبود شرایط زیست محیطی در استان اردبیل اتاق فکر شکل گرفته با همکاری مجموعه‌های غیردولتی و مردم نهاد می‌تواند تلنگری بر حرکت‌های راستین در این حوزه باشد تا جلوی نگاه تخریبی گرفته شود.

وی بزرگترین مزیت استان اردبیل را در حوزه گردشگری اعم از جذب توریسم داخلی و خارجی یادآور شد و افزود: اگر امروز واحدهای تولیدی و صنعتی ما نظیر سبلان پارچه، ذوب‌آهن، اتوبوس‌سازی و …. که اغلب صنایع دهه ۱۹۵۰ هستند به خواب خرگوشی رفته‌اند بهترین فرصت است تا صنعت گردشگری رونق گرفته و بتوانیم با توجه به شرایط آب و هوایی،‌ اقلیمی و جغرافیایی استان اردبیل در جذب گردشگران خلا به وجود آمده را برطرف کنیم.

صاحب‌نظر حوزه اقتصاد اردبیل در پایان سخنان خود ضرورت به ثمر نشستن طرح‌های گردشگری را با نگاه واقع‌بینانه و به دور از هرگونه نگاه کارشکنانه یادآور شد و گفت: همه باید در این حوزه پای کار بیایند و اجازه ندهند تا امر توسعه پایدار استان با صنایع معقول و صنعت گردشگری به تاخیر و تعلل بیفتد.

اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
دیدگاه ها

دیدگاه شما درباره این خبر