صفحه کنونی
اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
بازگشت به صفحه نخست | چهارشنبه ۳ تیر ۱۳۹۴ | ۱۱:۲۰ ق.ظ
0

رئیس کل دادگستری استان اردبیل گفت: ما شعبه ویژه رسیدگی به اختلافات بانکی را راه‌اندازی کردیم تا مشکلات جدی که بین بانک‌ها و سرمایه‌گذاران و تولیدکنندگان وجود دارد برطرف شود.

وراوی :

وراوی: حجت‌الاسلام محمدعلی قاصدی صبح امروز در مراسم گرامیداشت هفته قوه قضاییه در اردبیل اظهار کرد: یکی از مشکلات و معضلات کشور بحث معوقات بانکی است که شعبه ویژه‌ای در شورای حل اختلاف برای رسیدگی به این دعاوی پیش‌بینی شده است که از یک هزار و ۹۷۲ پرونده وارده بیش از ۶۶۸ فقره پرونده با مصالحه پایان یافته و ۶ میلیارد تومان مطالبات بانکی نیز توسط شورای حل اختلاف به منابع بانک‌ها بازگردانده شده است.
وی افزود: یکی از دعاوی که در دادگستری به یک گره لاینحل تبدیل شده بود بحث تصادفات و پرداخت دیه بود که با گذشت سال‌ها این مبلغ دیه افزایش یافته و مشکلاتی را برای افراد مختلف به وجود آورده بود که ما سعی کردیم در شعبه ویژه شورای حل اختلاف این قضیه مطرح شده و نسبت به برطرف شدن آن هدف‌گذاری‌ها و برنامه‌ریزی‌ها به انجام برسد.

رئیس کل دادگستری استان اردبیل یادآور شد: ما به رغم آنکه پرونده‌های متعددی از سال‌های قبل باقیمانده بود با همراهی بیمه و پزشکی قانونی سعی کردیم ظرف ۴۸ ساعت به این پرونده‌ها رسیدگی کرده و زمینه پرداخت حق و حقوق افراد را از طریق بیمه فراهم کنیم که در این ارتباط ۳۶۹ فقره پرونده بخش عظیمی از پرداختی‌های دیه افراد تحقق پیدا کرده است.

قاصدی بیان کرد: با همراهی خوبی که شورای حل اختلاف در پرونده‌های جرایم غیرعمد و مالی دارد ما شاهد حل و فصل بسیاری از مشکلات و معضلات هستیم به طوری که سال قبل ۴ فقره پرونده که منتهی به قصاص شده بود با پادرمیانی این شورا و حصول رضایت از شاکیان این پرونده با صلح و سازش خاتمه یافته و جلوی قصاص نفس گرفته شده است.

این مسئول گفت: در سه ماهه اول نیز دو مورد از این پرونده‌ها با جلب رضایت شاکیان خاتمه یافته و قصاص به مرحله اجرایی نرسیده است.

رئیس کل دادگستری استان اردبیل ادامه داد: ما برنامه‌هایی را با هدف کم کردن پرونده‌ها و کیفی ‌کردن احقاق حقوق مردم در دستور کار قرار دادیم و در این زمینه بحث آموزش را از داخل مجموعه خودمان و کارکنان و قضات و ضابطین دادگستری و همچنین ضابطین عام و خاص مدنظر قرار داده و برنامه‌های آموزشی‌مان را به شکل فراگیر دنبال می‌کنیم.

قاصدی یکی دیگر از پیگیری‌های دادگستری را بحث احقاق حقوق مردم در جلوگیری از تخریب محیط زیست، جنگل‌ها و اراضی مزروعی و مراتع اعلام کرد و افزود: در این زمینه ما پرونده‌های باقیمانده از سال‌های گذشته را رسیدگی کرده و نسبت به صدور احکام قطعی آنها اقدام کردیم به طوری که در یک سال اخیر ۷۵ مورد قلع و قمع بناهای غیرقانونی و همچنین ساخت و سازهای غیرمجاز را شاهد بودیم.

وی عنوان کرد: معاونت آمار و اطلاعات و فناوری دادگستری استان اقدام به تجهیز همه مجموعه‌های دادگستری به سیستم سخت‌افزاری و نرم‌افزاری کارآمد کرده به طوری که ابلاغ الکترونیکی پرونده‌ها با تأسیس و راه‌اندازی دفاتر التکرونیکی و پیشخوان قضایی محقق می‌شود.

رئیس کل دادگستری استان اردبیل ادامه داد: در مرکز استان برای راه‌اندازی دو دفتر مجوز صادر شده و در سایر شهرستان‌ها به تدریج شاهد راه‌اندازی این دفاتر خواهیم بود که از ابتدا تا انتهای پرونده از طریق کدی که ارائه می‌شود افراد به راحتی می‌توانند در جریان روند اجرایی پرونده قرار گیرند.

قاصدی فقرزدایی را یکی دیگر از اولویت‌های دادگستری اعلام کرد و یادآور شد: لازم نیست همه جرایم به ویژه جرایم غیرعمد و مالی جرمشان منتهی به زندان و حبس شود در حالی که دستگاه قضا کاهش جمعیت کیفری زندان را به عنوان یک اولویت مدنظر قرار دارد و به شیوه‌های مختلف سعی دارد تا بر اساس قانون مجازات اسلامی راهکارهای جایگزین حبس را اعمال کند.

وی در پایان سخنان خود فعالیت ستاد دیه استان را در یک سال اخیر با آزادی ۳۱۸ زندانی به مبلغ ۱۰ میلیارد تومان پرداختی به شاکیان اعم از محکومین مالی دیه، مهریه و مالی یادآور شد و گفت: انجمن حمایت از زندانیان استان اردبیل نیز در حمایت از خانواده‌های زندانیان اقدام به پرداخت ۲۷۶ میلیون تومان کمک مالی کرده تا این خانواده‌ها از تنگنا و مشکلات بیرون بیایند.

اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
دیدگاه ها

دیدگاه شما درباره این خبر