صفحه کنونی
اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
بازگشت به صفحه نخست | چهارشنبه ۳ تیر ۱۳۹۴ | ۱۲:۰۸ ب.ظ
0

مشاور و کارشناس تغذیه استان اردبیل گفت: استفاده از زولبیا و بامیه در ماه مبارک رمضان بدترین شیوه تغذیه است، برخی از خانواده‌ها سعی می‌کنند با زولبیا و بامیه افطار کنند که به هیچ‌وجه توصیه نمی‌شود.

وراوی :

وراوی: سیدسعید راثی‌زاده اظهار کرد: با توجه به مصادف شدن ماه مبارک رمضان با فصل تابستان و طولانی شدن ساعات روزه‌داری، یکی از مهمترین و عمده‌ترین مباحث روز مسئله تغذیه است، به طوری که تغذیه بهتر می‌تواند نیاز بدن را به کالری رفع کرده و زمینه رشد مناسب افراد را فراهم آورد.
وی با اشاره به وعده افطاری و نحوه تغذیه مردم در ایام ماه مبارک رمضان گفت: بهتر است هموطنان در هنگام افطار از مقداری غلات شامل نان و غلات کم‌حجم به همراه نوشیدنی ولرم همچون شیر و یا شیر و عسل در مرحله اول استفاده کنند و چند ساعتی با خوردن این غذاها به معده و دستگاه گوارشی خود فرصت بدهند.

مشاور و کارشناس تغذیه استان اردبیل افزود: بعد از نیم تا یک ساعت استراحت به دستگاه گوارشی و تحرک و فعالیت در منزل همچون نماز خواندن و حتی پیاده‌روی چند دقیقه‌ای و یا ظرف شستن برای بانوان بهتر است روزه‌داران سوپ و آش و یا بر اساس رسم منطقه ما فرنی مصرف کنند که توصیه می‌شود سوپ و آش مصرفی نیز آبکی بوده و پرچرب نباشد تا زمینه سوء هاضمه را فراهم نیاورد.

راثی‌زاده بیان کرد: بعد از این مرحله نیز باید نیم ساعتی به معده استراحت داد تا در یک وعده دیگر از میوه و سبزیجات استفاده شود، چرا که مصرف میوه و سبزیجات نقش مهم و کلیدی در نگهداری و حفظ و تامین میزان آب بدن در ایام ماه مبارک رمضان و تقارن آن با فصل تابستان دارد.

وی به روزه‌داران توصیه کرد شام را نیز کم و در حد چند قاشق برنج با گوشت و ماست صرف کنند و از هرگونه پرخوری پرهیز کنند.

مشاور و کارشناس تغذیه استان اردبیل استفاده از لبنیات را از لحظه افطار تا سحر مهم اعلام کرد و ادامه داد: مصرف چای و نوشیدنی به صورت کم توصیه می‌شود که این مواد نیز می‌تواند به جبران آب از دست رفته بدن کمک کند.

راثی‌زاده در پاسخ به سئوالی در مورد مصرف زولبیا و بامیه به عنوان ماده پر از قند و شیرین و سرخ شده در روغن‌های مضر گفت: به هیچ‌وجه مصرف زولبیا و بامیه در افطاری به ویژه هنگام باز کردن روزه به هموطنان توصیه نمی‌شود، چرا که به جای آن می‌توانند خرما و میوه و سبزی استفاده کنند.

خوردن و خوابیدن در وقت سحری بسیار مضر است

وی در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد: در هنگام سحر نیز باید یک ساعت قبل از اذان صبح افراد بیدار شده و اگر احساس کم‌اشتهایی کردند با خوردن محصولات لبنی به ویژه ماست برای تغذیه سحری خود را آماده کنند.

مشاور و کارشناس تغذیه استان اردبیل ادامه داد: مناسب است در هنگام سحری نیز از میوه‌جات و سبزیجات استفاده شده و نان و غلات و مواد پروتئینی استفاده شود که قطعاً مصرف آنها می‌تواند به تاخیر در گرسنگی کمک کند.

راثی‌زاده افزود: باید بعد از خوردن سحری ۴۵ دقیقه تا یک ساعت به بدن فرصت هضم غذا را داد و در هنگام سحری از مصرف چای و نوشیدنی‌ها پرهیز کرده و در رفع تشنگی احتمالی روزانه نیز به جای چای بهترین جایگزین ترکیب آبلیموی ترش با نمک بسیار کم است که می‌تواند به رفع تشنگی روزه‌دار کمک کند.

وی با اشاره به برخی تصورات و باورهای غلط در ماه رمضان و برخی پرخوری‌ها در این ماه به بهانه طولانی بودن زمان روزه‌داری تصریح کرد: این روش و رویه که مصرف بیش از حد غذا و برخی از تغذیه‌های پر چرب را دامن می‌زند، به اضافه وزن افراد بعد از ماه مبارک رمضان منجر می‌شود.

مشاور و کارشناس تغذیه استان اردبیل گفت: بیشترین آمار مراجعه‌کنندگان به بیمارستان در ماه مبارک رمضان به خاطر عدم دقت در رعایت اصول تغذیه است که به پرخوری و هضم نشدن غذا منجر شده و ناراحتی‌های گوارشی و به تبع آن اختلال در عملکرد بسیاری از اندام‌های بدن همچون قلب، کلیه و … را به دنبال دارد.

اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
دیدگاه ها

دیدگاه شما درباره این خبر