صفحه کنونی
اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
بازگشت به صفحه نخست | یکشنبه ۷ تیر ۱۳۹۴ | ۲:۱۹ ب.ظ
0

اردبیل همچون سایر استان‌های کشور با مشکلات کم‌‌آبی روبرو بوده و در این زمینه چشم‌انداز چندان مطلوبی ندارد، در این شرایط شورای برنامه‌ریزی اردبیل بر شناسایی و تامین منابع آبی جدید تاکید دارد.

وراوی :

وراوی: شورای برنامه ریزی استان اردبیل ظهر چهارشنبه در حالی تشکیل شد که با توجه به اهمیت موضوع، دو حوزه آب و کشاورزی در این استان محور گفتگوها قرار داشت و مدیران بخشهای مختلف در این زمینه نقطه نظرات خود را مطرح کردند.
در این جلسه راهکارهای مختلفی برای مدیریت، تامین منابع آبی و شناسایی منابع جدید مطرح و مورد بررسی قرار گرفت، از جمله طرح های انتقال آب از رودخانه قزل اوزن به شهرهای خلخال، کوثر و اردبیل، چشمه گور گور به سرعین و اردبیل، سد احمد بیگلو به مشگین شهر، انتقال آب آقچای به اردبیل و …

با این وجود اجرای این طرح ها نیازمند اعتبارات مناسبی است که ارقام قابل توجهی را نیز شامل می شود، در حوزه انتقال تامین اعتبارات شاید سخت تر باشد چراکه دولت در کل کشور منابع مالی تخصیص نمی دهد و این سنگینی کار در زمینه اجرای طرحها را نشان می دهد.

علاوه بر این، مرور طرحها نشان می دهد که محوریت انتقال اکثر طرح های آبی مرکز استان قرار گرفته است، چرا که براساس مطالعات صورت گرفته تا سال ۱۴۱۰ جمعیت اردبیل به عنوان مرکز استان به بیش از ۸۵۰ هزار نفر خواهد رسید که تامین نیاز آب شرب آن با شرایط فعلی امکان پذیر نخواهد بود.

اجرای مجتمع‌های تصفیه آب با ۲۵۵ میلیارد تومان

مدیرعامل آب منطقه ای اردبیل در این خصوص با اشاره به اجرای طرح های آبی در این استان و در حوزه های مختلف تصفیه خانه، انتقال و… تاکید دارد که با اجرای برنامه های پیش بینی در بخش آبرسانی و مجمتع تصفیه آب می توان نیاز اکثر از مناطق استان را تا ۱۴۲۰ تامین کرد.

داود نجفیان به برنامه های این شرکت در بحث مجتمع تصفیه خانه اشاره کرد و یادآور شد: در این بخش طرح هایی با اعتبار ۲۵۵ میلیارد تومان تعریف شده که در صورت اجرا ظرفیت تصفیه آب استان در شهرهای مختلف به بالغ بر ۵۶ میلیون مترمکعب خواهد رسید.

وی با بیان اینکه هم اکنون به جز مرکز استان ساید شهرها به لحاظ آبی تامین هستند، ادامه داد: برای این منظور طرح های انتقال آب و طرح های نوین را در دست اجرا داریم که برخی از آن ها تاکنون اجرا و برخی همچنان پیگیری می شود.

مدیرعامل آب منطقه ای اردبیل انتقال آب از رودخانه قزل اوزن به اردبیل و شهرهای واقع در مسیر از جمله خلخال و کوثر با ظرفیت ۵۰ میلیون مترمکعب و ۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار، انتقال آب چشمه گورگور به اردبیل و سرعین با حجم ۲.۵ میلیون مترمکعب و ۳۰ میلیارد تومان اعتبار و انتقال آب از سد احمد بیگلو به مشگین شهر با حجم ۶.۵ میلیون مترمکعب و ۲۰ میلیارد تومان اعتبار را از جمله طرحهای انتقالی برشمرد.

وی اما یکی از مهمترین طرح های در زمینه ایجاد منابع آبی جدید را تفکیک آب شرب کشاورزی مغان اعلام کرد و متذکر شد: این طرح با حجم ۵۰ میلیون مترمکعب و ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار هم اکنون در دست مطالعه است.

نجفیان از دیگر طرح های این حوزه را شناسایی و مطالعه طرح منابع آب سازندهای تحت پوشش استان از جمله کوه سبلان، کوه تالش و منطقه خلخال برشمرد و تاکید کرد که این طرح به عنوان یکی از طرح های نوین در دنیا شناخته شده و در حال حاضر در برخی از کشورها اجرا می شود.

وی همچنین به طرح هایی در زمینه احیا و تعادل بخشی آبهای زیرزمینی، ساماندهی آبهای معدنی استان و ساماندهی رودخانه ارس اشاره کرد و طرح انتقال آب از آقچای به اردبیل را با ظرفیت ۳۰۰ میلیون مترمکعب و با اعتباری بیش از ۷۰ میلیارد ریال از جمله طرحهای نوین برای تامین منابع آبی جدید عنوان کرد.

برنامه های تامین آب شرب اردبیل جای تامل دارد

با وجود اعلام این تعداد پروژه های جدید و اجرایی برای حل مشکلات کم آبی استان در سالهای آینده، فرماندار اردبیل با اشاره به اولویت کشور در حوزه آب شرب؛ بر لزوم رفع مشکل کم آبی در مرکز استان طی ۲۰ سال آینده تاکید دارد.

جواد زنجانی با بیان اینکه طی ۱۶ سال آینده جمعیت اردبیل از ۵۱۰ هزار نفر فعلی به ۸۵۰ هزار نفر خواهد رسید، اضافه کرد: هم اکنون بیش از ۳۹ میلیون مترمکعب مصرف آب اردبیل است که از چاه های موجود و سدها تامین می شود.

وی با بیان اینکه با افزایش جمعیت روند کمبود آب بیش از پیش حس خواهد شد، متذکر شد: برنامه های اعلام شده بیشتر آرمانی است تا واقعی و اعتقاد داریم که برنامه های تامین آب شرب اردبیل جای تامل و نگرانی دارد.

فرماندار اردبیل از جمله انتقال آب از رودخانه قزل اوزن را با توجه به اعتبارات و فاصله طولانی زمان بر دانست و خواستار مطالعات بیشتر در این زمینه شد.

اما بخش دیگری از کمبود آب و منابع آبی در این استان به حوزه کشاورزی مربوط می شود، این بحث با توجه به اینکه اردبیل به عنوان قطب کشاورزی در کشور مطرح است بسیار جدی بوده و بیشتر مورد توجه باید قرار گیرد.

اجرای پروژه های آبی بدون بازده

این همان نکته ای است که رئیس جهاد کشاورزی استان اردبیل نیز به تاکید بر آن و با اشاره به محدودیت منابع مالی دولت تصریح می کند که باید براساس این منابع طرح ها و برنامه های این حوزه اولویت بندی شود.

عدیل سروی با بیان اینکه اگر طرحها و برنامه های اولویت بندی نشود به نتیجه نخواهیم رسید، افزود: برخی از پروژه های حوزه آبی هم اکنون به اتمام رسیده اما قابل بهره گیری نیست، از جمله دو سد سبلان و کوثر که در حال آبگیری است اما شبکه آنها اجرا نشده است.

وی بیان داشت: دیگر پروژه ای که با این وضعیت می توانیم نام ببریم سد علی بلاغی نمین است که از دو سال قبل به اتمام رسیده اما آب ندارد.

رئیس جهاد کشاورزی استان با تاکید بر اینکه منابع مالی حوزه آبی باید در این بخشها اولویت بندی شود، عنوان کرد: تامین بخش آب در حوزه کشاورزی در سالهای آینده باید بیش از پیش مورد توجه باشد.

بحران آب در این استان که با فرو نشست دشت اردبیل به دلیل برداشت غیرمجاز و خارج از ظرفیت طی سالهای متمادی امروز چهره خود را نشان داده نیازمند هم اندیشی و هم فکری دستگاه ها و بویژه اعمال برنامه های کاربردی است، این جلسه نشان داد که تداوم آن با مشارکت نهادهای علمی و مراکز دانشگاهی می تواند نقطه روشنی را برای آینده آبی استان ترسیم کند.

اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
دیدگاه ها

دیدگاه شما درباره این خبر