صفحه کنونی
اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
بازگشت به صفحه نخست | سه شنبه ۹ تیر ۱۳۹۴ | ۱۲:۳۸ ق.ظ
0

به مناسبت هفته قوه قضاییه مصاحبه ای با رئیس دادگستری مشگین شهر انجام شد که مشروح آن را در زیر می خوانید:

وراوی :
وراوی: به مناسبت هفته قوه قضاییه برای ارائه گزارش از وضعیت کلی دادگستری مشگین شهر خدمت ریاست محترم دادگستری شهرستان رسیدیم تا وضعیت دادگستری را از ایشان جویا شویم .مشروح مصاحبه را در زیر بخوانید:
لطفا خودتان را معرفی نمایید:
 
بنده اسداله بهزاد متولد سال ۵۶ در اردبیل هستم. تحصیلات مقدماتی خود را در دبیرستان های اردبیل به پایان رسانده و با رتبه ۲ استانی در رشته حقوق دانشگاه علامه طباطبایی قبول شده و لیسانس خود را اخذ کردم. فوق لیسانس خود را در دانشگاه تهران به پایان رساندم و در حال حاضر در حال تدوین پایان نامه دکتری بصورت درون تشکیلاتی هستم.
لطفا در مورد سوابق کاری خود توضیح دهید:
بنده ۱۴ سال سابقه خدمت قضایی دارم. شروع کار بنده از شهرستان تهران بوده که ۸ سال در شهرستان تهران فعالیت کردم. پس از آن ۲ سال در دادسرای اردبیل و ۲۵ ماه دادستان مشگین شهر بودم و حدود دو سال است که در سمت ریاست دادگستری مشگین شهر در حال خدمت هستم.
در مورد تعداد پرونده های شهرستان در زمان حضور شما:
در زمان ورود بنده به دادگستری مشگین شهر در تاریخ ۱۷ مهرماه ۹۰ شعبات دادسرا هر کدام بین ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ پرونده مفتوح داشتند که این عدد به هیچ وجه قابل قبول نبود. در بدترین شرایط تعداد پرونده های یک شعبه نمی تواند از ۱۳۰ پرونده بیشتر باشد که متاسفانه در مشگین شهر این عدد به ۱۲۰۰ پرونده باز نیز در بعضی شعبات می رسید که با تلاش بنده و همکاری همکاران طی دو ماه تقریبا پرونده ها به نصف کاهش یافت و بعد از یک سال فعالیت بنده و همکاران می توان ادعا کرد که تعداد پرونده ها به صفر رسید. بطوریکه در بعضی شعبات حداکثر ۱۳۰ پرونده باز بود که با توجه به جمعیت شهرستان طبیعی است. وضعیت پاسگاه ها و کلانتری ها نیز از بابت پرونده های مفتوح اسفناک بود و تمام انرژی پرسنل نیروی انتظامی صرف رتق و فتق امور مربوط به پرونده های جاری می شد که البته در حال حاضر حجم پرونده های نیروی انتظامی نیز از زمان ورود بنده کاهش داشته است و فرصت بیشتری برای کادر اداره فراهم شده است تا به وظایف دیگر خود از جمله گشت زنی و .. بپردازند. در سال ۹۲ نیز این نیرو موفق شد رتبه برتر را در کل کشور کسب کند.
در سال ۹۳ تقریبا ۲۶۰۰۰ پرونده ورودی داشتیم که در سه زمینه کیفری، حقوقی و شورا بودند. تعداد پرونده های خروجی نیز تقریبا به همین تعداد بود.
این حجم پرونده ها را به چه طریقی کاهش دادید؟
با افزایش وقت کاری. بطوریکه حتی روزهای جمعه نیز فعالیت کاری داشتیم. فشار کاری بسیار زیادی بر روی قضات وارد می آمد اما بنده سعی می کردم با برخورد مناسب و ایجاد رابطه دوستانه فضای کاری را قابل تحمل نمایم تا فشار کاری بر کیفیت کار قضات تاثیر منفی نگذارد. در پی این فعالیت ها تعداد پرونده های خروجی قضات تقریبا دو برابر شد.
لطفا در مورد تشکیلات دادسرای مشگین شهر توضیح دهید:
در زمان تحویل ۵ نفر بودیم که در حاضر تعداد پرسنل دادسرا به ۱۰ نفر رسیده است که دو نفر از آنها بازپرس و مابقی دادیار هستند.
بیشترین پرونده های تشکیل شده در چه مسائلی می باشد؟
بیشترین پرونده هایی که به دادسرا ارجاع می شود به ترتیب مربوط به ضرب و جرح سپس مواد مخدر و بعد از آن به تصادفات مربوط می شود. و در مورد دادگاه نیز رتبه اول پرونده ها مربوط به اختلافات ملکی است و مساله دوم دعاوی خانوادگی.  متاسفانه به علت عدم وجود سند،اختلافات ملکی در مشگین شهر بیشتر از حد معمول است.
وضعیت فعلی دادگستری مشگین شهر را چگونه ارزیابی می کنید:
الحق و الانصاف قضات و پرسنل دادگستری مشگین شهر فوق العاده باسواد هستند. مردم مشگین شهر نیز احترام ویژه ای به قضات و دادگستری قائل هستند که این باعث شده است فعالیت دادگستری مشگین شهر بسیار خوب باشد. بطوریکه حوزه قضایی شهرستان مشگین شهر در بین ۱۷ حوزه قضایی استان اردبیل رتبه ۲ را کسب کرده است. این در حالی است که در بعضی از ماهها حتی رتبه ۱ نیز بوده ایم.
در حال حاضر نیز در دادگستری مشگین شهر پرونده قدیمی و مسن نداریم ومطلقا پرونده های مربوط به سالهای دور نداریم. اغلب پرونده ها مربوط به سال ۹۳ و ۹۴ است.
امنیت شهرستان مشگین شهر را چگونه ارزیابی می کنید؟
مشگین شهر از لحاظ امنیتی در شرایط عالی به سر می برد و کوچکترین مشکلی نداریم. برای مثال در انتخابات گذشته، هیچ بازداشتی ای در مشگین شهر نداشتیم در حالیکه برای مقایسه بهتر است بدانید که در یکی از شهرهای همجوار حدود ۱۰۰ بازداشتی وجود داشته است. خوشبختانه در سال گذشته اصلا پرونده قتل نداشته ایم که همین مساله امنیت بالای شهرستان را نشان می دهد.
وضعیت زندان  مشگین شهر را چگونه ارزیابی می کنید؟
زندان مشگین شهر در سطح کشور ویترین است. تفکیک کاملی در خصوص مجرمین بسته به نوع جرم انجام شده است و زندان از لحاظ بهداشتی در سطح بسیار بالایی قرار دارد .
پزشکی قانونی مشگین شهر در چه وضعیتی قرار دارد؟
علی رغم مکاتبات متعدد، ما در مورد پزشکی قانونی برای جذب پزشک و پرسنل اداری مشکل داریم و در حال حاضر دو پزشک حاضر با فشار کاری بسیار بالایی فعالیت می کنند که همین فعالیت مثبتی که از پزشکی قانونی دیده می شود به واسطه تلاش این دو عزیز است. از مشکلات پزشکی قانونی همین بس که بگویم این اداره فاقد نیروی خدماتی است. با این حال با تلاش دو پزشک فعلی، بخش عمده مشکلات توسط پزشکی قانونی حل می شود.

در خصوص اختلافات ملکی همانطور که اشاره کردید نبود سند رسمی عامل افزایش پرونده قضایی در این حوزه است . به نظر شما راهکار کاهش پرونده  در این مورد چه چیزی می تواند باشد؟

به نکته خوبی اشاره کردید. با توجه به اینکه بنده خودم عضو کمیسیون صدور اسناد هستم و پرونده های مطروحه در این حوزه ناشی از عدم وجود سند است افزایش صدور سند را راهگشای کاهش پرونده های اختلافات ملکی می دانم که لازم به ذکر است در این راستا  در ۲۰ ماه گذشته بیش از هزار سند مالکیت صادر شده است ودر خواست کرده ام با افزایش کارشناس و افزایش ساعات کار، حتی در بعد از ظهر پرونده ها با سرعت بیشتری ادامه یابد تا بلکه بتوانیم پرونده های ورودی به دایره قضایی را در آینده کنترل نماییم و هم اینکه کمکی برای کاهش آمار فعلی باشد.

 بعنوان سخن اخر اگر حرفی دارید بفرمایید:

بنده در زمانی که می خواستم در مشگین شهر کار خود را آغاز نمایم بسیاری از همکاران و آشنایان به من توصیه می کردند که قبول نکنم و واقعیت این است که توصیف خوبی از این شهرستان ارائه نمی کردند اما علی رغم این حرف ها بنده کارم را در این شهرستان آغاز کردم و به صراحت عرض می کنم که مردم شهرستان مشگین شهر بسیار شریف و با فرهنگ هستند و کوچکترین بی احترامی از مردم در این مدت ندیده ام و باید بگویم بهترین دوران خدمت بنده در این شهرستان بوده و است.

گزارش: رافق مجتهدزاده- خبرنگار رسمی وروای

اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
دیدگاه ها

دیدگاه شما درباره این خبر