صفحه کنونی
اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
بازگشت به صفحه نخست | یکشنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۴ | ۱۰:۳۷ ب.ظ
0

استان اردبیل به عنوان قطب مهم در صنایع کشاورزی و دامداری در شمالغرب و حتی کشور شناخته می شود. یکی از مهمترین ظرفیتهای استان پرورش و تولید ماهی است که تاکنون به آن توجه لازم نشده است

وراوی :

در زندگی امروزی گوشت قرمز بیش از حد در بین خانوارها مصرف می شود، وجود مراکز پرورش ماهی و بالا بردن مصرف گوشت سفید در بین خانوارها می تواند بسیار حائز اهمیت از نظر سلامتی باشد.
با توجه به وجود آب فراوان، این استان می تواند مرکز اصلی پرورش ماهی بوده و نقش مهمی در توسعه شهرستان های اطراف ایفا کند. تجربه پرورش ماهی و ایجاد چنین مراکزی در استان اردبیل نشان داده این استان برای توسعه فعالیتهای آبزی پروری و تولید ماهی بسیار مناسب و مستعد است.
هم اکنون در بسیاری از شهرستان های استان اردبیل فعالیت های پرورش ماهی به وفور یافت می شود که در این بین سهم شهرستان مشگین شهر از بقیه بیشتر است. کارشناسان شیلات معتقدند تولید هر ۴ تن ماهی می تواند برای یک نفر اشتغالزایی ایجاد کند و اگر از کل ظرفیت های موجود در استان اردبیل برای پرورش ماهی استفاده شود، می توان به صورت مستقیم برای بیش از ۲۲ هزار نفر دیگر شغل جدید ایجاد کرد.

لزوم گسترش پرورش و تولید ماهی
وجود رودخانه ها پر آب و چند سد مهم شهرستان گرمی واقع در شمال استان اردبیل باعث شده این منطقه مستعد فعالیتهای آبزی پروری و تولید ماهی باشد. در این بین علی رغم ظرفیت عظیم این شهرستان در این حوزه فقط از رودخانه های محلی جهت توسعه فعالیتهای آبزی پروری و تولید ماهی آن هم به طور محدود استفاده می شود و در حال حاضر مراکز پرورش ماهی در کنار سد به خوبی شکل نگرفته است.
قابلیت منحصر به فرد منطقه در تولید شیلات به گونه ای است که فرماندار سابق گرمی بهمن ماه سال گذشته در مراسم شروع به کار نمایندگی شیلات مغان از ضرورت ایجاد شهرک شیلات شهرستان مغان خبر داد.
«محمود علایی» توسعه تولید و پرورش آبزیان در این شهرستان را راهکاری اساسی برای ایجاد اشتغال دانست و گفت: با توجه به ظرفیت آبی در شهرستان گرمی توسعه و گسترش آبزی پروری در این شهرستان می تواند نتایج و ثمرات مطلوب و قابل توجهی را داشته و سبب رونق اقتصادی در این شهرستان شود.
وی با بیان اینکه سالانه ۳۰۰ میلیون متر مکعب آب از طریق رودخانه های جاری از شهرستان گرمی خارج می شود، افزود: ما می‌توانیم از این ظرفیت در راستای پرورش آبزیان استفاده کنیم که انتظار می رود اداره کل شیلات استان در این زمینه با برنامه ریزی دقیق و اصولی نسبت به اجرای طرح های توسعه پرورش آبزیان در این شهرستان اقدامات لازم را انجام دهد.
کارشناس منابع طبیعی و آبخیزداری معتقد است در صورت توجه به بخش شیلات شهرستان گرمی زمینه اشتغال چند صد نفر به طور مستقیم و هزاران نفر به طور غیرمستقیم فراهم می شود. حسنی در گفتگو با همشهری اظهار کرد: تجربه پرورش ماهی و ایجاد چنین مراکزی در مغان نشان داده این منطقه برای توسعه فعالیتهای آبزی پروری و تولید ماهی بسیار مناسب و مستعد است.
وی با بیان اینکه پرورش ماهی از تولیدات زودبازده است، گفت: پرورش دهندگان ماهی با سرمایه گذاری اندک و در مدت زمان کمی می توانند علاوه بر کسب سرمایه اولیه، به سوددهی از این تولیدات هم برسند. این فعال حوزه باغداری و کشاورزی تصریح کرد: توسعه استخرهای پرورش ماهی گام زیربنایی برای اشتغالزایی پایدار است و پرورش دهندگان ماهی علاوه بر اشتغالزایی برای خود، می توانند برای چندین نفر دیگر هم شغل ایجاد کنند.

مشگین شهر رتبه اول تولید شیلات استان
شهرستان مشگین شهر که پیشگام صنعت تولید شیلات در استان اردبیل شناخته می شود، طبق گفته مدیرکل شیلات استان سالانه بیش از دوهزاروپانصد تن از مجموع هفت هزار تن ماهی تولید شده استان را در اختیار دارد.
چندی پیش «ابراهیم امامی» فرماندار مشگین شهر با بیان این شهرستان در زمینه تولید آبزیان رتبه اول استان اردبیل را دارد، اظهار کرد: ۲۲۲ استخر پرورش ماهیان سردابی و ۲۸ استخر پرورش ماهیان گرمابی در شهرستان مشگین وجود دارد.
با این اوصاف مشگین شهر با داشتن ظرفیتهای بسیار بزرگ به خصوص در بخش پرورش ماهی و آبزیان، نیازمند حمایت و توجه ویژه مسئولان است. این شهرستان دارای قابلیت های منصحر به فردی در حوزه کشاورزی و باغداری و به خصوص در بخش پرورش ماهی است که باعث شده این منطقه به عنوان مرکز اصلی پرورش ماهی در استان شناخته شود.
از طرفی صنعت نوپای شیلات توانسته به کمک مردم این شهر و روستائیان بیاید و برخی از مشکلات فعلی مردم این شهرستان در زمینه های اشتغال را تا حدودی برطرف کند.

اردبیل رتبه سوم کشور در مصرف ماهی
مردم استان اردبیل به فراخور موقعیت ویژه آن در مصرف مواد غذایی اهمیت ویژه ای به نوع غذا می دهند. به گونه ای که طبق اظهار نظر مدیرکل شیلات و آبزی پروری اردبیل، این استان در مصرف ماهی و آبزیان بین استان های کشور در رده سوم قرار دارد.
«میرآرمان واعظی» اوایل ماه گذشته در جشنواره طبخ آبزیان گفت: سرانه مصرف ماهی در سال گذشته در سطح استان اردبیل ۹/۷ کیلوگرم بود و پیش بینی می شود امسال با توجه به افزایش میزان تولید، این مقدار به یک کیلوگرم برسد.
وی با بیان اینکه فاصله سرانه مصرف استان با سرانه جهانی، ۱۵ کیلوگرم است، اظهار کرد: در سال ۹۳ بیش از ۷ هزار تن ماهی از سطح ۴۰۰ مزرعه و استخر پرورش ماهی در مناطق مختلف استان تولید شده و با اجزای پروژه های در دست اقدام امسال این مقدار با ۲۰ درصد افزایش به بیش از ۹ هزار تن می رسد.
بدین ترتیب مسئولان باید در سال های آتی میزان تولید ماهی در استان را تا سه برابر افزایش دهند. برنامه ای که نه تنها بلندپروازانه نیست بلکه با ظرفیت های موجود استان قابل تحقق است. استان اردبیل به دلیل دارا بودن منابع آبی متعدد با سختی مناسب ، از استانهای مستعد کشور برای پرورش انواع ماهیان سرد آبی و گرم آبی است و به گفته کارشناسان، این استان ظرفیت بالقوه تولید سالانه ۱۰۰ هزار تن انواع ماهی را دارد.

علی قاسمیان / آزادلو

اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
دیدگاه ها

دیدگاه شما درباره این خبر