صفحه کنونی
اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
بازگشت به صفحه نخست | سه شنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۴ | ۸:۱۹ ب.ظ
0

مدیر هماهنگی ترویج کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: باید کشاورزان اردبیل از سوزاندن کاه و کلش باقیمانده از محصولات خودداری کنند چرا که این امر مرگ خاک زمین زراعی را سبب می‌شود.

وراوی :

وراوی : علیرضا خواجوی در بازدید از اراضی کشاورزی اردبیل اظهار داشت: همه ساله همزمان با فصل برداشت محصولات کشاورزی مشاهده می‌شود که کشاورزان اقدام به سوزاندن کاه و کلش و بقایای گیاهی مزارع خود می‌کنند.

وی افزود:‌ سوزاندن کاه وکلش سبب می‌شود تا آلودگی محیط زیست افزایش یافته و حاصلخیزی خاک از بین برود و در کنار این امر عناصر و موجودات زنده خاک نابود شده و انهدام بافت خاک را سبب شده و ظرفیت نگهداری آب از بین رفته و رطوبت خاک را کم می‌کند و علاوه بر آن فرسایش خاک را افزایش می‌دهد و در نهایت موجبات مرگ خاک زمین زراعی را فراهم می‌سازد.

خواجوی تصریح کرد: وجود ماده آلی در خاک علاوه بر اینکه نشانه سلامت و کیفیت خاک است شاخص مناسبی برای باروری آن نیز به حساب می‌آید که با به آتش کشیدن مزارع، باروری و حاصلخیزی خاک کاهش می‌یابد و عدم رعایت تناوب و آیش، سوزاندن کاه و کلش و چرای بی‌رویه احشام در مزارع پس از جمع‌آوری محصولات و ده‌ها اقدام دیگر سبب فقیر شدن خاک از نظر مواد آلی شده و سبب کاهش حاصلخیزی خاک می‌شود.

مدیر هماهنگی ترویج کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل بیان کرد:‌ در کاه و کلش به‌جا مانده پس از برداشت محصول مقدار قابل توجهی از مواد غذایی مورد نیاز گیاهان زراعی وجود دارد که در صورت برگردانده شدن به خاک توسط میکرو اورگانیسم‌ها تجزیه شده و مجددا ً در اختیار گیاه قرار می‌گیرد به‌طوریکه به خوبی سبب توازن بین عناصر غذایی خارج شده از خاک و مواد آلی بازگردانده شده به آن می‌شود.

وی گفت: علاوه بر هدر رفت عناصر غذایی سوزاندن بقایای گیاهی سبب کاهش شدید جمعیت میکرواورگانیسم‌ها به‌ویژه در لایه‌های سطحی خاک، کاهش کیفیت خاک، کاهش نفوذپذیری آب در خاک، افزایش فرسایش پذیری خاک، هدر رفت مقدار زیادی از کربن به صورت co2، تبدیل بقایای آلی پرارزش به ماده سوخته و ذغال شده مقام به تجزیه میکروبی، افزایش جرم ویژه ظاهری خاک و کاهش تخلخل خاک می‌شود که تمام اینها سبب کاهش عملکرد خاک زراعی و خسارت مالی شدید به تولیدکننده خواهد شد.

اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
دیدگاه ها

دیدگاه شما درباره این خبر