صفحه کنونی
اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
بازگشت به صفحه نخست | جمعه ۱۹ تیر ۱۳۹۴ | ۶:۲۸ ب.ظ
0

ساکنان اردبیل در روزهای باقی مانده از ماه مبارک رمضان از هوایی اغلب خنک و گاهی همراه با بارش های پراکنده باران برخوردار خواهند بود.

وراوی :

نقشه های هواشناسی نشان می دهند نوسانات ارتفاع لایه میانی جو و افزایش فشار در قسمت مرکزی قطب شمال و ازسویی کاهش ارتفاع در عرض های میانی سبب تضعیف کم فشار قطبی و گسترش نصف النهاری آن به طرف عرض های پایین تر شده است.

این الگو شرایط مطلوب را برای وقوع ناپایداری های قابل توجه در شرق و مرکز اروپا ؛ شبه جزیره بالکان ؛ روسیه و منطقه قفقاز فراهم نموده است ولی با این حال به خاطر گسترش کمربند پرفشار جنب حاره به سوی عرضهای بالاتر که سبب محدود شدن دامنه فعالیت تاوه یا کم فشار قطبی در عرضهای شمالی شده است انتظار رخنه زبانه هایی از این امواج ناپایدار به مناطق واقع در عرضهای زیر ۴۰ درجه شمالی را نداریم.

در واقع استان اردبیل که در مختصات جغرافیایی ۳۷ درجه و چهار دقیقه تا ۳۹ درجه و ۴۲ دقیقه عرض شمالی و ۴۷درجه و ۳۰ دقیقه تا ۴۸درجه و ۱۰دقیقه طول شرقی قرار دارد مرز دامنه فعالیت ناوه ناپایداری است که در زمان حاضر روی مناطق یادشده مستقر است.

از این رو ساکنان قسمت مرکزی این استان شامل شهرستان های اردبیل ؛ نیر ؛ نمین ؛ سرعین ؛ گرمی و مشگین شهر تا اندازه ای از این بارش های خفیف برخوردار خواهند شد و هرچه به سوی شمال یعنی جلگه حاصلخیز مغان روانه شویم بر میزان و دامنه ناپایداری های پراکنده افزوده می شود.

باتوجه به ایجاد پدیده بلاک که سبب بسته شدن نسبی راه ناوه عظیم مستقر روی شرق و مرکز اروپا تا شبه جزیره بالکان و آهستگی حرکت آن شده است انتظار می رود امواج ناپایدار خفیف آن به تناوب در ۱۰ روز آینده در نوار شمالی استان های آذربایجان شرقی و غربی و اردبیل و قسمتی از کرانه های جنوب غرب خزر سبب وقوع بارش های پراکنده در بعضی ساعات روز شود.

همچنین انتظار می رود که ساکنان این نقاط طی این مدت از دمایی معتدل برخوردار باشند به گونه ای که بیشینه دما در شهرستان اردبیل از ۲۸ درجه سلسیوس (سانتیگراد) بالای صفر فراتر نرود.

بنابراین مردم مومن و روزه دار استان اردبیل که به لطف پروردگار از آغاز ماه رمضان تاکنون به غیر از چند روز در اکثر روزها از هوای به شکل نسبی خنک و در چند نوبت با بارانهای خفیف و پراکنده برخوردار بوده اند در دهه پایانی این ماه مبارک نیز از چنین نعمتی بهره مند خواهند شد.

در شامگاه پنجشنبه آسمان اردبیل نیمه ابری هست و وزش باد با بیشینه سرعت ۳۵ کیلومتر در ساعت از جانب شمال شرق سبب خنکی هوا و رسیدن دما به ۱۹ درجه سانتیگراد بالای صفر شده است.

اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
دیدگاه ها

دیدگاه شما درباره این خبر