صفحه کنونی
اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
بازگشت به صفحه نخست | جمعه ۹ مرداد ۱۳۹۴ | ۴:۴۳ ب.ظ
0

دبیرکل خانه کارگر و نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دولت با دستیابی به توافق هسته ای کشور را از کابوس نجات داد، تاثیر این توافقات بر جامعه کارگری و اقتصاد کشور را تشریح کرد.

وراوی :

وراوی:علیرضا محجوب پیش از ظهر جمعه در دیدار با جمعی از جوانان اصلاح طلب اردبیل با بیان اینکه پس از توافق بقیه راه می تواند بهتر از راه قبلی باشد، ادامه داد: با این حال امروز با رکود تورمی مواجه هستیم و حل این مسئله با راهکارهای کوتاه مدت امکان پذیر نخواهد بود.

دبیرکل حانه کارگر کشور ا تاکید بر اینکه شکستن این رکود بی شک برای جامعه بیکار کشور نوید بخش و برای قشر شاغل امیدبخش است، تصریح کرد: نسخه روشن این است که به تولید داخلی رونق داده و به آن متکی باشیم.

وی فاصله گرفتن از واردات را در این شرایط معقول خواند و بیان داشت: قطع کامل واردات امکان پذیر نیست، اما وابستگی کامل هم درست نیست، اعتقاد دارم منافع ملی ما تشکیل اقتصاد مختلط است.

دور شدن از اقتصاد خصوصی سازی به نفع کشور است

محجوب یادآور شد: باید نسخه خصوصی سازی را کنار بگذاریم من مخالف خصوصی سازی بوده ام و هستم و معتقدم که نسخه درست برای ما اقتصاد مختلط است.

وی در عین حال جنگ منافع در بحث اقتصاد را باعث خرج ثروت های کشور دانست و متذکر شد: شرکت های زیادی با استفاده از شرایط نامناسب اقتصادی تخلفاتی مرتکب شده و ثروت های کشور را خارج کرده اند که برخورد نشده است، ما با رویکردهایی که سرمایه مردم را پایمال می کنند، مخالفیم.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در این شرایط دور شدن از اقتصاد خصوصی سازی به نفع کشور خواهد بود، اضافه کرد: علاوه بر این بحث اشتغال در جامعه مطرح است که نیازمند مدیریت و برنامه ریزی است، هم اکنون چهار میلیون و ۹۰۰ هزار دانشجو در دانشگاه ها تحصیل می کنند که در بهترین حالت نصف این جمعیت را می توان وارد بازار کار کرد.

وی با بیان اینکه در این زمینه نیاز به علمی کردن مدیریت منابع انسانی و شناخت جدید از آن هستیم، افزود: باید دولت یک بار دیگر بدنه خود را بازشناسی کند، از طرف دیگر دانشگاه ها و مراکز علمی کشور نیز در پذیرش های خود باید بازشناسی کنند.

امنیت شغلی مهمترین دغدغه عرصه کارگری

محجوب عنوان کرد: باید دولت و مجلس در این زمینه برنامه بدهند، نمی توانیم منتظر باشیم، همچنین باید اصل ۴۳ قانون مبنی بر قراردادن ابزار کار برای متقاضیان باید اعمال شود.

وی امنیت شغلی را مهمترین دغدغه امروز عرصه کارگری دانست و تصریح کرد: در عرصه کارگری متاسفانه در مجلس تاکنون حرکت مطلوبی نکرده ایم اما با وجود امیدواری کم در فراکسیون کارگری همچنان پیگیر هستیم، با اینکه بسیار در اقلیت قرار داشته و توان زیادی نداریم سعی شده که هم افزایی کنیم.

دبیرکل خانه کارگر ایران در پاسخ به انتقاداتی مبنی بر تبعیض در اشتغال و عدم توجه به جوانان تاکید کرد: در خصوص جوانان باید محدودیت ها برداشته شود و نباید در حوزه کار و اشتغال به سوابق افراد نگاه کرد، در بیان کلی باید توزیع فرصت ها بهتر از این انجام شود.

نقشه راه مشخصی برای جوانان نداریم

وی با ابراز بی اعتقادی نسبت به دولت سالخورده و با تاکید بر اینکه باید کم کم جوانان را وارد مدیریت و بدنه دولت کرد، بیان داشت: در این خصوص باید براساس شایستگی تقسیم بندی کرد، بسیاری از مشکلات و مسائل قابل طرح و حل است، البته راه مشخصی برای جوانان نداریم و من این را قبول دارم.

محجوب تهیه نقشه راه برای جوانان را نسخه شفابخش برای حل مشکلات این قشر دانست و ادامه داد: راه باز است منتهی نقشه راه نداریم و در بسیاری از مسائل حالت جمود داریم، باید به این نکته اشاره کرد که نقش آفرینی با نقش بازی کردن نمی شود.

وی همچنین در خصوص پرونده مرتضوی تاکید کرد که در این زمینه پرونده ای با هزاران نسخه جمع آوری و تنظیم و به کمیسیون اصل ۹۰ مجلس ارسال کرده بودیم، این پرونده الان در دادگاه کیفیری در حال رسیدگی است.

محجوب استخدام افراد براساس رابطه، برکناری افراد دیگر، دریافت پست و حقوق بدون برخورداری از شایستگی علمی و تجربی و… را از این تخلفات دانست و یادآور شد: علاوه بر آن چند موضوع دیگر نیز در این پرونده مطرح بوده و تامین اجتماعی در این مورد کوتاهی کرده است.

وی با تاکید بر اینکه باید ریشه فساد و تخلف خشکانده شود، اضافه کرد: کسانی که تخلف کرده اند شناخته شده و اسامی آنها در مراجع قضایی هست و اگر برخورد نشود بی شک استمرار تخلفاتی از این دست را در کشور شاهد خواهیم بود.

وی در خصوص مواضع سیاسی خانه کارگر و نیز مواضع شخصی در خصوص برخی مسائل در زمینه انتخابات سال ۸۸  گفت : در بحث انتخابات، خانه کارگر مواضع روشنی داشته و هیچ نقطه تاریکی در آن دیده نمی شود، البته این تشکل یک تشکل صنفی بوده و سیاسی نیست و اگر مواضع سیاسی داشته ام براساس نظرات و مواضع شخصی بوده است.

اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
دیدگاه ها

دیدگاه شما درباره این خبر