صفحه کنونی
اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
بازگشت به صفحه نخست | یکشنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۴ | ۱۱:۴۱ ب.ظ
0

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای اردبیل گفت: طرح انتقال آب قزل‌اوزن به اردبیل تنها برای استفاده شرب اجرا می‌شود و هیچ گونه استفاده صنعتی و کشاورزی از این آب انجام نخواهد شد.

وراوی :

وراوی:داود نجفیان عصر امروز در نشست با معتمدان و جمعی از اهالی شهرستان خلخال اظهار داشت: انتقال سالانه ۵۰ میلیون مترمکعب آب از قزل‌اوزن به اردبیل تنها برای مصرف شرب است و هیچ گونه استفاده صنعتی و کشاورزی از این منبع انجام نمی‌شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل با اشاره به وجود ۳ گزینه برای انتقال آب به شهر اردبیل شامل انتقال آب از رود ارس، قزل‌اوزن  و دریای خزر بیان کرد: این موارد به وزارت نیرو پیشنهاد شده که به‌دلیل پایین بودن هزینه‌های انتقال آب از قزل‌اوزن این طرح مورد موافقت وزارت نیرو قرار گرفته است.

نجفیان با اشاره به اینکه انتقال آب از ارس به‌دلیل مسافت و ارتفاع بالا و از دریای خزر به دلیل انتقال به سمنان و مخالفت زیست‌محیطی مورد موافقت واقع نشده است، افزود: با توجه به مسافت کم قزل‌اوزن با اردبیل و کم بودن هزینه‌های انتقال آب از این منطقه به شهر اردبیل این امر با موافقت وزارت نیرو اجرایی و عملیاتی می‌شود.

وی با اشاره به پیش‌بینی‌ها مبنی بر خشکسالی ها در سال‌های آینده تصریح کرد: برای مقابله با این بحران در کنار استان اردبیل ۸ استان دیگر نیز از آب قزل‌اوزن بهره مند خواهند شد که براساس سیاست‌های دولتی از این آب تنها برای مصارف آشامیدنی استفاده  می‌شود.

مدیرعامل آب منطقه‌ای اردبیل با اشاره به مخالفت مردم خلخال در انتقال آب قزل‌اوزن به اردبیل، با بیان اینکه محل برداشت آب از قزل‌اوزن خارج از محدوده جغرافیایی خلخال است، گفت: این آب از محل سد شهریار شهرستان میانه استان آذربایجان شرقی بوده و از این محل آب به شهر اردبیل انتقال می‌یابد.

وی اظهار داشت: با توجه به اینکه تامین آب آشامیدنی از اولویت‌های بر آب کشاورزی و سایر بخش‌ها بوده از ۱۵ هزار هکتار از پایاب سد یامچی نیز به دلیل تامین آب شرب از آب این سد تنها برای ۷ هزار هکتار از این اراضی آب از سد یامچی تهیه و تامین می‌شود که این کار به دلیل اهمیت و اولویت تامین آب شرب بر سایر بخش‌ها انجام می‌شود.

اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
دیدگاه ها

دیدگاه شما درباره این خبر