صفحه کنونی
اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
بازگشت به صفحه نخست | دوشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۴ | ۴:۴۷ ب.ظ
0

سخنگوی شورای شهر اردبیل گفت: تا موضوع پیشگیری وآگاه‌سازی از خطرات اعتیاد و گرایش به مواد مخدر وارد مدارس نشود، موفقیتی به دست نخواهد آمد.

وراوی :

وراوی:سید غنی فروزان پیش از ظهر امروز در نشست مشورتی با دبیر شورای مبارزه با مواد مخدر اردبیل اظهار کرد: در یک نگاه فراگیر جامعه‌شناسی عرصه تعلیم و تربیت بهترین و شایسته‌ترین عرصه زدودن آسیب‌های اجتماعی و مسلح کردن نسل آینده به عنصر ایمان، تقوا و تعهد الهی است که تا در این مسیر گام برنداریم مشکل و معضلی حل نخواهد شد.

وی با بیان اینکه امر آگاه‌سازی و پیشگیری باید وارد مدارس شده و دانش‌آموزان بیشتر و بهتر با این موضوعات و محور خطرآفرین این امر آشنایی پیدا کنند، گفت: اگر در این زمینه غفلت کنیم و از بستر آموزش و پرورش و سرمایه‌های نسل آینده در غلبه بر این معضل خانمان‌سوز بهره نبریم قطعاً در آینده با سرخوردگی و سرافکندگی روبه‌رو خواهیم شد.

* انکار اعتیاد راه درمان را بسته است

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر اردبیل با بیان اینکه شورای شهر آمادگی دارد در قالب کمیسیون‌های فرهنگی و جلسات تخصصی‌تر این موضوع را با رویکرد علمی‌تر مورد توجه قرار دهد، گفت: ما همچنان در باور مقابله و مبارزه با مواد مخدر دچار برخی نگرش‌ها و نگاه‌های غلطی شده‌ایم در حالی که ضروری است با یک نگاه واقع‌بینانه و حتی تولید آثار فرهنگی، هنری در این زمینه مردم را با مسائل و موضوعات مختلف آشنا کنیم.

ولی نعمتی افزود: حتی با یک فیلم کوتاه می‌توانیم در این زمینه کار فرهنگی و آگاه‌سازی را انجام داده در حالی که شیوه‌های غلط فرهنگ‌سازی به گونه‌ای بکارگیری شده که ضروری است در این حوزه بازنگری‌ها انجام شود.

وی ادامه داد: همواره روش مستقیم در این زمینه جوابگو نخواهد بود، بلکه بهتر است از روش‌های غیرمستقیم استفاده کنیم تا امکان رفع چالش‌ها، دغدغه‌ها و نگرانی‌ها و ظرفیت‌سنجی‌ها و فراهم کردن امکانات بیشتر و بهتر فراهم آید.

عضو شورای شهر اردبیل تصریح کرد: ممکن است جوانان ما به خاطر غرور جوانی حاضر به پذیرش واقعیت‌ها در این زمینه نشوند، اما نکته قابل توجه اینکه در این حوزه باید با یک تلاش و جدیت واقعی کارها، برنامه‌ها و هدف‌گذاری‌ها به انجام رسیده و امکان بهره‌گیری بیشتر از این فضا فراهم بیاید، چراکه به نظر می‌رسد با نصیحت کردن و کارهای تکراری رسانه‌ها به ویژه صدا و سیما نمی‌توان در این حوزه موفق عمل کرد.

نعمتی ادامه داد: انکار اعتیاد از سوی فرد معتاد به یک امر طبیعی تبدیل شده چه برسد به اینکه بخواهیم جوانان در معرض خطر و گرفتاری را نجات داده و امکان دور نگه داشتن آنها را از این بستر خطرناک فراهم کنیم.

وی ضرورت همکاری شورا و شهرداری را در راه‌اندازی مراکز بازپروری و ایجاد رقابت سالم در بین فعالان این حوزه را یاد‌آور شد و ادامه داد: همه باید در مسیری حرکت کنیم تا آسیب‌ها و دغدغه‌ها و نگرانی‌ها در این باب یکی پس از دیگری برطرف شود.

* جوانان را باید به سمت ورزشگاه‌ها ترغیب کرد

لیلا تقوی دیگر عضو شورای شهر اردبیل نیز بحث آسیب‌های اجتماعی و ردیف اعتباری خاص در امر پیشگیری از این آسیب‌ها را یاد‌آور شد و بیان کرد: باید فکری به حال زنان بی‌سرپرست و بدسرپرست بکنیم که بیشتر در معرض آسیب و گرفتاری اعتیاد هستند که در این باب به سهولت می‌توانیم با حمایت‌های کارآفرینی و اشتغال زمینه ورود آنها را به بازار کار فراهم کنیم.

وی اختصاص ۱۰ درصد اعتبارات فرهنگی و اجتماعی شورای شهر را در این حوزه زمینه‌ساز حل برخی از موانع و مشکلات دانست و یادآور شد: امیدواریم در این ارتباط یک حرکت منسجم و واقع‌بینانه انجام شود.

 

اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
دیدگاه ها

دیدگاه شما درباره این خبر