صفحه کنونی
اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
بازگشت به صفحه نخست | چهارشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۴ | ۱۰:۰۸ ق.ظ
0
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان اردبیل خبر داد:

انجمن ادبی کودکان و نوجوانان در اردبیل راه اندازی می شود

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان اردبیل گفت: انجمن ادبی کودکان و نوجوانان در اردبیل راه اندازی می‌شود، تا بصورت آکادمیک و ملی به این موضوع پرداخته شود.

وراوی :

به گزارش وراوی، رباب عزیزخانی در نشست هم اندیشی مشروطه و ادبیات آذربایجان با اشاره به ۱۴ مرداد سالروز صدور فرمان مشروطیت، گفت: منافع انقلاب مشروطیت در ایران سالیان سال مشهود بوده است.

وی با اشاره به شکل گیری ادبیات کودک در انقلاب مشروطیت، افزود: در ایران تا قبل از انقلاب مشروطیت برای ادبیات کودک کار چشمگیری انجام نشده است.

عزیزخانی با بیان اینکه همزمان با انقلاب مشروطیت برخی کتب ویژه کودکان در ایران تالیف شده است، تصریح کرد: دنیای ادبیات امروز کودکان را به عنوان شخصیت مستقل می‌شناسد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان اردبیل خاطرنشان کرد: انجمن ادبی کودکان و نوجوانان در اردبیل راه اندازی می‌شود، تا بصورت آکادمیک و ملی به این موضوع پرداخته شود.

سجاد حسینی سرپرست دفتر توسعه فرهنگی آذربایجان دانشگاه محقق اردبیلی با اشاره به سالگرد ۱۱۰ سالگی انقلاب مشروطیت، این واقعه را تاثیرگذار در تاریخ ایران دانست و گفت: ۱۱۰ سال قبل ایرانیان تصمیم گرفتند، قدرت افسارگسیخته و غیر قابل کنترل شاه را با قانون مشروط کنند.

وی با بیان اینکه مشروطیت به نوعی به معنای شرط بندی است، افزود: در ریشه شناسی مشروطه، برهه‌ها و دوره‌های مختلفی مطرح شده که مهمترین آنها جریان تحریم تنباکو است.

حسینی با تاکید به اینکه امضای فرمان مشروطه نشان از بی ارادگی، بیماری و ترس مظفرالدین شاه نبود، تصریح کرد: مظفرالدین شاه شخصی آگاه بود و این عمل وی نشان از آگاهی وی بود.

سرپرست دفتر توسعه فرهنگی آذربایجان دانشگاه با بیان اینکه بعد از امضای فرمان مشروطیت، تاسیس مجلس برای تدوین قانون اساسی اتفاق افتاد، خاطرنشان کرد: این مجلس بصورت صنفی بود و انتخابات آن میان نمایندگان اصناف برگزار شد.

وی به توپ بسته شدن مجلس را آغاز دوران استبداد صغیر عنوان کرد و گفت: در این برهه زمانی آذربایجان به استبداد صغیر گردن ننهاد؛ چراکه چشم امید ایرانیان به آذربایجان بود و بزرگترین تاجران و متفکران ایرانی از این منطقه بودند.

حسینی با اشاره به محاصره تبریز در دوره استبداد صغیر و صدور فتاوایی از طرف علمای ثلاثه نجف اشرف به نفع مشروطه خواهان و سپس شکسته شدن این محاصره توسط روس ها، تاکید کرد: در عاشورای سال ۱۳۳۰ خانه مشروطه خواهان از بین می رود و برخی مشروطه خواهان معروف را به دار می کشند و نهایتاً نیروهای بختیاری و گیلانی، تهران را به دست می گیرند.

سرپرست دفتر توسعه فرهنگی آذربایجان دانشگاه تغییر اندیشه ایرانیان را دستخوش انقلاب مشروطیت دانست و افزود: در همین راستا اقتصاد، سیاست و ادبیات نیز تغییر یافت و تحت تاثیر مشروطیت قرار گرفت.

ایسنا

اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
دیدگاه ها

    دیدگاه شما درباره این خبر

    4 × 1 =