صفحه کنونی
اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
بازگشت به صفحه نخست | پنج شنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۴ | ۱۲:۲۸ ب.ظ
0

کمبود آب موضوع جدیدی نیست و در سال‌های اخیر همواره در بیشتر نقاط کشور شاهد این مشکلات بوده ایم. موضوع آب یک بحث ملی و حتی فراملی است، به گونه ای که بارها از سوی مقامات کشوری به تأثیر تحریم ها به نبود آب شرب نیز تأکید شده است.

وراوی :

در استان اردبیل به تبع شرایط کشوری نیز علی رغم بارش های نسبتا مناسب و داشتن منابع آب های زیرمینی و سطحی کافی، کمبود آب شرب یکی از موضوعات مورد بحث مردم و مسئولان است. بسیاری از روستاهای شمالی و جنوبی استان با کمبود آب روبرو هستند و میزان آب تخصیصی به این روستاها کفاف نیازهای مردم روستا را نمی‌دهد.
حال آنکه بسیاری از آب های سطحی و حتی زیرزمینی آب های شمال استان اردبیل به بخش مصارف کشاورزی اختصاص می یابد.  از سوی دیگر در سال های اخیر کمبود بارش‌ها در استان و نبود زیرساخت های مناسب برای ذخیره آب باعث شده است تا بخش عمده آب دشت مغان از استان و حتی کشور خارج شود.
در حال حاضر قسمت اعظم روستاهای شهرستان‌های گرمی، بیله سوار و پارس آباد با مشکلات زیادی در زمینه آب مواجه هستند و مسئولان امر باید زمینه را برای تامین آب مورد نیاز در این مناطق فراهم سازند. با توجه به قرارگیری در فصل تابستان و کمبود شدید آب شرب، شایسته نیست با وجود دست یابی به تکنولوژی های پیشرفته، در بسیاری از روستاهای نوار مرزی با چهارپایان نسبت به تأمین آب شرب اقدام کنند.

مهاجرت از روستاها بدلیل نبود آب شرب
کارشناسان براین باورند برداشت بیش از حد ناشی از ازدیاد چاه‌های غیرمجاز و اضافه برداشت های چاه‌های مجاز، همراه با وقوع خشکسالی های متوالی علت اصلی کم آبی سالیان اخیر است. نکته حائز اهمیت نقش مهم منابع آب زیرزمینی در تامین نیاز آب شرب آحاد جامعه است که ۶۳ درصد آن از طریق آب‌های زیرزمینی تامین شده و آب‌های سطحی سهم ۳۷ درصدی را به خود اختصاص می دهد. البته طبقب آمار در بخش تامین آب شرب روستایی سهم آبهای زیرزمینی بالغ بر ۸۰ درصد است.
یکی از شهروندان مغان معتقد است تا زمانی که آب های سطحی گرمی مهار و ارایه مجوز به برداشت از آب های زیرزمینی کنترل نشود، کمبود آب شرب در روستاها همچنان یک معضل اساسی خواهد بود.
ولی حبیبی در گفتگو با همشهری اظهار کرد: دشت مغان با توجه به موقعیت آب و هوایی، ظرفیت تأمین آب شرب اهالی و حتی سایر شهرستان ها را هم دارد اما بی‌آبی در روستاها باعث گلایه بسیاری از ساکنین این مناطق و مهارجت آن ها شده است.
وی با بیان اینکه یکی از اصلی ترین دلایل مهاجرت بی رویه از روستاهای شهرستان نبود زیرساخت های اساسی است، تصریح کرد: متاسفانه علی رغم کاستی های موجود در بخش آب شهرستان، برخی مجوزهای غیراصولی برای برداشت از سفره های زیرزمینی داده می شود که مردم منطقه را نگران کرده است.
شاهی در پاسخ به مشکلات آب شرب موجود در بخش موران گفت: بخش موران نمایندگی اداره آب روستایی ندارد که پیگیر حوزه آب روستاهای این بخش باشد. متاسفانه تابستان هر سال، مردم بیشتر روستاهای این منطقه با چهارپایان نسبت به تأمین آب شرب اقدام می کنند که با وجود خدمات نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در دورترین نقاط، این وضعیت شایسته نیست.

آب روستایی گرمی متولی ندارد
طبق گفته «محمود علایی» فرماندار سابق شهرستان گرمی مغان، سالانه بیش از ۳۰۰ میلیون مترمکعب آب از مرزهای این شهرستان وارد خاک کشور همسایه می شود. ظرفیتی که در صورت استفاده صحیح، میتواند علاوه بر تأمین آب شرب منطقه، زمینه ایجاد درآمد ۶۰۰ میلیارد تومان سالانه را فراهم آرود.
اما اکنون این شهرستان در اثر غفلت و کوتاهی مسئولان در ادوار گذشته با مشکلات عدیده در زمینه زیرساخت های ابتدایی و اساسی مواجه هستند. این شهرستان که ۶۳ درصد جمعیت آن را روستاها تشکیل می دهد، هر ساله با کم آبی در اکثر روستاهای اطراف روبرو است. قطعی آب برای روستا‌های شهرستان مغان علی الخصوص اهالی بخش موران، موضوع تازه‌ای نیست و این مناطق سال‌ها است که با چنین مشکلاتی دست و پنجه نرم می‌کنند.
یکی از اهالی بخش موران در این زمینه به همشهری می گوید: یکی از مشکلات بسیار مهم و اساسی شهرستان عسلویه، قطعی آب در این شهرستان است که مشکلات زیادی را برای مردم این شهرستان ایجاد کرده است. «عباس نامور» با بیان اینکه آب بیشتر روستاهای موران در فصل تابستان قطع است، افزود: منطقه ما بیشتر سال ها با مشکل کم آبی مواجه است و در این میان بیشترین مشکل را مرزنشینان مورانی متحمل می شوند.
وی خواستار چاره‌اندیشی مسئولان برای این موضوع بسیار مهم شد و تاکید کرد: اداره آب شهرستان و استان مشکل آب روستاها را جدی بگیرند تا شاهد رفع این مشکل باشیم. تنها نباید به تزریق آب از طریق تانکرهای سیار حمل آب شرب اکتفا شود و هرچه سریعتر نسبت به تأمین آب شرب ثابت برای این مناطق برای جلوگیری از مهاجرت اقدام شود.
این مرزنشین مغانی خواستار ایجاد یک منبع ذخیره آب در این منطقه شد و اظهار کرد: علی رغم اینکه این منطقه از لحاظ وجود رودهای فصلی و دایمی در کنار منابع فراوان آب در لایه های زیرین زمین، در فصول گرم با شدت کم آبی مواجه است و حتی در برخی موراد در ماه های پرآبی نیز قطعی آب دیده می شود.

آب مغان از شاخصه کشوری پایین تر است
یک شهروند اهل بیله سوار نیز گفت: کمبود آب شرب در روستاهای بیله سوار موضوعی است که سالیان متمادی اهالی این مناطق با آن کنار آمده اند. «نادر تقوی» در گفتگو با همشهری اظهار کرد: کمبود آب، مشکل کل کشور است اما در مغان با توجه به وجود وفور آب و صنعت کشاورزی، باید در زمینه رفع برخی مشکلات مردم گام هایی برداشته شود.
وی که از بی توجهی مسئولان زیربط به روستاهای منطقه به شدت انتقاد می کند، گفت: زیبنده نیست مرکز فعالیت اقتصادی تجاری استان، مشکل کم آبی داشته باشد. به نظر من این نگرانی از غفلت و کوتاهی مسئولان نشأت می گیرد.
تقوی با بیان اینکه بی آبی در روزهای تابستان باعث گلایه شدید مردم می شود، تصریح کرد: آب روستاهای مرزی بخش های بیله سوار جوابگوی مردم نیست، گرچه روزانه آب شرب برای این روستاها چند ساعت باز می شود، اما کمبود آب بهداشتی نیز باعث بروز مشکلات عدیده در شستشو شده است.
چندی پیش فرماندار بیله سوار مغان در بازدید  از مراحل بازسازی شبکه آب روستای اینجیلو گفت: شاخص بهره مندی از آب آشامیدنی در مناطق روستایی این شهرستان مطلوب نیست.
«آرام حلیم» به پراکندگی جمعیت شهرستان در مناطق روستایی بیله سوار اشاره کرد و افزود: با وجود این که ۶۰ درصد جمعیت شهرستان در مناطق روستایی ساکن هستند شاخص بهره مندی از آب آشامیدنی در مناطق روستایی مطلوب نیست.
اوایل سال گذشته بود که اداره کل آب و فاضلاب روستایی استان اردبیل اعلام کرد که شهرستان بیله‌سوار، گرمی و خلخال همچنان پایین‌تر از میانگین کشوری است. با این وجود باید بررسی شود مسئولان طی بیش از یک سال اخیر برای رفع این کاستی چه اقداماتی انجام داده اند.

اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
دیدگاه ها

دیدگاه شما درباره این خبر