صفحه کنونی
اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
بازگشت به صفحه نخست | یکشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۴ | ۷:۳۶ ب.ظ
0

استان اردبیل بواسطه آب و هوای استثنایی، سابقه تاریخی، اماکن فرهنگی و عوامل دیگر به قطب گردشگری در ایران تبدیل شده است. در این میان شهر اردبیل علی رغم اینکه نسبت به شهرهایی همچون مشگین شهر مراکز گردشگری کمتری دارد توانسته با سرمایه گذاری مناسب جذب بیشتری در گردشگران داشته باشد. شورابیل یکی از این مراکز توریستی است

وراوی :

به گزارش وراوی به نقل از ایسنا دریاچه شورابیل یکی از جاذبه های طبیعی شهر اردبیل است که مطالعات زمین شناختی آن نشان می دهد قدمت این دریاچه قدیمی تر از ارومیه است. قبل از اینکه آب شیرین به این دریاچه اضافه شود، ساکنان منطقه به ویژه کسانیکه از ناراحتی پوستی و درد مفاصل رنج می بردند، از گِل دریاچه به پوست خود می مالیدند و از گِل آن به شهرهای دیگر نیز می بردند تا مصرف کنند؛ اما از وقتی که آب شیرین به آب دریاچه اضافه شده است دیگر خاصیت درمانی خودش رو از دست داده است.

پلیکان های خاکستری، اردک تاجدار، اردک چشم طلایی، غاز خاکستری، غاز زنگوله بال، لک لک سیاه و… از پرندگان مهاجر و دراج، قرقاول، مرغابی، خوتکا، حواسیل، چنگر، آنگوت و…از جمله پرندگان بومی هستند که در فصول مختلف سال در این دریاچه زیبا زیست می کنند .

این دریاچه دارای امکانات تفریحی، ورزشی و فرهنگی بسیاری است که از آن جمله می توان به امکانات قایق رانی، پیست دو و میدانی، پیست دوچرخه سواری، هتل، شهر بازی و رستورانی در وسط دریاچه اشاره کرد.

ارتباط دوستانه و مهمان نوازانه با مسافر راهی برای توسعه گردشگری

ارتباط دوستانه و مهمان‎نوازانه با مسافران از جمله کدهایی است که مسیر را برای توسعه گردشگری و معرفی استان به عنوان یک استان مهمان‎پذیر مهیا می‎سازد. همچنین باید افق سفرها مدنظر قرار گیرد و با پرداختن به مباحث نرم‎افزاری که بر مباحث سخت‌افزاری ارجعیت دارد، این موضوع را مدیریت کنیم.

ترسیم تصویر و خاطره‎های خوب برای مسافرانی که از استان عبور می‎کنند، به ویژه برای کودکان می‎تواند اثر مثبتی در گردشگری استان داشته باشد. شناسایی مسیرهای عبوری و آموزش کسبه‎هایی که در این مسیر با مسافران برخورد دارند، از جمله موضوعات نرم‎افزاری است که باید مورد توجه قرار گیرد.

کاسب، رستوران‌دار و صاحبان دیگر خدمات به مسافران، تصور می‎کنند همه کاسبی آنها در همین ایام است و همین موضوع در رفتار نادرست و غیرمتعارف آنها با مسافران نوروزی موثر است. نوع رفتار ممالک پیشرفته نسبت به مشتری، نگاه مثبت و صنفی است، نه فرصتی برای استفاده نامعقول از نیاز یک مشتری، که همین موضوع موجب بی‎اعتمادی بین مشتری و صنوف خدماتی از جمله مغازه‎داران می‌شود.

ادبیات صنوف ما نیازمند اصلاح و تحول اساسی است، تا بتوان اطمینان بین مشتری و خدمات‎دهندگان را دوباره احیا و تقویت کرد؛ چراکه مسافر شرایط خاصی دارد و نیازمند رفتار ویژه‎ای است.

در تعطیلات تابستانی ورود گردشگران به اردبیل به عنوان یکی از استان های قطب گردشگری کشور با افزایش بی سابقه ای مواجه بوده و هم اکنون بسیاری از شهرهای این استان با سیل گردشگران مواجه است.

مجموع مراکز اقامتی نظیر هتل، هتل آپارتمان، مهمانپذیر و خانه های استیجاری این شهرستان که ۸۰ درصد مراکز اقامتی استان را شامل می شود، کاملا رزرو شده و هیچ جای خالی دیده نمی شود و بسیاری از مسافران ورودی مجبور به استفاده از چادر یا اقامت در منازل مسکونی غیرمجوزدار و حتی خودروها شده اند.

در حالی که ظرفیت تمامی هتل ها و میهمان پذیرهای شهرستان های گردشگرپذیر استان اردبیل تکمیل شده و در معابر نیز برای برپا کردن چادر جایی نمانده است، انبوه مسافران همچنان در حال ورود به این استان هستند.

شهربازی شورابیل مدرن می شود

حمید لطف اللهیان شهردار اردبیل در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه اردبیل با بیان اینکه با توجه به آب و هوای مناسب اردبیل، ورود مسافر به اردبیل و بویژه مجتمع گردشگری شورابیل بسیار زیاد است، گفت: با توجه به موج عظیم ورودی گردشگر به شورابیل، امور عمرانی این مجتمع با ملاحظه انجام می شود و سعی کنیم نیازهای اولیه گردشگران و مسافران را اعم از نمازخانه، سرویس بهداشتی و فضای سبز مناسب را تامین کنیم.

وی افزود: با اتمام فصل مسافر، سرعت انجام امور عمرانی در شورابیل تشدید خواهد یافت.

شهردار اردبیل با بیان اینکه دستگاه های بازی مورد استفاده در شهربازی شورابیل کاملاً استاندارد هستند، تصریح کرد: به سمت بهبود و استانداردسازی و ایده آل کردن شهربازی شورابیل حرکت می کنیم و در نظر داریم وسایل و دستگاه های بازی مورد استفاده در این شهربازی مدرن و به روز شوند.

امکانات رفاهی دریاچه شورابیل می تواند خیلی بهتر از وضعیت حاضر باشد

یک گردشگر اهل ترکیه در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه اردبیل با بیان اینکه شورابیل یک جای بکر و زیبایی است، گفت: مشابه این دریاچه را به ندرت می توان در جایی دید.

وی با بیان اینکه امکانات رفاهی می تواند خیلی بهتر از این هم باشد، افزود: افزایش هتل و متل در اطراف این دریاچه می تواند در جذب گردشگر و بویژه گردشگر خارجی موثر باشد.

این گردشگر ترکی با تاکید بر افزایش آبخوری ها و سرویس های بهداشتی در مناطق مختلف دریاچه و رعایت بهداشت و نظافت در محوطه ای دریاچه، تصریح کرد: متاسفانه همه امکانات در یک سمت دریاچه است؛ مثلا برای رفتن به شهر بازی یا دور زدن دور دریاچه، هیچگونه وسایل نقلیه و تاکسی وجود ندارد.

ضرروت انجام اقدامات فوری برای میزبانی شایسته از میهمانان تابستانی اردبیل

نصب بنر و علائم راهنمایی مسافران در مکان و مسیر مناسب، رفع مشکل اسکان، برداشت نخاله‌های حاشیه جاده‌ها، توسعه سرویس‌های بهداشتی، تعبیه چندین چشمه آب آشامیدنی و آب ویژه شست‌وشوی البسه و ظروف در سطح شهر و اماکن گردشگری، نظارت منظم و مستمر بر اماکن گردشگری و افزایش کیفیت خدمات‌دهی از جمله مشکلاتی هستند که نیاز به تدابیر فوری، ویژه  و البته کارگشا دارند، تا در ازدحام  میلیونی گردشگران در تعطیلات تابستانی مشکلی برای میهمانان استان اردبیل پیش نیاید.

از طرفی باید توجه داشت که بیشتر مسافران اردبیل مسافران چادری هستند و از این رو تدارک مکان های مناسب برای برپایی کمپ مسافران ضروری است.

علاوه بر تجهیز امکانات شهری مورد نیاز مسافران، فعال کردن تورهای رایگان گردشگری، دیگر اقدامی است که می تواند در معرفی جای جای استان اردبیل موثر بوده و از ازدحام مسافران در یک نقطه جلوگیری کند.

مناسب‌سازی فضاهای گردشگری و تفرجگاه‌ها جهت حضور مسافران و گردشگران در تعطیلات تابستانی اقدام دیگری است که باید اتفاق بیفتد؛ از جمله اینکه نسبت به اجرای به موقع و با کیفیت طرح‌های عمرانی، فضای سبز و آبرسانی مرتبط با تفرجگاه‌های گردشگری اقدام شود، که البته در این راستا باید توجهی خاص به منطقه نمونه گردشگری شورابیل داشت.

دریاچه شورابیل  به عنوان مهمترین و بزرگترین مجتمع گردشگرپذیر شهر و استان  اردبیل،  باید برای ورود میلیونی مسافران در تعطیلات تابستان مهیا شود، تا امکان ارائه امکانات ایده آل به میهمانان  فراهم شود.

نصب راهنما برای مشخص کردن مکان دقیق مساجد و سرویس های بهداشتی در خیابان های اصلی و ورودی شهر موضوع دیگری است که باید مدنظر مسئولان استان اردبیل قرار بگیرد و البته نظارت دقیق بر افزایش کیفیت خدمات‌دهی به مسافران  نیز موضوعی است که همه باید آن را رعایت کنند.

گزارش و عکس: علی انوار

اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
دیدگاه ها

دیدگاه شما درباره این خبر