صفحه کنونی
اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
بازگشت به صفحه نخست | چهارشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۴ | ۸:۴۷ ب.ظ
0

رئیس جهاد کشاورزی اردبیل این استان را از قطب های کشاورزی کشور دانست و گفت: اردبیل در تولید محصولات ارگانیک و پاک می تواند به قطب کشور تبدیل شود

وراوی :

عدیل سروی عصر چهارشنبه در کنگره ملی کشاورزی ارگانیک و مرسوم در اردبیل افزود: این استان هم اکنون با ۳.۹ میلیون تن چهار درصد محصولات کشاورزی کشور را تولید می کند.

وی با بیان اینکه اردبیل در تولید محصولات استراتژیک رتبه های برتر کشور را داراست، ادامه داد: این استان در تولید عدس، کلزا و… رتبه اول کشور و در تولید سویا و سیب زمینی رتبه دوم، تولید عسل رتبه سوم، چغندر قند پنجم و در تولید حبوبات رتبه هفتم کشوری است.

رئیس جهاد کشاورزی استان با تاکید بر اینکه در زمینه تولید بذور ذرت و سوقوم نیز این استان دارای رتبه اول کشور است، تصریح کرد: در حال حاضر بیش از ۲۰ درصد سیب زمینی کشور در این استان تولید می شود، همچنین سالانه شش هزار تن عسل نیز با برند ساوالان تولید و توزیع می شود.

وی تاکید کرد که با این رتبه ها و تولیدات این استان می تواند در زمینه تولید ارگانیک به قطب های کشوری تبدیل شود، چنانچه اقدامات مهمی در این زمینه آغاز شده و تلاش می کنیم همین روند ادامه داشته باشد.

سروی با بیان اینکه هم اکنون محصولات باغی این استان با کمترین مصرف کود تولید و روانه بازار می شود، یادآور شد: بیش از ۱.۵ میلیون دام موجود در استان نیز از سوی عشایر و براساس تغذیه سالم و ارگانیک پرورش داده می شود که به تولید گوشت ارگانیک منتج می شود.

وی اردبیل را در زمینه مبارزه با آفات نباتی با پوشش ۲۳ هزار و ۶۰۰ هکتار دارای رتبه دوم کشور برشمرد و متذکر شد: علاوه بر این با ایجاد پنج سایت در شهرهای اردبیل، مشگین شهر، گرمی، بیله سوار و پارس آباد گام های اساسی برای تولید محصولات پاک برداشته شده است.

به گفته رئیس جهاد کشاورزی استان اخذ استاندارد سیب زمینی پاک از دیگر اقدامات موثر برای تولید محصول پرمصرف پاک و ارگانیک بوده است.

وی فرهنگ سازی برای گرایش شهروندان به استفاده از محصولات ارگانیک را مورد توجه قرار داد و عنوان کرد: تولید ارگانیک برخلاف برخی تولید سنتی محصول نیست بلکه مدیریت اینگونه تولید علمی و تخصصی است.

اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
دیدگاه ها

دیدگاه شما درباره این خبر