صفحه کنونی
اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
بازگشت به صفحه نخست | پنج شنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۴ | ۱۰:۵۲ ق.ظ
0

مهاجرت و چگونگی توزیع مجدد جمعیت در داخل کشور یکی از اساسی‌ترین عواملی است که سیاست‌گذاران اقتصادی و اجتماعی جامعه برای کنترل جمعیت و جهت دادن به جابه جایی‌های جمعیتی به آن توجه دارند و تحقیق درباره تغییرات حاصل از مهاجرت در جمعیت هر منطقه بسیار ضروری است

وراوی :

اصولاً مهاجرت جمعیت ابعاد مختلفی دارد که پرداختن به همه آن جوانب مجال ویژه‌ای می‌طلبد. به ‌طوری ‌که آمار و اطلاعات حاصله از سرشماری‌های مختلف نشان می‌دهد، در کشور ایران مهاجرت عمدتاً جنبه جابه جایی داخلی دارد و حجم مهاجرت‌های بین‌المللی زیاد نیست. برای شناخت وسعت و جهت حرکت جمعیت، مهمترین منبع آماری، اطلاعات حاصل از سرشماری‌های عمومی نفوس و مسکن است.
در سرشماری سال ۷۵ کشور، جمعیت شهرستان گرمی بیش از ۱۱۴ هزار نفر اعلام شده بود که متاسفانه این رقم در سرشماری سال ۹۰ به حدود ۸۴ هزار نفر رسید. یعنی در مدت ۱۵ سالی که از سرشماری سال ۷۵ می‌گذشت نه تنها هیچ‌گونه افزایش جمعیتی در شهرستان گرمی اتفاق نیفتاده بود، بلکه بیش از ۳۰ هزار نفر از مردم این شهرستان نیز گرمی را به مقصد سایر شهرها ترک کرده بودند. نکته آزاردهنده، وجود روند منظم مهاجرت از شهرستان گرمی و کاهش پیوسته جمعیت این شهرستان است.
در خصوص علل مهاجرت ۲ عامل مطرح می‌شود که یکی دور شدن از شرایط یا عوامل نامساعدی همانند فقر، کمبود غذا، بلایای طبیعی، جنگ، بیکاری و کمبود امنیت در مبداست و دیگری، شرایط و عوامل مساعد جذب کننده مانند امکانات بهداشتی بیشتر، آموزش بهتر، درآمد بیشتر و مسکن بهتر در مقصد است.
مقصد مهاجران شهرستان گرمی عموما حاشیه‌های شهرهای رشت (پارابیجار)، تهران (اطراف اسلامشهر، رباط‌کریم، نصیرآباد) و کرج است.
وضعیت اجتماعی، اقتصادی و امنیتی این مناطق جای بحث مفصل دارد و ناگفته پیداست که مشکلات زیادی در این زمینه در مناطق حاشیه نشین شهرهای بزرگ وجود دارد.

مهاجران گرمی
متاسفانه خیل عظیمی از مهاجران شهرستان گرمی در این مناطق حاشیه‌نشین سکونت می‌کنند. نگارنده خود در حاشیه‌های شهر رشت مهمان بیش از ۵ مسجد مختص مهاجران شهرستان گرمی بوده که بیشترشان نیز از روستاهایی خاص از منطقه موران بوده‌اند . بررسی مفصل و ویژه وضعیت زندگی و مشکلات این مهاجران بی‌گمان پرده از واقعیات تلخ و نگران‌کننده بسیاری برخواهد داشت.
حال با توجه به موارد ذکر شده و مشکلات حادی که ساکنان مناطق حاشیه‌نشین با آن‌ها دست و پنجه نرم می‌کنند، به نظر می‌رسد مقصد جاذبه چندانی برای مهاجران شهر گرمی ندارد و عوامل دافعه (نظیر بیکاری، مشکلات عدیده کشاورزی نظیر کمبود آب و خشکسالی‌های پی در پی، کاستی‌های موجود در امکانات رفاهی نظیر نبود مکان‌های تفریحی، سینما و… در شهرستان گرمی) نقش پررنگ‌تری در مقوله مهاجرت از شهرستان گرمی دارند و مردم گرمی برای دستیابی به یک شغل (هرچند که مناسب نباشد و سطح اجتماعی پایینی نیز داشته باشد) رنج زندگی مشقت‌بار در حاشیه شهرهای بزرگ را به جان می‌خرند. بی‌تعارف باید پذیرفت که شهرستان گرمی باوجود تکیه بر تاریخ کهن، خاک حاصلخیز و آب‌های روان در پیمودن راه توسعه ناموفق بوده است.
در این میان اعتقاد برخی این است که جابه‌جایی مردم گرمی از مکانی به مکانی دیگر در طول سالیان گذشته برای کار یا زندگی به دلیل دور شدن از شرایط یا عوامل نامساعد دورکننده‌ای مانند فقر، بیکاری و همچنین شرایط و عوامل مساعد جذب کننده مانند امکانات بهداشتی بیشتر، آموزش بهتر، درآمد بیشتر و مسکن بهتر در مقصد مهاجرت اتفاقی کاملا طبیعی و عادی است و این جابه جایی‌ها ممکن است در هر شهردیگر از نقاط استان و یا کشور اتفاق افتاده باشد و بزرگنمایی و سیاه‌نمایی در این زمینه‌ها توسط افراد یا گروه‌ها صرفا جنبه تخریبی دارد و پذیرفته شده نیست.
اینکه ممکن است شهرستان‌های دیگری نیز همانند گرمی درگیر مساله کاهش جمعیت و مهاجرت فرست بودن باشند (مانند شهرستان خلخال)، کاملا مورد تایید است اما این به هیچ عنوان از بزرگی و تلخی مساله نمی‌کاهد. این مساله که محصول چندین دهه کم‌کاری مسئولان منطقه در ادوار و دولت‌های مختلف در عرصه توسعه و پیشرفت شهرستان گرمی است، به خودی خود قابل توجه است و نیازی به سیاه‌نمایی و بزرگنمایی ندارد و همت مسئولان شهرستان را می‌طلبد تا انشاءالله گرمی با خارج شدن از زیر سایه شوم فقر، بیکاری و مهاجرت، در مسیر رشد، توسعه و ترقی قرار گیرد و این امر محقق نمی‌شود مگر در سایه نقد و بررسی موشکافانه معضل مهاجرت شهرستان گرمی که بی‌شک علل پیدا و پنهان بسیاری دارد.
مسئولان محترم شهرستان گرمی، حتما قبول دارند که رسیدگی به مشکلات شهری، از مشکلات اقتصادی بگیرید تا اجتماعی و رفاهی، توان کشیدن ترمز مهاجرت‌های بی‌رویه از شهرستان گرمی را دارد. همان گونه که احداث بیمارستان ولایت و تامین آب شرب گرمی که از برکات سفر رهبر معظم انقلاب به این شهرستان است؛ همچنین اجرای طرح ملی گازرسانی و دیگر پروژه‌هایی که در سال‌های گذشته در گرمی انجام شده و یا در حال انجام است.نقش جدی در کاهش روند مهاجرت داشته است.
به یقین اگر امکانات یاد شده فراهم نمی‌شد، مهاجرت جمعیت گرمی، امروز شکل به مراتب ناگوارتری به خود می‌گرفت.یقینا بالا بردن سطح رفاه و کیفیت خدمات شهری و اجتماعی و حل معضلات مربوط به اشتغال و کشاورزی نه تنها قابلیت کنترل مهاجر فرست بودن شهرستان گرمی را دارد، که می‌تواند این شهرستان کهن را به منطقه‌ای مهاجرپذیر تبدیل سازد.

سخن پایانی
مهاجرت‌های بی‌رویه، در مبدا موجب کاهش جمعیت، خالی شدن از نیروی کار فعال، برهم خوردن ترکیب جمعیتی، خالی شدن روستاها از سکنه‌ای که به فعالیت‌های تولیدی نظیر کشاورزی و دامداری می‌پردازند و در مقصد افزایش جمعیت، دگرگونی قشربندی جمعیت شهری، افزایش گروه درماندگان شهری، افزایش مشاغل کاذب مانند دستفروشان دوره‌گرد را به همراه دارد.
همچنین پیدایش حاشیه‌نشینی در شهرهای بزرگ و عواقب وخیم ناشی از آن، کافی نبودن امکانات و خدمات شهری برای شهرنشینان، رشد نامناسب شهرهای مختلف و توسعه ناهماهنگ آنها به علت توزیع نامتوازن مهاجرت‌ها (نظیر آنچه که در اسلامشهر، کرج و شهرهای مشابه رخ داده است)، جذب و نابودی تدریجی زمین های شهری و گرانی آن‌ها و دگرگونی قهری محیط طبیعی و آلودگی محیط زیست شهرها نتیجه چنین اقدامی است.

* سید مصطفی‌ جمشیدی/ آزادلو

اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
دیدگاه ها

دیدگاه شما درباره این خبر