صفحه کنونی
اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
بازگشت به صفحه نخست | شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۴ | ۹:۴۲ ق.ظ
1

رخنه موج هوای به شکل نسبی سرد همراه با آسمان ابری و مه آلود در واپسین روزهای گرم ترین ماه تابستان فضای اردبیل و قسمت وسیعی از این استان را دل انگیزتر کرده است.

وراوی :

نفوذ این سامانه کم ارتفاع جوی با کاهش ۱۸ درجه ای دما سبب رهایی ساکنان اردبیل از گرمای کم سابقه شده که از دو هفته قبل بر پهنه این شهرستان سردسیر حاکم بود. وزش باد با بیشینه سرعت ۳۵ کیومتر در ساعت از جانب شمال شرق ابرهای کم ارتفاع مختص توده هوای سرد را به سرعت به منتهی الیه کرانه های غربی آسمان منطقه می راند.
ابرهای باران زا که با سلول های منفرد از کومولونیمبوس های توفانزا همراهی می شوند بر فراز آسمان شهر متراکم شده اند.
وزش باد که در نقاطی از گذرگاه های درون و برون شهری اردبیل با پدیده مه غلیظ همراه است سبب می شود رهگذران دمای هوا را سردتر از دمای واقعی احساس کنند.
نقشه های هواشناسی بیانگر افزایش فشار و ارتفاع در قسمت مرکزی قطب شمال و کاهش فشار در عرض های میانی و جنوبی تر است که موجب تقویت و گسترش ناوه های قطبی به سوی نقاط واقع در عرض های پایین می شود.
در نتیجه این دگرگونی ها در الگوی جو یک سامانه کم ارتفاع از قسمت میانی دریای خزر در حال گذر است که اثرهای آن در کرانه های جنوب غرب این دریا و استان اردبیل از پنجشنبه شب (پریشب) و به ویژه دیروز (جمعه) به شکل وزش بادهای خنک، افزایش ابر و مه در آسمان و گاهی بارش باران پدیدار شده اند.
گذر این امواج سرد و مرطوب که به خاطر شرایط فصلی با جریان های شدید همرفتی همراه خواهد بود امکان دارد در برخی نقاط مستعد و کوهستانی با تشکیل و گسترش ابرهای جوششی کومولونیمبوس سبب وقوع رگبار و رعد و برق های شدید به شکل محلی شود که در این صورت وقوع سیلاب های مقطعی احتمال دارد.
هوای ابری و خنک و بارش های متناوب و مقطعی تا پایان هفته در نقاطی از استان اردبیل حاکم خواهد بود و از روز چهارشنبه آینده بر شدت ناپایداری ها و نیز سرمای هوا افزوده
می شود به گونه ای که انتظار می رود ساکنان شهرستان سردسیر اردبیل با جلوه هایی از پاییز زودرس مواجه شوند.
در منطقه اردبیل به ویژه در نواحی منتهی به استان گیلان ریزش باران ریزه پیش بینی
می شود.
ساکنان اردبیل در دو هفته گذشته با هوای گرم مواجه بودند که در برخی روزها از ۴۰ درجه بالای صفر هم فراتر رفت و رکورد دمای مربوط به گرمای مطلق را در این شهرستان و برخی نقاط دیگر شکست.
اردبیل به خاطر موقعیت جغرافیایی خاص از شرایط هوایی بسیار متغیر و در بیشتر روزهای تابستان از هوای خنک برخوردار است، این امر سبب می شود که همه ساله جمع زیادی از هموطنان از نقاط دور و نزدیک در فصول گرم سال به این استان سفر کنند.

اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn

دیدگاه شما درباره این خبر