صفحه کنونی
اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
بازگشت به صفحه نخست | یکشنبه ۱ شهریور ۱۳۹۴ | ۱:۵۱ ب.ظ
0

فرماندار اردبیل گفت: ما باید برای تامین منابع شرب 15 سال آینده اردبیل که جمعیتی بالغ بر 850 هزار نفر را شامل می‌شود، اهتمام داشته باشیم.

وراوی :

جواد زنجانی در اردبیل اظهار کرد: این تامین آب که در درازمدت از هر حوزه‌ای اعم از ارس، قزل‌اوزن یا سایر منابع بین حوزه‌ای انجام می‌شود، باید با مراقبت بیشتر به انجام برسد تا تامین آب شرب اردبیل در دراز مدت به انجام برسد.

وی یکی از اولویت‌های مرکز استان را تامین آب شرب سالم و بهداشتی اعلام کرد و افزود: در سال‌های گذشته به دلیل برداشت آب از چاه‌ها و وضعیت نامناسبی که در سد یامچی شاهد بودیم گلایه‌هایی از سوی مردم مطرح می‌شد و به معنای واقعی کیفیت آب شرب اردبیل پایین بود اما با پیگیری‌ها و تلاشی که در این دو سال انجام شد به مردم این اطمینان را می‌دهیم که آب شرب اردبیل نه تنها سالم و بهداشتی است بلکه طعم و مزه آن نیز به نسبت گذشته تغییر پیدا کرده است.

فرماندار اردبیل گفت: در یک چاره‌جویی حقیقی تلاش کردیم تا از طریق پمپ و شناورهای قرار گرفته در تصفیه‌خانه آب شرب اردبیل و استفاده از تکنولوژی‌های داخلی یک‌هزار لیتر در ثانیه آب برداشتی را در این سد از رقوم بالادست انجام دهیم.

زنجانی بیان کرد:‌ در فصول گرم سال نوعی تغییر طعم و شکل ظاهری آب را شاهد بودیم که با به راه انداختن برج‌های شناور تا حدودی این مشکل برطرف شده اما امیدواریم با راه‌اندازی برج آبگیر در این سد که تاکنون ۳۰ میلیارد تومان برای آن هزینه شده و قرار است به همین میزان نیز منابع در نظر گرفته شود، بتوانیم به سرعت مشکلات آب شرب اردبیل را با برداشت از رقوم بالادست برطرف کنیم.

این مسئول ادامه داد: البته این برج‌های آبگیر مشکلات را به صورت اساسی و درازمدت در تامین منابع آب شهر اردبیل به انجام نمی‌رساند و باید فکری اساسی برای افزایش جمعیت اردبیل در طی ۱۵ سال آینده که به ۸۵۰ هزار نفر خواهد شد بیندیشیم.

رئیس شورای اداری شهرستان اردبیل ضرورت انتقال منابع آب را برای رفع کمبود آب شرب در اردبیل از طریق سد ارس، حوزه قزل‌اوزن یا سایر حوزه‌های تامین منابع آب بیان کرد و افزود: در کنار تلاش برای حل مشکلات آب شرب اردبیل و احداث تصفیه‌خانه دوم این شهر که اگر امروز کلنگ‌زنی شود تا ۱۰ سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد تلاش جدی بر اصلاح رویه توزیع منابع آب کشاورزی و تغییر ساختار آن است که به یقین باید به درستی به انجام برسد.

زنجانی عنوان کرد: ۹۰ درصد مصرف آب در این استان در بخش کشاورزی است که ضروری در توزیع و استفاده از آن بازنگری درستی انجام شود که به راحتی می‌توان ۵۰ درصد صرفه‌جویی را دراین حوزه انجام داد.

توسعه نانوایی آزادپز برای رقابت بیشتر

وی یکی دیگر از مشکلات مردم اردبیل را در حوزه تامین نان آن هم با کیفیت مناسب اعلام کرد و گفت: ما برای حل مشکلات کمی و کیفی نان در اردبیل اقدام به فعال کردن نانوایی‌های چندمنظوره کردیم که ۱۲ مورد از این مجتمع‌های نانوایی چندمنظوره راه‌اندازی شده و قرار است دو تا سه مورد دیگر نیز تا پایان امسال راه‌اندازی شود.

فرماندار اردبیل با بیان اینکه توسعه نانوایی‌های آزاد در دستور کار قرار گرفته تا یک رقابت واقعی در این حوزه به انجام برسد، یادآور شد: امیدواریم با این حرکت بخش زیادی از وضعیت نان در اردبیل نیز سر و سامان پیدا کند.

زنجانی در پایان گفت‌وگوی خود افزود: در کنار به صفر رساندن استفاده از جوش شیرین باید به خواب آرد و تهیه درست خمیر نظارت‌های بیشتری داشته باشیم تا نان تولیدی از کیفیت مطلوبی برخوردار باشد.

فارس

اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
دیدگاه ها

دیدگاه شما درباره این خبر