صفحه کنونی
اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
بازگشت به صفحه نخست | شنبه ۱۴ شهریور ۱۳۹۴ | ۳:۱۴ ب.ظ
3
وراوی :

وابستگی به موبایل یا Mobile Dependency یکی از معضلات دنیای امروز است. این دغدغه فقط برای پدر و مادرهایی نیست که با نگاهی مضطرب، چهره‌ی فرزندانشان را در مهمانی‌ها می‌بینند که بر صفحه‌ی موبایل خیره شده، بی دلیل اخم می‌کنند و یا لبخند می‌زنند. این مشکل بسیار فراتر و گسترده‌تر از آن است که فکرش را می‌کنیم. تا جایی که در انگلستان، کره جنوبی، چین و…کمپهای ترک اعتیاد برای دانش‌آموزان راه‌اندازی کرده‌اند! مشکلی که بیشتر والدین به نوعی کم و بیش با آن درگیر می‌باشند، مشغول بودن بیش از حد فرزندشان با گوشی تلفن همراهش می‌باشد. به خصوص دانش‌آموزانی که در برهه حساسی مثل امتحانات نهایی و یا کنکور هستند. فرد همیشه گوشی دستش بوده و حتی به بهانه‌های مختلف از جمله «استفاده از ماشین حساب»، «اینکه دوستم قراره برای کلاس زنگ بزنه» و «گوش دادن به آهنگ بی کلام برای افزایش کارایی»، «استفاده از دفترچه یادداشت گوشی»، «معللمم تکلیفی که داده با گوشی حلش می کنم» و….سعی می‌کنند گوشی موبایل خود را در کنار دستشان گذاشته و درس بخوانند.

«دکتر محمد حسین حبیل» مدیر مرکز علوم اعتیاد دانشگاه مالایا در مطالعاتی که بر روی این افراد انجام داده بیان می‌کند: «گاهی والدینی که از عملکرد ضعیف فرزند نوجوان‌شان در مدرسه گلایه دارند به تصور اینکه این مشکل تحت تاثیر مواد مخدر است به من مراجعه می‌کنند. این نوجوانان چنان در دنیای مجازی غرق می‌شوند که از خواب، خوراک، مسئولیت‌ها و فعالیت‌های روزمره‌شان باز می‌مانند. مسئله اصلی این است که این نوجوانان به اینترنت معتاد شده‌اند»

مشکلی که بنده نیز به عنوان مشاور تحصیلی در ارتباط با دانش‌آموزان به کرّات مشاهده کرده‌ام اعتیاد به گوشی و اینترنت دانش‌آموزان است که والدین به نوعی در مقابل این معضل ناچار مانده‌اند و اینجانب را در صدد آسیب‌شناسی و ارائه راهکار برای این مساله قرار داد. سوالاتی که در این مقاله سعی خواهم کرد به آنها جواب دهم: «اعتیاد به گوشی چگونه بوجود می‌آید؟»، «چه معضلات و بحرانهایی برای فرد و خانواده می‌تواند ایجاد کند؟» و «راهکار چیست؟»

 

آسیب‌شناسی

ضربه‌ای که گوشی به سیکل خوابی فرد می‌زند.

اگر قبل از رفتن به رختخواب با لپ‌تاپ یا گوشی کار می‌کنید و یا زیاد تلویزیون تماشا می‌کنید، در کار ملاتونین اختلال ایجاد می‌شود؛ ملاتونین هورمون خواب است و اختلال در ترشح آن، خوابیدن را سخت وآشفته می‌کند. وقتی ما در رختخواب خود از موبایل یا لپتاپ استفاده می‌کنیم زمانی است که همه چراغها خاموش هستند. موبایل و لپ‌تاپ هم از خودشون نور ساطع می‌کنند و مغز شما فکر می‌کند هنوز شب نشده و روز است. به همین دلیل در خواب شما اختلال بوجود می‌آید و در دراز مدت دچار اختلال حواس و اعصاب می‌شوید. مغز شما به شدت تلاش می‌کند تا اطلاعات را پردازش کند و ممکن است تمام شب نتواند آرام شود و شما تا صبح آنقدر خواب ببینید که هنگام برخواستن از خواب کسل و خسته باشید(چرا که با خواب دیدن نخواهید توانست به مراحل چهارم و پنجم خواب که مراحل نیمه عمیق و عمیق خواب است وارد شوید.)

وقتی گوشی در طی روز دستمان است بدون اینکه متوجه باشیم بارها قفل گوشی را بدون دلیل باز و بسته می‌کنیم. در سال گذشته نتایج تحقیقاتی منتشر شد که طبق آن مشخص شد هر کاربر به طور متوسط روزانه ۱۱۰ تا ۱۵۰ بار قفل تلفن هوشمند خود را باز می‌کند و جالب اینکه بارها این عمل را بدون هیچگونه دلیل یا هدفی انجام می‌دهیم. با نرم‌افزار BreakFree می‌توانیم از اعتیاد خود به تلفن هوشمند با خبر شویم. این نرم‌افزار به ما کمک می‌کند تا موضوعاتی از جمله اینکه چند بار در روز قفل گوشی خود را باز می‌کنیم، میزان استفاده کلی ما از گوشی چقدر است و چه برنامه‌هایی بیش از همه توجه ما را به خود جلب می‌کنند، بررسی کنیم.

وقتی که مدت زمان استفاده از گوشی به صورت فزاینده‌ای بالا رفت و به صورت یک اعتیاد درآمد مشکلات عدیده‌ای برایمان بوجود می‌آورد. روانشناسان به این افراد نام «ساکنین جزیره هوشمند» داده‌اند؛ اکثر این افراد معتقدند که صحبت کردن از طریق گوشی برای آن‌ها بسیار راحت‌تر از صحبت‌کردن رو در روست. بنابراین زمانی‌که فردی را در عالم فیزیکی ملاقات می‌کنند، بیشتر سعی می‌کنند به گوشی خود دقت کنند تا اینکه به صورت فرد نگاه کنند و باعث می‌شود به نوعی مبتلا به منزوی‌طلبی و گوشه‌گیری شوند. اریک سیگمن در مقاله‌ای با نام «اتصال به اینترنت، اثرات بیولوژیک شبکه‌های اجتماعی» نشان می‌دهد که شبکه‌های اجتماعی اینترنتی بر خلاف تصورات موجود، در انزوای اجتماعی افراد نقشی اساسی ایفا کرده‌اند.

استفاده از گوشی‌های هوشمند برای مدت طولانی برای سلامتی انسان مشکل ایجاد می‌کند. کودکان و نوجوانانی که به سن بلوغ نرسیده‌اند و به خاطر بازی با گوشی، به طور پیوسته بر روی گوشی خود تمرکز می‌کنند؛ رشد مغزی آن‌ها به صورت غیر متعادل صورت می‌گیرد. هنگامی که در جوانی مغز انسان رشد می‌کند، ابتدا نیمکره چپ مغز و سپس نیمکره راست مغز رشد می‌کند. بنابر نظرات پزشکان استفاده بیش از حد از گوشی‌های هوشمند باعث می‌شود که رشد نیمکره راست مغز به تاخیر بیفتد و نیمکره چپ مغز با سرعت بیشتری رشد کند. با توجه به گسترش استفاده از این گوشی‌ها، میزان بروز آسیب‌دیدگی‌های گردن در بین صاحبان آن‌ها نیز بیشتر شده است؛ زیرا نشستن در حالت‌های نامناسب و خمیده بودن، باعث بروز آسیب‌دیدگی دیسک گردن می‌شود.

اعتیاد به گوشی‌های هوشمند تاثیر زیادی بر اختلال در کارایی ‌فرد دارند و عموما با «اعتیاد به شبکه‌های اجتماعی» ((Addiction SNS همراه هستند. شبکه‌های اجتماعی اعتیاد به گوشی را به مراحل بسیار عمیق تر اعتیاد سوق می‌دهد و می‌تواند باعث بروز اختلالاتی در سیستم عصبی فرد ‌شود. روانشناسان انگلیسی واژه «نوموفوبیا» را در یک مقاله معرفی کردند که خلاصه شده فوبیایی به نام «ترس از نداشتن موبایل» بود. میزان ترشح هورمون‌هایی که در جریان این استرس در آنها ایجاد می‌شد، چیزی نزدیک به فوبیا یا هراس از دندانپزشکی یا ترس و اضطراب روز ازدواج بود. تپش قلب، عرق سرد، استرس و از دست‌دادن کنترل احساسی یکی از علائمی است که ممکن است در اثر این فوبیا برای فرد به‌وجود بیاید. همچنین آسیبهایی که این پدیده می‌تواند در سیکل سایر هورمونهای مترشحه بدن ایجاد کند دوپامین و آدرنالین است. حضور در شبکه اجتماعی می‌تواند میزان ترشح دوپامین را در بدن افزایش دهد. در سال ۲۰۰۰ میلادی گفته شده بود که ۱۲ ثانیه حضور در اینترنت می‌تواند باعث ترشح آدرنالین در بدن شود و این در حالی است که بررسی‌های سال ۲۰۱۴ میلادی نشان داد هشت ثانیه حضور در شبکه اجتماعی می‌تواند اثر مشابه را برجا بگذارد.

 

مراحل اعتیاد به گوشی

 • تداوم استفاده ۲- زیاد شدن ساعت مصرف ۳- مرحله اعتیاد واقعی.

اعتیاد به اینترنت هم مثل اعتیاد به تماشای تلویزیون، کشیدن سیگار، انجام دادن فعالیتی خاص در ابتدا کم خطر به نظر می رسد اما به هر حال در صورت بی‌توجهی به آن تبدیل به یک اعتیاد صد در صد واقعی می‌گردد.

اعتیاد اینترنتی نوعی مشکل رفتاری است. دلیل این مسئله نیز، وجود یک رابطه قوی بین اعتیاد اینترنتی و وابستگی شیمیایی است. مشکل تا جایی پیش رفته که در یک کلینیک تخصصی در لندن، این اعتیاد درمان می‌شود. دکتر ریچارد گراهام سالانه صد بیمار با چنین شرایطی را ویزیت می‌کند. آنها کودکان نوجوانان و حتی بزرگسالان بالای ۳۵ سال معتاد به گیم یا اینترنت هستند. او درباره علائم اعتیاد می‌گوید: «این بیماران ازکارهای اولیه و حیاتی در زندگی و مراقبت شخصی غفلت می‌کنند. وعده‌های غذایی‌شان دیر می‌شود و یا فراموش می‌کنند غذا بخورند و بنوشند، دیر می‌خوابند، در قرار ملاقات‌ها، کار و یا مدرسه و کالج حاضر نمی‌شوند.» او می‌افزاید دختران نوجوان بیشترین زمینه را برای چنین اعتیادی دارند، رقابت با هم سن و سالان، فشار آنها و حضور در فضای اینترنت از دلایل آن است. درمان آن، خودداری کامل و برنامه‌ریزی زندگی روزانه است.

 

 

علت گرایش افراد به شبکه‌های اجتماعی مجازی

 

میل به محبوبیت و خودشیفتگی

شبکه‌های اجتماعی بهشت افرادی است که دچار اختلال شخصیت ‌خودشیفتگی هستند یا حداقل میل زیاد به محبوبیت دارند؛ زیرا آنها می‌توانند بدون داشتن روابط دوستانه‌ واقعی، تعداد زیادی رابطه‌ موهوم و تخیلی برای خود دست‌وپا کنند؛ بنابراین شبکه‌های اجتماعی مجازی توهّم محبوییت را صرفاً براساس کمیت تعداد دوستان برای فرد به وجود می‌آورد.

ارضای نیازهای روانی

به نظر جان سولر، افراد از آن رو شیفته‌ یک شیء یا فرد یا فعالیتی خاص می‌شوند که نیازی را در آنها ارضا کند. شبکه‌های اجتماعی محملی برای گریز از واقعیت و وسیله‌ای برای ارضای نیازهای روانی است.

 

آسیب‌های بیولوژیکی

گفتنی است، کارشناسان با مطالعه بر روی مبتلایان به سرطان مغز آمار ابتلا به این بیماری را در ۲۵ سال اخیر بسیار بیشتر از حد انتظار برآورد کرده‌اند.

بررسی‌ها نشان می‌دهند، یکی از خطرناکترین انواع سرطان‌های مغز به نام glioma براساس تحقیقات پزشکی ارتباط مستقیمی با استفاده از تلفن همراه دارد، همچنین استفاده بیش از حد از تلفن همراه هم می‌تواند اشعه‌های مضر را به بدن فرد وارد کند. در حال حاضر افراد به شدت در شبکه‌های اجتماعی تلفن همراه وارد شده‌اند و امواج خطرناک تلفن همراه به بدن آنها وارد می‌شود.

براساس یافته‌های جدید افرادی که با تلفن همراه حرف می‌زنند در درازمدت ۳ برابر بیشتر از سایر افراد در معرض ابتلا به سرطان مغز قرار می‌گیرند.

کارشناسان اعتقاد دارند فرکانس‌های رادیویی انتشار شونده از سطح تلفن‌های همراه می‌تواند از طریق بافت مغز وارد بدن شود و باعث ایجاد تومور‌های بدخیم شود.

 

اعتیاد شدیدتر از مواد مخدر

 

دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که اعتیاد به اینترنت از اعتیاد به مواد مخدر شدیدتر و گسترده‌تر صورت می‌گیرد و تاثیراتی که دنیای مجازی بر مغز انسان می‌گذارد باعث می‌شود تا قابلیت تصمیم‌گیری و مدیریت زمان از بین برود. در این فرایند مغز انسان مانند شرایطی که فرد مواد مخدر مصرف کرده است عکس العمل نشان می‌دهد و در راستای آن مرکز کنترل و پردازش اطلاعات مربوط به عواطف، توجه و تصمیم‌گیری در مغز دچار اختلال می‌شود. این اختلالات به صورت جدی و شدید صورت می‌گیرند و از آنجایی که آثار آنها بیشتر از زمان استفاده از مواد مخدر است، دانشمندان شبکه مجازی را اعتیادآورتر از مخدرها می‌دانند.

 

ناتوانی در جلوگیری از حواس پرتی

 

در بررسی جدید مرکز TollFreeForwarding مشخص شد کسانی که به صورت دایم در شبکه‌های اجتماعی حضور دارند نسبت به کاربران معمولی اینترنت کمتر از مهارت یادشده بهره می‌برند و به عبارت دیگر، افرادی که معتاد به شبکه‌های اجتماعی نیستند مهارت بیشتری برای انجام چند کار به صورت همزمان دارند. مغز معتادان به شبکه‌های اجتماعی قادر نیست روی اختلالات صورت گرفته و حواس پرتی‌های ناشی از اطلاعات مختلفی که دریافت می‌کند، فیلتر بگذارد و همین مساله باعث می‌شود این افراد نتوانند چند کار را به صورت همزمان انجام دهند. این بررسی همچنین مشخص کرده است افرادی که حضور کمرنگ‌تری در اینترنت دارند، اطلاعات را با دقت و کیفیت بالاتر در حافظه خود ذخیره می‌کنند.

همانگونه که مشاهده کردیم اعتیاد به گوشی و اینترنت معضل و مشکل بسیار حادی می‌تواند باشد و باعث بروز ناهنجاری‌ها و اختلالات عصبی و تغییر در کارکرد سیکل هورمون‌های بدن و بدکارکردی قسمت‌های مختلف مغزمان شده و تمرکز، دقت و توجه ما را تحت‌الشعاع قرار دهد. به تبع آن ما شاهد افت قابلیت‌های ذهنی‌مان خواهیم بود. همچنین این مشکل می‌تواند زمینه‌ساز بروز مشکلات فردی از جمله افسردگی، انزواطلبی، خودشیفتگی، کاهش آستانه تحمل و زودرنجی و سایر مشکلات فردی شده و حتی ما و فرزندانمان را به سوی اختلالات شخصیتی سوق دهد. بدیهی است که بایستی با این مشکل برخوردی کاملا علمی و منطقی کنیم و حتی الامکان با یک مشاور در این زمینه گفتگو کنیم.

 

راهکار

 

 • آگاهی از مدت زمان استفاده از گوشی به کمک نرم‌افزاری که در ابتدای مقاله اشاره کردم.
 • استفاده از موبایل در رختخواب مطلقا ممنوع!
 • خروج از تمام گروههای بی‌محتوایی که شما را به آن اضافه کرده‌اند و هیچ تاثیری در رشد و پیشرفت شما ندارد.
 • صدای هشدار پیغام‌های آمده از گروه‌ها را در حالت بی‌صدا قرار دهید تا مجبور نشوید با ارسال هر پیغام به گروه سر بزنید.
 • در هنگام درس خواندن وای‌فای را خاموش کرده و گوشی را مطلقا کنار بگذارید. چرا که هر بار نگاه کردن به گوشی(طبق تحقیقات انجام یافته) ۱۸ دقیقه تمرکز شما را برهم می‌زند.
 • تحت هیچ شرایطی مدت زمان استفاده از گوشی در طول روز نباید بیش از دو ساعت باشد.
 • در طول هفته ساعاتی را برای ورزش کردن اختصاص دهید.
 • لیستی از مواردی را که احساس می‌کنید در اثر استفاده افراطی از اینترنت از دست داده‌اید تهیه کنید (برای مثال، زمانی که برای ارتباط با خانواده از دست داده‌اید، خواب روزانه، دیدار با دوستان)
 • مقدار زمان آنلاین بودن و استفاده‌های متفاوتی که از اینترنت طی یک هفته انجام می‌دهید را بر اساس مقدار ساعات در طی یک هفته یادداشت کنید تا به این نکته پی ببرید که گوشی و اینترنت تا چه اندازه وقت ارزشمند شما را به خود اختصاص داده و نابود می‌کند.
 • احساسات و مشکلات خود را پیدا کنید. ممکن است کشیده شدن شما به سمت اینترنت ناشی از احساساتی باشد که در برهه‌های حساس زمانی همچون: تغییر شغل، تغییر روابط عاطفی و بحران مقاطع تحصیلی باشد، نتیجه نگرفتن در درس و کسب نتایج ضعیف باشد. بهترین راه‌ها برای مواجهه با این احساسات، صرف نظر از نوع آن‌ها، صحبت با کسی‌ست‌ که به آن‌ها اعتماد دارید. به علاوه نوشتن درباره آن‌ها نیز راه حل سودمندی خواهد بود.
 • لیستی از پنج مورد از بزرگترین مشکلاتی که اعتیاد شما به اینترنت برایتان ایجاد نموده است تهیه کنید.
 • لیست دیگری از پنج مورد از فواید قطع کردن استفاده افراطی از گوشی و اینترنت که برای شما ایجاد شده است تهیه نمایید.
 • این لیست‌ها را بر روی کاغذ یادداشت نمایید و همراه خود داشته باشید. زمانی که در دوراهی انتخاب بین فرار کردن از زندگی واقعی و پناه بردن به فضای مجازی یا انجام کارهای مفید و بهتر دیگر گرفتید، به کارت خود نگاه کنید تا به شما یادآوری کند که از چه چیزهایی قصد دوری کردن دارید و قصد رسیدن به چه مواردی را دارید.
 • اردوها و سفرهای بدون گوشی داشته باشید.

نویسنده: ایلقار موذن‌زاده(مشاور بالینی-تحصیلی)

منابع

 • عصر ایران- راههای ترک اعتیاد به موبایل
 • فرارو- جزئیات اعتیاد به موبایل در ایران
 • دکتر من- راه‌های ترک اعتیاد به تلفن‌همراه
 • متمم- چرا باید وابستگی به موبایل را کاهش دهم؟
 • دیجیاتو- چطور اعتیاد خود به تلفن هوشمند را ترک کنیم؟
 • دیجیاتو- اپلیکیشن BreakFree میزان اعتیاد شما به موبایل را اندازه می گیرد
 • میگنا- اعتیاد دختران به موبایل
 • برترین‌ها- اگر این علائم را دارید اعتیاد به تلفن همراه دارید!
 • گرداب-اثرات مخرب گوشی‌های هوشمند / اعتیاد روان‌شناختی بستر مشکلات فیزیکی
 • اقتصاد ایران-به گوشی هوشمند خود چقدر اعتیاد دارید؟
اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
 • طراحی سایت
  دوشنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۴ در ۲۲:۳۲
  0
  0

  بسیار عالی ممنون از مطالب خوبتون
 • ایلقار موذن زاده
  دوشنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۴ در ۲۰:۱۲
  0
  0

  سلام دوست عزیز. بابت مطالعه این مقاله از شما تشکر میکنم. عادت به فضای مجازی علل بسیاری می تواند داشته باشد. احساس تنهایی، بی انگیزگی نسبت به درس، تامین نیازهای عاطفی، بی هدفی نسبت به فعالیت های روزمره، عادت بد نسبت به سیر بی هدف در فضای مجازی. باید ابتدا علت این مساله آسیب شناسی بشه. بهتر است علاقه درسی و تحصیلی شما ارزیابی بشه. توصیه می کنم به راهکارهای ارائه شده در آخر مقاله عمل نمایید انشالله که مشکل رفع بشه، در صورت تداوم مشکل میتوانید با مراجعه به مرکز سلامت مهر نسبت به مشاوره وقت بگیرید تا در خدمت باشم
 • مائده دل شکسته
  دوشنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۴ در ۱۴:۱۹
  2
  0

  خیلی به فضای مجازی عادت کردم چی کارکنم من فقط ۱۳ سالمه چیکارکنم مامانم و بابام هم اهمیت نمیدن به این موضوع

دیدگاه شما درباره این خبر