صفحه کنونی
اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
بازگشت به صفحه نخست | سه شنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۴ | ۳:۲۹ ب.ظ
1
به قلم: رافق مجتهدزاده

مقدمه ای بر HTML5

می توان گفت HTML اولین زبانی است که صفحات وب با آن نوشته می شوند و آخرین زبانی هم هست که به کاربر نمایش داده می شود. شناخت نکات ریز و امکانات این زبان در یک سلسله مقالات آموزش داده خواهد شد که این مطلب اولین آن است.

وراوی :

همانطور که می دانید زبان نشانه گذاری html مهمترین زبانی است که در طراحی وب سایت مورد استفاده قرار می گیرد و تمامی تخصص های طراحی وب از گرافیست گرفته تا برنامه نویسان Server side باید کمابیش با این زبان آشنایی داشته باشند. چرا که تمامی مرورگرها این زبان به خوبی درک می کنند و تمامی زبانهای سمت سرور نیز در نهایت به زبان HTML کامپایل شده و تحویل مرورگرها می شود. از اینرو می توان HTML را زبان غالب بر روی اینترنت معرفی کرد.

html5
در همین راستا این زبان خود را عهده دار مسئولیت بزرگی در حوزه وب می داند که می توان گفت تاکنون نیز به خوبی از عهده این مسئولیت بر آمده است و ظهور HTML5 در این مسیر توسعه را می توان یک اوج معرفی کرد. چرا که توانسته است به بسیاری از دغدغه های ساده و پیچیده برنامه نویسان پاسخ داده و یک سری از مسئولیت های برنامه نویسی را به گردن بگیرد. بعضی از اختصاصات این نسخه از html را که توسط کنسرسیوم جهانی وب همچنان در حال توسعه است ذیلا بررسی می کنیم:
شاید مهمترین نکته ای در نسخه ۵ این زبان رخ داده باشد معرفی تگ های معناگرایانه ای است که قصد دارند جای تگ مشهور و پرکاربرد div را بگیرند. کنسرسیوم وب نیز همچون گوگل و متخصصین سئو متوجه اهمیت معناگرا بودن کد ها را درک کرده است و در راستای تامین توقعات برنامه نویسان تگ های زیر را به زبان HTML افزوده است:
<Article> یک بلاک برای مقاله ایجاد می کند.
<Aside> جهت و طرف محتوای سایت را مشخص می کند.
<Footer> معرفی پاورقی بعنوان یک بخش یا یک صفحه
<Header> معرفی سر صفحه بعنوان یک بخش یا یک صفحه
<Nav> معرفی ناوبری لینک ها
<Section> معرفی یک بخش
پیشتر برای تمام موارد بالا (تگ های جدید) اغلب از تگ div استفاده می شده است. اما زین پس انتظار می رود برنامه نویسان برای هدایت بیشتر خزنده های گوگل و سایر موتور های جستجو از تگ های جدید استفاده کنند تا خوانایی کد بالاتر رود. برنامه نویسان باید توجه کنند گرچه کنسرسیوم وب هنوز از تگ div پشتیبانی می کند اما معلوم نیست این پشتبانی تا چه زمانی ادامه داشته باشد.
بنده شخصا نگاه کنسرسیوم رو به این تگ خصمانه ارزیابی می کنم و حدس می زنم که در ورژن های جدید تر دیگر شاهد پشتیبانی از این تگ پرکاربرد نباشم. چه اینکه در حال حاضر، Attributes این تگ در html5 پشتیبانی نمی شود.
البته کنسرسیوم با تمام تگها چنین رفتار محبت آمیزی نداشته است و بعضی از تگ ها همچون font را که اتفاقا در بین برنامه نویسان سنتی استفاده زیادی هم داشته است یکضرب از رده خارج کرده است و در html5 پشتیبانی نمی کند. می توان سیاست کنسرسیوم را در این نوع برخوردها، الزام برنامه نویسان به استفاده از قابلیت های css برای مشخصات ظاهری سایت ها قلمداد کرد.
یکی دیگر از تغییراتی که در HTML5 شاهد آن هستیم و بنده به شخصه بسیار از این تغییر خرسندم اعلان سند فقط با دو کلمه است. همانطور که می دانید تا ورژن ۴ HTML اعلان سند با یک جمله طولانی انجام می گرفت. اما در نسخه جدید کافیست در ابتدای هر سند html یک عبارت کوتاه بنویسید:
<!DOCTYPE HTML>
البته علی رغم اینکه استفاده از این کد بسیار ساده تر از کد قبلی است همچنان در بسیاری از سایتهای ایران حتی سایتهای بزرگ و مطرح ایران همچون سایت خبرگزاری فارس (دوازدهمین سایت برتر ایران بنا به رتبه الکسا) اعلان طولانی سابق را می بینیم که در ابتدای سورس صفحات جا خوش کرده است:
<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Transitional//EN" "http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-transitional.dtd">
از دیگر ویژگیهای جدید و پرکاربرد html5 می توان به تگ اختصاصی ویدئو اشاره کرد. هر چند این تگ نمی تواند قالبیتهای بی انتهای جاوا اسکریپت یا سایر زبانها را به نمایش بگذارد اما در بسیاری از صفحات کار برنامه نویس را ساده تر کرده است و فقط با یک تگ <video> می توانیم کار چندین خط کد و درخواست فایلهای جاوا اسکریپت و یا حتی گاها بارگذاری بعضی از کتابخانه ها را انجام دهیم.
html5 امکانات و خدماتی بسیار زیادی دیگری را هم برای برنامه نویسان و هم برای کاربران فراهم کرده است که به زودی تک تک این موارد بصورت مفصل آموزش داده خواهند شد.
نویسنده: رافق مجتهدزاده خیاوی

اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn

دیدگاه شما درباره این خبر