صفحه کنونی
اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
بازگشت به صفحه نخست | پنج شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۴ | ۳:۱۱ ب.ظ
0

اساتید و دانشجویان دانشگاه های کشور آلمان از مناطق عشایری شهرستان سرعین استان اردبیل بازدید کردند.

وراوی :

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از اداره کل امور عشایری استان اردبیل ۲۷ تن از اساتید و دانشجویان دانشگاه های کشور آلمان در ییلاقات سرعین حضور یافتند و مهمان عشایر این شهرستان در آلاچیق های آنان بودند.
براساس این گزارش ، هدف از این بازدید آشنایی با سبک زندگی عشایر استان اردبیل ، سنت ها ، لباس محلی و صنایع دستی آنان بود .
این اساتید و دانشجویان در همایش دین و دینداری در ایران و آلمان شرکت کرده و توسط دفتر همکاری های علمی و امور بین الملل دانشگاه ادیان و مذاهب اسلامی همراهی می شدند.
جمعیت عشایر استان اردبیل ۸۰هزار نفر و در قالب ۱۵ هزار و ۱۹۲ خانوار بوده که به نگهداری یک و نیم میلیون راس دام مشغول هستند.
عشایر استان از ۴۵ طایفه مستقل تشکیل شده که همه ساله در یک هزار و ۵۲۷ اوبا ، ۵۲۷ قشلاق ، ۲۳۷ ییلاق ، هفت زیست بوم و ۵۱ سامانه زندگی می کنند.
در مقایسه با جمعیت عشایری کشور عشایر شاهسون اردبیل ۶/۵ درصد از جمعیت عشایر کشور را تشکیل می دهند و در قیاس با جمعیت استان اردبیل ۶درصد از جمعیت استان را به خود اختصاص داده اند.
عشایر استان همه ساله ۱۰ هزار و ۵۰۰ تن گوشت قرمز ، ۴۳ هزار تن شیر ، پنج هزار و ۴۰۰ تن پنیر و یک هزار و ۵۰۰ تن پشم و ۱۳ هزار و ۶۰۰ متر مربع صنایع دستی تولید می کنند.
برخی از عشایر استان اردبیل به شغل باغبانی و کشاورزی نیز مشغول هستند ولی در مجموع تولیدات عشایر استان از لحاظ وزنی ۱۵۹ هزار تن و از لحاظ ریالی دو هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال است.
عشایر استان اردبیل که به ایل شاهسون معروف هستند معمولا همه ساله نیمی از سال را در قشلاقات مغان و نیمی دیگر را در ارتفاعات و دامنه های سبلان سپری می کنند.
شهرستان گردشگری سرعین با جاذبه های فراوان گردشگری ، ده ها دهنه چشمه آبگرم و سرد معدنی ، پیست اسکی آلوارس و طبیعت زیبا در ۲۵ کیلومتری غرب اردبیل واقع است.

ایرنا

اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
دیدگاه ها

دیدگاه شما درباره این خبر