صفحه کنونی
اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
بازگشت به صفحه نخست | شنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۴ | ۴:۳۱ ب.ظ
0

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش استان اردبیل گفت: بیش از نیمی از داوطلبان کنکور استان اردبیل را دانش‌آموزان رشته تجربی تشکیل می‌دهند که بخشی از آنها نیز سال‌هاست پشت کنکوری هستند.

وراوی :

شهداد عبداللهی اظهار کرد: ما ۲۱ هزار و ۵۵۰ داوطلب شرکت‌کننده در کنکور سال ۹۴ داشتیم که ۱۱ هزار و ۲۵۰ نفر از آنها را دانش‌آموزان تجربی تشکیل می‌دهند که این رقم تامل‌برانگیز است.

وی با بیان اینکه از این تعداد ۴ هزار نفر تنها دانش‌آموز رشته تجربی پیش‌دانشگاهی بوده و مابقی پشت کنکوری‌هایی هستند که سال‌ها است به دنبال راهیابی به دانشگاه در رشته‌های پزشکی هستند، افزود: این داوطلبان باید بدانند که امکان ندارد با رتبه زیر ۲ هزار در منطقه بتوانند در رشته پزشکی قبول شوند در حالی که رتبه برخی از آنها بسیار بالا است و امکان ندارد در رشته پزشکی قبول شوند.

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش استان اردبیل یادآور شد: به جای گرایش به رشته علوم تجربی بهتر است با همراهی مشاوران و خانواده‌ها دانش‌آموزان به رشته‌های ریاضی، فنی و حرفه‌ای و کار و دانش روی بیاورند که اکثر ظرفیت خالی دانشگاه‌ها نیز مربوط به رشته‌های دانشگاهی گروه ریاضی، فنی و حرفه‌ای و کاربردی است که انتظار می‌رود با ایجاد رغبت و علاقمندی بیشتر در بین داوطلبان کنکور زمینه‌ای فراهم آید تا از تمرکز روی رشته‌های تجربی کاسته شده و امکان توجه به رشته‌های فنی و مهارتی در بین نسل آینده فراهم آید.

عبداللهی تصریح کرد: در همین راستا تلاش می‌کنیم تا همایشی را با مشارکت دانش‌آموزان و اولیای آنها با هدف ترویج و توسعه رشته‌های فنی و حرفه‌ای، کار و دانش و مهارتی برگزار کنیم تا این خانواده‌ها را متوجه این اصل کنیم که تحصیل در رشته فنی و حرفه‌ای و کار و دانش زمینه ورود به بازار کار را برای فرزندان آنها فراهم می‌آورد اما ورود به رشته تجربی جز معطلی و پشت کنکور ماندن نتیجه‌ای به دنبال ندارد.

این مسئول ادامه داد: البته ما بر اساس طرح توسعه متوازن رشته‌ای سعی داریم دانش‌آموزان قبولی در شهریور ماه را بالاجبار به رشته‌های فنی و مهارتی سوق دهیم، چراکه با توجه به تکمیل شدن ظرفیت‌های رشته‌های تجربی و ریاضی امکان انتخاب رشته در این گروه‌ها وجود ندارد و هدایت تحصیلی آنها به سمت فنی و حرفه‌ای و مهارتی خواهد بود.

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش استان اردبیل تنوع رشته‌ای را در فنی ‌و حرفه‌ای بیان کرد و گفت: بیش از ۶۰۰ رشته فنی و حرفه‌ای وجود دارد که دانش‌آموزان بر اساس علایق و سلایق خود می‌توانند در این رشته‌ها تحصیلشان را انجام دهند که قطعا در این زمینه آنچه که مهم به نظر می‌رسد ایجاد جذابیت و علاقمندی با همراهی اولیای دانش‌آموزان، مشاوران و مدیران است که می‌تواند حرکتی واقعی در هدایت درست تحصیلی را رقم بزند.

عبداللهی عنوان کرد: با متوازن شدن هدایت دانش‌آموزان به رشته‌های فنی و مهارتی و تجربی، ریاضی و علوم انسانی قطعا حالت نامتعادلی که امروز در گرایش اکثر دانش‌آموزان به رشته تجربی شاهد هستیم برطرف خواهد شد و توازن مناسب و واقعی در گرایش و هدایت دانش‌آموزان به رشته‌های مختلف فراهم خواهد آمد.

اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
دیدگاه ها

دیدگاه شما درباره این خبر