صفحه کنونی
اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
بازگشت به صفحه نخست | شنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۴ | ۹:۱۴ ب.ظ
0

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل گفت: در آستانه انتخابات مجلس کارگروه «رفتار قانونی در فضای مجازی» در اردبیل شکل گرفت تا نظارت و رصد بیشتری بر فعالیت‌های فضای مجازی انجام شود.

وراوی :

سید ناصر اسحاقی پیش از ظهر امروز در نشست هم‌اندیشی و توجیهی مسائل انتخاباتی با مسئولان رسانه‌های استان اردبیل اظهار کرد: به هیچ‌وجه شبکه‌های اجتماعی نمی‌تواند برای نشریات، مطبوعات و خبرگزاری‌ها ما منبع خبری باشد و استناد به اخبار منتشر شده در این شبکه‌ها وجهه قانونی ندارد.

وی با بیان اینکه اخبار منتشر شده در فضای مجازی مستند نبوده و هیچ نشریه‌ یا خبرگزاری حق برداشت مطالب و نشر آنها را ندارد، افزود: اگر شکایتی نیز انجام شود خبر منتشر شده در فضای مجازی برای رسانه‌ها مستند نخواهد بود و هیئت منصفه در مطبوعات به چنین اخبار و گزارش‌های منتشر شده که منبع آن فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی باشد توجهی نخواهد کرد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل با ارائه آماری عجیب از انتشار اخبار از فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی گفت: با انتشار بیش از ۲ هزار خبر در این شبکه‌ها ۳۰ هزار مطالب طنز و خنده‌دار به دنبال آن منتشر می‌شود که به هیچ‌وجه مطالب منتشر شده در این شبکه‌ها مستند نیست.

اسحاقی با بیان اینکه فرهنگ و ارشاد اسلامی در برخورد با مطالب منتشر شده در چنین فضایی کارگروه برخورد و رفتار قانونی در فضای مجازی را شکل داده است، تصریح کرد: ما در جلسه پیش‌روی شورای فرهنگ عمومی استان نیز با طرح این موضوع و ارائه گزارش در این زمینه از دیدگاه‌ها و نظرات اعضای این شورا در شکل‌گیری و فعال کردن این مجموعه‌ها استفاده خواهیم کرد.

این مسئول ادامه داد: ما هم قوانین مدون مطبوعاتی و هم راهبردهای قانون انتخاباتی را در انعکاس اخبار و رویدادها و انتشار مطالب پیش‌ رو داریم و مطبوعات اگر این قوانین را که چکیده آن رعایت انصاف در فضای تبلیغات انتخاباتی و جلوگیری از رفتارهای تخریبی است مورد توجه قرار دهند، قطعا هیچ شکایت و خدشه‌ای به کار آنها وارد نمی‌شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل یادآور شد: در کنار قانون اساسی به صراحت در قانون مطبوعات، شفافیت کار رسانه‌ها در همه حوزه‌ها به ویژه عرصه مطبوعات مشخص شده و انتشار هر مطلبی که مخل امنیت کشور، نظم عمومی یا زیر پا گذاشتن حقوق افراد مختلف باشد تخلف محسوب می‌شود و همه نشریات و اهالی رسانه باید دقت کنند تا بر اساس قوانین و مقررات به ویژه قانون مطبوعات که در اختیار آنها است عمل کرده و خود را در معرض اتهام قرار ندهند.

اسحاقی با بیان اینکه ورود مطبوعات به امر تبلیغات انتخاباتی و انعکاس مطالب کاندیداها در چارچوب قاعده مشخص هیچ منافاتی با اصل انتخابات ندارد، بیان کرد: اگر مطالب منتشر شده حاوی مسائل توهین‌آمیز و یا مصداق تخریب نباشد نقدها و انتقادهای منصفانه و تحلیل‌های متفاوت هیچ اشکالی ندارد و نمی‌توان برای مطبوعات محدوده‌ای تعیین کرد که چرا دیدگاه کارشناس و کاندیدای انتخابات را چاپ کرده است.

وی افزود: ما در ایام انتخابات همیشه با برخی تشکیل پرونده‌ها و ارجاع آن به هیئت منصفه مطبوعات که بنده سال‌هاست در آن عضویت دارم روبه‌رو هستیم که طرح شکایات از طرف برخی از افراد و کاندیداها به خاطر انتشار برخی از مطالب توهین‌آمیز و خلاف واقع انجام می‌شود که گاه طرح این شکایت مشکلاتی را نیز برای اصحاب رسانه به دنبال دارد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل گفت: مبنای ما بر این است تا در یک فضای تعاملی و تفاهم بیان مسائل، موضوعات و دیدگاه‌ها بدون توهین،‌ افترا یا بهتان به افراد حقیقی و حقوقی انجام شود وگرنه ما هیچ محدودیت دیگری نمی‌توانیم برای انتشار مطالب در نشریات و خبرگزاری‌ها به وجود آوریم.

اسحاقی عنوان کرد: ما در این استان با کمترین تنش مطبوعاتی در زمان تبلیغات انتخاباتی روبه‌رو هستیم و امیدواریم در انتخابات پیش‌رو نیز با رعایت تمامی موازین و مقررات قانونی مطبوعات در آستانه انتخابات در کنار فراهم کردن زمینه مشارکت بالای مردم در انتخابات به سمتی حرکت کنند تا با کمترین تخلف بیشترین آگاه‌سازی را از کاندیداها، افراد و گروه‌ها انجام دهند.

وی یادآور شد: ما نمی‌توانیم حد و مرزی را در انتشار مطالب تعیین کنیم یا بخواهیم دیدگاه‌های خودمان را به نشریات یا خبرگزاری‌ها تحمیل کنیم اما بر این باوریم که اصحاب رسانه با دانش و بینش کافی قطعا خط و مرزها را در انتخابات رعایت خواهد کرد، چراکه خود رسانه‌ها نیز به عنوان مخاطب در سایه تبلیغات درست می‌تواند منتفع شده یا متضرر شود.

اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
دیدگاه ها

دیدگاه شما درباره این خبر