صفحه کنونی
اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
بازگشت به صفحه نخست | چهارشنبه ۱ مهر ۱۳۹۴ | ۱۰:۲۰ ق.ظ
0

استاد ادبیات دانشگاه‌های استان اردبیل گفت: هیچ شاعری به اندازه شهریار بر حافظه ایرانیان تأثیرگذار نبوده است.

وراوی :

شهریار نعمتی عصر امروز در همایش عصر ادبی شهریار در سالن خطایی بقعه شیخ‌ صفی‌الدین اردبیلی اظهار کرد: شهریار بعد از عصر حافظ از شعرای سرآمد جامعه ایران بوده به طوریکه رگه‌هایی از اشعار ناب عاشقانه و عارفانه سعدی و حافظ را می‌توان در برجسته‌ترین شعرهای شهریار مشاهده کرد.

وی با بیان اینکه استاد شهریار حق بزرگی بر گردن ادبیات فارسی و گام‌های استوار اعتلای ادبیات فارسی برداشته است، تصریح کرد: شاید به جرأت بتوان گفت که هیچ یک از شاعران عصر معاصر از فروغ گرفته تا شاملو و از اخوان ثالث گرفته تا شفیعی‌کدکنی تا بهار هیچ کدام نتوانستند به پای اشعار شهریار برسند در حالی که از شعر او همواره الهام گرفتند.

استاد ادبیات دانشگاه‌های استان گفت:‌ از این استان شاعرانی همچون شاهی، ائلچی و رستم‌زاده نیز افتخار حضور در محضر شهریار را داشتند و همواره سعی کردند تا از تجربیات و شایستگی‌های شهریار بهره‌ها برده و کام بگیرند.

نعمتی، مقام شعری و ادبی شهریار را غیر قابل انکار توصیف کرد و افزود: هر چند برخی‌ها ایراد می‌گیرند که چرا باید روز شعر و ادب فارسی به عنوان شهریار و روز وفات او نامگذاری شود اما خود آنها نیز به این واقعیت اذعان دارند که شهریار تنها در محدوده جغرافیایی ایران و آذربایجان قد علم نکرده بلکه در تمام دنیا طرفدارانی بی‌نظیر دارد.

وی بیان کرد: بعد از حافظ شاعری که بتواند در قواره اعتلای جایگاه ادب فارسی قرار گیرد به غیر از شهریار را نمی‌توان سراغ گرفت هر چند که به این اظهارات بنده عده‌ای خرده می‌گیرند ولی با اتمام دوران شاعری سبک عراقی در عصر جامی بعد از آن شاعری به غیر از شهریار در قواره شعر و ادب فارسی ظهور نکرده و بعید به نظر می‌رسد بعد از این نیز بخواهد خودی نشان دهد.

این استاد دانشگاه‌های اردبیل اضافه کرد: در یک‌هزار و ۲۰۰ سالی که شعر و ادب فارسی در این سرزمین سابقه دارد، از فردوسی بلند مرتبه گرفته تا مولانا، حافظ و سعدی، صائب و بیدل ملت ایران از کمتر قومی محسوب می‌شود که به این سادگی بتوانند شاعری را همپای آنها قبول کنند چراکه در این مملکت حافظ‌ها و سعدی‌ها ظهور پیدا کردند و همیشه در حافظه این ملت بزرگان افتخارآفرین ادبیات همیشه بر بام بلندترین جایگاه و با عظمت‌ترین رتبه قرار دارند.

نعمتی ادامه داد: بعد از گذشت سال‌ها به اذعان دوستان به رغم بزرگی جایگاه شاملو، نیما، صائب و دیگر بزرگان ادبیات این کشور هیچ شاعری در تأثیرگذاری در حافظه ایرانیان پای شهریار نرسیده به طوریکه از هر طیفی اگر سئوال شود که ابیات کدام شاعر را در ذهن داریم، بی‌محابا از شهریار یاد می‌کند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: شهریار به رغم مخالفان و برخی از قدمای قدرناشناس خود که اغلب پیروان نیما بودند از شاعران ممتاز ایران زمین است که حتی خود نیما نیز به قابلیت‌های شهریار اذعان کرده به طوریکه نیما خود به حضور شهریار رسیده و از او به نیکی یاد کرده است.

نعمتی زبان خوب، عاطفی و مهربانی ادبیات شهریار را یادآور شد و افزود: زبان شعر شهریار زبان احساس و عواطف مردم است و به جرأت می‌توان گفت شهریار بزرگترین نماینده مکتب رمانتیسم است که بسیاری از هنرمندان و نویسندگان نیز به این حقیقت اعتراف کردند.

استاد ادبیات دانشگاه‌های استان اردبیل بیان کرد: این شاعر ممتاز ایران حق بزرگی بر گردن اعتلای زبان ترکی و آذری دارد و حیدربابای او گره‌گشای زبان شاعری خطه آذربایجان است که برای همیشه عظمت و شکوه آن به یادگار مانده است.

در این مراسم که بیش از ۱۴ شاعر شاخص و ممتاز استان اردبیل از طیف جوان و نوجوان گرفته تا با تجربه‌ها حضور داشتند، مراسم شعرخوانی انجام شد سپس به همت مؤسسه مدیران جوان خدمت و تلاش از کتاب «تورکون مثلی، فارسی غزلی» به تألیف غفار کریمی رونمایی شده و از شاعران برجسته نیز با اهدای لوح سپاس و هدایایی تجلیل شد.

فارس

اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
دیدگاه ها

دیدگاه شما درباره این خبر