صفحه کنونی
اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
بازگشت به صفحه نخست | چهارشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۴ | ۱۰:۰۳ ق.ظ
0

جشنواره و نمایشگاه ملی اقوام ایرانی با انتخاب استان کردستان به عنوان استان برتر جشنواره، در دانشگاه محقق اردبیلی بکار خود پایان داد

وراوی :

قادر تقی زاده معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل در آئین اختتامیه این جشنواره با اشاره به وجود اقوام مختلف در سطح کشور، گفت: در ایران دارای اقوام مختلفی از جمله ترک، لر، بلوچ، کرد و … هستیم که از نظر فرهنگ و خرده فرهنگ دارای تنوع هستند.

وی با بیان اینکه اگر بتوانیم قومیت ها را در گردشگری رواج دهیم، موفق عمل کرده ایم، افزود: ۴۹ درصد گردشگران ورودی به استان اردبیل با هدف مسائل درمانی به استان وارد می شوند.

تقی زاده با اشاره به حضور عشایر شاهسون در استان اردبیل، تصریح کرد: عشایر شاهسون به عنوان دومین ایل عشایر کشور مطرح هستند.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل با اشاره به ویژگی های عشایر شاهسون، خاطرنشان کرد: آلاچیق عشایر شاهسون دارای سازه مشخصی است و تفاوتی اساسی با سایر سازه های آلاچیق عشایر دارد.

تقی زاده با اشاره به تدوین کتاب در خصوص سازه های آلاچیق عشایری، افزود: عشایر از لحاظ تزئینات، صنایع دستی، لباس سنتی، مراسم آئینی، پوشش، محصولات دامی، بازی های بومی و محلی، پخت و پز و گیاهان دارویی دارای شاخصه های مشخص هستند.

وی در پایان سخنان خود از اعلام آمادگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل برای همکاری در برگزاری سومین دوره این جشنواره در سال آتی خبر داد و گفت: این سازمان می تواند با هماهنگی مطلوب با ادارات کل میراث فرهنگی سایر استان ها در برگزاری مطلوب این جشنواره نقش موثری داشته باشد.

فرشاد کیوان بهجو مدیر امور اجتماعی و ایثارگران دانشگاه محقق اردبیلی نیز با بیان اینکه ترویج سبک زندگی اسلامی ایرانی مبتنی بر ظرفیت های بومی کشور رویکرد اصلی این جشنواره بود، گفت: معرفی قومیت های مختلف ایرانی به شهروندان و دانشگاهیان نیز مهمترین هدف برگزاری این جشنواره می باشد.

وی با اشاره به ضرورت برگزاری این جشنواره و نمایشگاه، تاکید کرد: لزوم آگاهی مردم از پیشینه فرهنگی و هویتی خود نشان از ضرورت برگزاری این جشنواره بود.

دبیر اجرایی جشنواره ملی اقوام ایرانی تصریح کرد: هر غرفه به نوعی پیام سبک زندگی ایرانی اسلامی دارد، که می تواند مقدمه ای برای رسیدن به بحث عمیق اقتصاد مقاومتی باشد.

کیوان بهجو خاطرنشان کرد: هر کشوری که تعدد قومیت در آن وجود دارد، می توان از آن به عنوان یک پتانسیل برای ارتقای شاخص توسعه انسانی استفاده کرد.

محمد بضاعت پور مدیر اجرایی نمایشگاه نیز با بیان اینکه تلاش بر این بود، تا جشنواره رنگ و بویی دانشجویی داشته باشد، اظهارامیدواری کرد: برگزاری این نمایشگاه تجربه خوبی برای انجام فعالیت های بزرگ در آینده برای دانشجویان است.

گفتنی است این نمایشگاه در قالب ۱۴ غرفه از استان های آذربایجان شرقی و غربی، مازندران، لرستان، گیلان، کردستان، سیستان و بلوچستان، چهارمحال و بختیاری و اردبیل از تاریخ ۱۲ لغایت ۱۴ مهرماه سالجاری برپا شده و آثار هنری، تولیدات مختلف، غذاهای محلی و صنایع دستی اقوام ایرانی در آنها به نمایش گذاشته شده بود.

ایسنا

اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
دیدگاه ها

دیدگاه شما درباره این خبر