صفحه کنونی
اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
بازگشت به صفحه نخست | یکشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۴ | ۸:۲۷ ق.ظ
0

باستان‌شناس معروف کشورمان گفت:‌ شهریئری مجموعه باستانی بی‌نظیری است که نمونه آن در هیچ جای دنیا وجود ندارد و باید ساختار آن را به نحوی تقویت کرد.

وراوی :

علیرضا هژبری عصر امروز در همایش باستان‌شناسی که در دانشگاه محقق اردبیلی با حضور گروه باستان‌شناسی این دانشگاه در اردبیل برگزار شد، با اشاره به قدمت تاریخی شهریئری مشگین‌شهر استان اردبیل اظهار کرد: محوطه باستانی شهریئری اولین بار توسط پروفسور چارلز برنی در سال ۱۹۷۴ به عنوان قلعه ارجق معرفی شد.

وی با بیان اینکه این محوطه باستانی شامل محدوده قلعه، گورستان عصر آهن، معبد و محوطه قوشاتپه است، تصریح کرد: در سال ۸۲ نیز حدود ۱۳۲ قبر شناسایی شد که متأسفانه به غیر از دو مورد همه آنها باز شده بودند.

باستان‌شناس معروف کشورمان با بیان اینکه محوطه قوشاتپه نیز با بررسی‌های انجام شده در سال ۸۳ پیدا شد، گفت: دیوارهای دفاعی و دیوارهای داخل قلعه نیز دارای ساختار سیکلوبین هستند.

هژبری یکی از کشفیات بسیار با اهمیت در داخل قلعه را وجود معبد دانست و افزود: ساختار قبور گورستان شهریئری نیز به صورت کلان سنگی است.

وی طول قبور را بعضاً تا شش متر و پهنای ۱٫۵ الی دو متر عنوان کرد و ادامه داد: برای مسقف کردن این قبور از تخته سنگ‌های بسیار بزرگ استفاده شده است.

هژبری با بیان اینکه مشابه این قبور را می‌توان در آق اولر تالش، قلعه شیشه اهر، منجوق تپه جمهوری آذربایجان و گورستان ارمینس شرق ترکیه یافت کرد، گفت: در این محوطه حدود هفت راهرو وجود دارد که از هر طرف با سنگ‌های افراشته تزئین شده‌اند و در نهایت به یک نقطه مرکزی رسیده‌اند.

فارس

اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
دیدگاه ها

دیدگاه شما درباره این خبر