صفحه کنونی
اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
بازگشت به صفحه نخست | شنبه ۲ آبان ۱۳۹۴ | ۴:۰۹ ب.ظ
0

تابستان تمام شد و بوی ماه مهر به مشام رسید و جنب‌ و جوش خانواده‌ها و علی الخصوص دانش آموزان برای سال تحصیلی جاری دیده می شود. با اینکه اکنون برای نظام آموزشی این نکته در بین دریایی از طرح‌ها و برنامه‌های آموزشی گم است، اما مسئولان و کارشناسان آموزش‌ و پرورش باید به این موضوع توجه داشته باشند که کلیدی‌ ترین مسئله در ابتدا، نوع توجه به نیاز دانش آموز و تدریس آموزگاران است.

وراوی :

مشاوره به عنوان یکی از بازوان توانمند احیای وضعیت تحصیلی فکری دانش آموز، نقشی اساسی در رقم خوردن آینده دانش آموزان دارد. «اسحق قاسمیان» یکی از مشاوران شهرستان مغان است که بیش از ۲۲ سال در این زمینه سابقه دارد. وی مدرک کارشناسی مشاوره تحصیلی داشته و معتقد است دانش آموزان همیشه به حضور و نقش اساسی والدین در طول زندگی به خصوص تحصیل نیاز دارند. پایگاه خبری آزادلو پای گفتگوی وی می نشیند:

شروع سال جدید تحصیلی همیشه با حواشی خوش و ناخوشی همراه بوده است. نظر شما در این زمینه چیست؟ کاش همیشه دانش آموز بمانیم و کاش هر سال، اول مهر که می شود همین طور هیجان زده منتظر صدای زنگ آغاز سال تحصیلی جدید در پوست خودمان نگنجیم. اینها گوشه ای از خاطرات همه دانش آموزان است که سال جدید را با انرژی زیاد شروع می کنند. شروع سال جدید می تواند وضعیت دانش آموز را در طول سال تعیین کند و برای وی سرنوشت ساز باشد. با این توضیح که اگر شروعی پرانرژی داشته باشد باعث شادابی و روحیه دانش آموز در طول سال تحصیلی خواهد بود و در غیر این صورت ممکن است عکس این موضوع نیز رخ دهد.

معیارهای یک معلم نمونه از دیدگاه شما چیست؟ از آنجائیکه یک دانش آموز بیشتر رفتار معلم را مد نظر قرار می دهد و آن را به عنوان راهنما و هدایت کننده یاد می کند، معلم نمونه باید در فضای کلاس با اخلاق خود بتواند یک الگو باشد. همچنین معلم باید با طرح آموزشی نوین و با تدریس با روش های مقبول دانش آموزان در کلاس حاضر شود.

پیشنهاد و سفارش شما به دانش آموزان جهت بهبود وضعیت تحصیلی خودشان چیست؟ به نظر من قبل از تحصیل و تدریس ما باید مسئله احترام به بزرگترها و مسائل تربیتی را برای دانش آموزان تعریف کنیم. چرا که اگر دانش آموزی از لحاظ اخلاقی ممتاز باشد به طرف درس هم کشیده می شود و در درس هایش هم ممتاز می شود، چنانچه در دوران تحصیلی دانش آموزان این موضوع بر همگان واضح و مبرن شده است. علاوه بر آن انتظار می رود دانش آموزان ابتدا از همان آغاز سال سعی کند ضمن آموزش در کلاس، درسها را در خانه مرور کند تا اگر جایی متوجه نشد با مراجعه به دبیر رفع اشکال نماید. در ثانی در درس هایی که ضعیف ترند بیشتر کار کنند و از آن درس ها فرار نکنند. همچنین در کلاس هنگام تدریس دبیر تمام توجه اشان به مطالبی باشد که دبیر در حال تدریس آن است، چرا که بیشتر اندیشمندان این حوزه معتقدند بیش از نیمی از یادگیری سر کلاس درس بدست می آید.

به نظر شما در تعلیم دانش آموزان روش تنبیه مؤثرتر است یا تشویق؟ متأسفانه در سال های ابتدای فعالیت در آموزش و پرورش در امر تدریس معلمان با توجه به این جمله که چوب معلم گله نداره، تنبیه هم دیده می شد. اما در حال حاضر و با بیشتر شدن تجربیات آموزگاران با ایجاد رابطه دوستی با دانش آموزان و تشویق آنها به درس خواندن و یادگیری زمینه های پیشرفت و موفقیت زیادی فراهم شده است. به طوری که می توان گفت دیگر تنبیه در کلاس درس نباید جایی داشته باشد و دوستی، محبت و احترام متقابل جای تنبیه را باید بگیرد. در زمینه سایر امور فرهنگی تربیتی نیز پیشنهاد می شود همکاران همیشه سر کلاس با خواندن یک حدیث یا سوره ای از قرآن دانش آموزان را با مسائل دینی و احترام به والدینشان و نماز خواندن آشنا کنند.

بزرگترین نیاز دانش آموزان در دوران تحصیل از نظر شما چیست؟ به زعم من حضور والدین در کنار دانش آموزان بزرگترین نیاز دانش آموزان است که اگر به هر دلیلی نباشد، خلاء بزرگی در تحصیل دانش آموز ایجاد می شود. پیشنهاد می کنم مدیران مدارس و یا مجتمع های آموزشی با شناسایی دانش آموزان بی سرپرست و یا بد سرپرست و معرفی به مشاورین مدارس این نیاز بزرگ را تأمین کنند.

از دغدغه های آغاز سال تحصیلی دانش آموزان که به سراغ شما می آیند، بگوئید؟ فارغ از موضوعات ابتدایی همچون خرید لوازم التحریر و سرویس های مدارس، یکی از اصلی ترین موضوعاتی که بیشتر مد نظر خانواده ها قرار دارد، موضوع محیط پیرامون و حفاظت از دوستان ناباب است. با توجه به ظرفیت پذیرش انواع ناهنجاری های جامعه از سوی نوجوانان و دانش آموزان به دلیل بازه سنی حساس، دقت بیشتر خانواده ها و مدیران مدارس باید بر روی نوع رفتار و زندگی دانش آموزان باشد. این وضعیت بیشتر از سوی دانش آموزان دوره متوسطه دیده می شود و ضروری است برای این دوره یک برنامه ویژه ای با توجه به ظرفیت هر شهرستان تدارک دیده شود. همچنین می توان با ایجاد علاقه به درس در دانش آموز و یا برنامه های مختلف فرهنگی، ورزشی و تفریحی از سوی آموزش و پرورش از آن پیشگیری کرد.

به نظر شما نظام آموزشی مدارس شهرستان و استان و وضعیت تحصیلی دانش آموزان به چه صورت است؟ دانش آموزان شهرستان گرمی مغان از نظر هوش و استعداد در سطح بالایی قرار دارند که متاسفانه زمینه های لازم برای رشد و پرورش این استعدادها در این شهر موجود نیست و چه بسا دانش آموزان بسیار باهوشی که متاسفانه ترک تحصیل کرده اند وبه آن لیاقت و نتیجه مطلوب خود نرسیده اند. توجه بیشتر والدین به امر آموزش و پرورش فرزندان خود در کنار همت دانش آموزان در جای خود بسیار تاثیر گذار است و از این رو انتظار می رود والدین به عنوان اولین معلمین زندگی هر فرد در عین توجه به موضوع تفریح و شادی آنها، با روش های مختلف توجه دانش آموزان را به تحصیل جذب کنند.

آزادلو

اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
دیدگاه ها

دیدگاه شما درباره این خبر