صفحه کنونی
اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
بازگشت به صفحه نخست | شنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۴ | ۱۲:۲۵ ب.ظ
0

تجربه ی ناب شهروندی برای طبقات متوسط شهر اردبیل، پیاده رفتن در مسیر چهارراه - شریعتی شده است.

وراوی :

محمد زینالی اُناری محقق فرهنگ عامه در یاداشت خود آورده است، چهارراه امام خمینی(ره) شهر اردبیل، از گذشته مرکز ملاقات عمومی مردم شهر بوده. اما به خاطر اهمیت میدان شریعتی، قرار‌های چهارراه- شریعتی به صورت یک رسم قدیمی میان جوانان امروز و جوانان قدیمی برای گشت و گذار بوده به نوعی دیدن این نوع تجربه می تواند معرف بخشی از فرهنگ مردم شهر اردبیل باشد.

این منطقه صرفاً معرف فرهنگ مردمی نیست که در مرکز شهر زندگی می کنند. بسیاری، هر روز از گوشه و کنار شهر در این منطقه حاضر می شوند و مسیر چهارراه – شریعتی، معرفی از فرهنگ قومی، طبقاتی و فکری شهر اردبیل است.

این نقطه همچون سیاهرگ شهر، مردم خسته از زندگی روزمره را پررنگ و با فشار فرا می خواند و پس از جابجا شدن در رگ های مرکزی شهر و تصفیه روحیه، آنها را به سوی سلول‌های شهر می فرستد تا دوباره به بازسازی زندگی روزمره خود بپردازند.

زمان حضور افراد در این مکان متفاوت بوده و حضور افراد روزانه دیده نمی شود. اما گاه حضور دانشجویان، جوانان و … طی چندین سال و در زمان‌های خاصی، در این نقطه تبدیل به کلیشه‌ای شده که هر چند سال یک بار رنگی عوض می کند.

“چهارراه- شریعتی” محل آورد تمایزها، فرهنگ‌ها و سلایق مختلف فرهنگی و اقتصادی است و مردم با جنبه‌های احساسی و زیبا شناختی در آن جا حضور می یابند و نسبت به ساختن وجهه شهروندی شهر اردبیل اقدام می کنند.

گفت و گوهای مردم در گوشی و میان فردی بوده، تعامل بصری میان جنسیت‌ها نیز اغلب مشهود است. اکثر جوانان و حتی میان سالان به صورت فردی در این مکان حاضر می شوند و با پیوندهای دوستانه در جریان هستند، حتی زن و شوهر نیز چنین قدم می زنند و به صورت گروه‌های دوستی گذر می کنند.

زن و شوهرهای جوانی که تجلی خاطره‌های نامزدی و یا روابط دوستانه خود را در این مکان باز می یابند، مردان مسنی که یاد روزگاران جوانی و جوانانی که یاد عادت‌های کودکی بازارگردی هستند. پیاده روی به این خیابان چندان اهمیت می دهد که گرانترین نقطه ی تجاری شهر است.

اینجا قلب شهر و مهمترین نقطه ی شهر برای حضور روزمره است و می توان گفت باچنین حضوری در میان مردم، تجربه ای ناب از شهروندی برای مردم حاضر شکل می گیرد.

تفاوتهای فردی مردم در این نقطه به طور وضوح دیده می شود. مردم از از مکانهای مختلفی به اینجا می آیند و ویژگیهای خود را در طبقات، قشرها و قومیت‌های مختلف نمایان می سازند. چرا که اردبیل از چهار سو به شهرستان‌ها و روستاهایی ارتباط دارد که موجب حاشیه نشینی شده و به شکل گرفتن لایه‌های قومیتی در این حاشیه‌ها انجامیده است.

کم بود سرمایه فرهنگی موجب شده تنها سینمای این مکان بسته باشد. و فقط وجود چند کتابفروشی کوچک در گوشه کنار این خیابان به چشم می خورد که نیمی از آن هم کتاب درسی می فروشد.

تنها فرهنگسرای رسمی شهر که می توانست میزبان گوش‌ها یا چشم های هنرپرور باشد، در خروجی شهر قرار گرفته و هیچ نشیمن یا درنگ فرهنگی در طول این مسیر برای مردم ایجاد نکرده و تنها پیاده رفتن است و پیاده رفتن و لاجرم مردم در این مسیر به رفت آمد مشغولند و به دنبال تنوع می گردند.

در بیست سال گذشته بخش اعظم تنها پارک مرکزی شهر که در کنار کتابخانه مرکزی قرار داشت، به اداره تبدیل شد و اکنون تنها تجربه ی ناب شهروندی برای طبقات متوسط شهر اردبیل، پیاده رفتن در مسیر چهارراه – شریعتی است.

ایسنا

اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
دیدگاه ها

دیدگاه شما درباره این خبر