صفحه کنونی
اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
بازگشت به صفحه نخست | جمعه ۲۲ آبان ۱۳۹۴ | ۱۱:۵۲ ق.ظ
2

در حالی که احداث نمادهای شهری می تواند در معرفی اردبیل به گردشگران داخلی و خارجی نقش محوری داشته باشد، اما بی توجهی به گرافیک شهری، همچنان یکی از موضوعاتی است که مورد انتقاد کارشناسان هنری استان است

وراوی :

در این میان هنرمندان برای بازگویی نرم و ساده و در عین حال با درجه تاثیرگذاری بالا از فنون و آموخته های خود بهره گرفته اند و برنامه ریزی برای استفاده هنر برای تغییر شیوه زندگی از دنیای سنتی به مدرن با توجه به هنر گرافیک یکی از لزومات مدیریت محسوب می شود.
«مهدی صدق زاده گرمی» مدرک کاردانی گرافیگ و کارشناسی ارتباط تصویری از موسسه آموزش عالی ساریان ساری داشته و یکی از فعالان این حوزه در اردبیل است. وی بیش از۷ سال سابقه فعالیت در حوزه هنری داشته و هم اکنون با چند کانون تبلیغاتی و نشریات محلی و مجازی در شهر اردبیل فعالیت دارد.
مدیریت فنی و طراح گرافیک شرکت تعاونی اینترنتی آزنا نت مغان، طراح کانون تبلیغاتی علمی ایران در استان مازندران، عضو هیئت موسس موسسه هنرهای تجسمی قزل باخیش گرمی مغان، طراح و ناظر چاپ روزنامه پیک سبز شرق مازندران و طراح و مدیر فنی شرکت چاپ دیجیتال سگال ساری از جمله سوابق کاری این جوان خوش ذوق اردبیلی است. صدق زاده در گفتگو با همشهری از بی توجهی دولتی ها به هنر و فعالان این حوزه در استان اردبیل می گوید.

در مورد حوزه فعالیت خود بگوئید؟ در یک جمله می توان گفت طراح گرافیک تلاش می کند پیام های تصویری مورد نیاز در مسائل تجاری، فرهنگی، هنری و اجتماعی را به شکل هنری و خلاقانه به تصویر بکشد. این کار به صورت سفارش به طراح گرافیک آزاد و یا شرکت طراحی ارائه می شود و طراح با توجه به پیام مورد نیاز مشتری طرحی را در قالب مناسب طراحی و برای چاپ آماده می کند. گرافیست بیشتر آن چیز که مورد تقاضای متقاضی است تجسم کرده و در بتن موضوع قرار می گیرد تا بتواند خلاصه ای از موضوع را به تصویر بکشد.

استان اردبیل در حوزه گرافیک و مسائل مشابه در مقایسه با استان های دیگر در چه سطحی قرار دارد؟ می توان گفت بی برنامگی در حوزه گرافیک اردبیل بیداد می کند. به نظر بنده سطح طراحی گرافیک در استان با توجه به نوع طرح های فضاهای شهری، تابلو های سردر اماکن، رسانه های دیداری و اوراق چاپی موجود مطلوب نیست. دلیل این امر نیز دوطرفه است که هم سفارش دهندگان با اهمیت طراحی اصولی و مزیت های آن آشنا نیستند و هم طراحان به خوبی نتوانسته اند مفهوم طراحی گرافیک، زوایای هنری خلاقانه و مزیت های درخور این حرفه را به مشتریان انتقال دهند. البته در استان اردبیل طراحان بسیار حرفه ای و توانایی وجود دارد که به دلیل بی توجهی به این جامعه هم اکنون در سایر شهرها مشغول فعالیت هستند.

بیشتر در این حوزه با چه ارگان های دولتی ارتباط دارید؟ اصلی ترین ارگانی که وظیفه نظارت و همکاری و همیاری با طراحان گرافیک را دارد اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی است که به جز در بعد نظارت در زمینه همکاری و همیاری طراحان کار خاصی انجام نمی دهد. به صراحت می توان گفت در زمینه گرافیک به جز فعالیت آزاد طراحان هیچ منبع درآمد و یا بیمه کاری از سوی نهاد های فرهنگی هنری دریافت نمی کنند که زمینه اشتغال در فعالیت دیگر را فراهم می کند. این رشته هم به گونه ای است که با فاصله گرفتن حتی کوتاه مدت از آن، شوق و ذوق هنری رفته رفته کمرنگ تر می شود.

عمده مشکلات گرافیست های استان اردبیل چیست؟ شناخت نادرست از شغل گرافیک از سوی جامعه که شامل سفارش دهندگان حقیقی و سفارش دهندگان حقوقی می شود، مشکل اصلی طراحان اردبیلی است. همچنین معرفی نشدن مزایا و جوانب مثبت در زمینه های تجاری و آگاهی بخشی طراحی گرافیک اصولی از در جامعه، ورود افراد غیر متخصص و بدون تحصیلات عالی در زمینه گرافیک که سطح کیفیت کار های طراحی را پایین می آورند از دیگر مشکلات حوزه گرافیک استان اردبیل است.

چه پیشنهادی برای ارتباط مؤثر ادارات دولتی و طراحان گرافیکی و هنری دارید؟ پیشنهاد می شود اداره متبوع با همکاری نهادهای دخیل همچون استانداری و فرمانداری ها برای هر یک از شهرستان ها مسابقه طراحی نماد برگزار کنند. علاوه بر آن برگزاری جشنواره های هنری و تلاش برای ورود طراحان به سایر امورات دولتی برای به تصویر کشیدن اقدامات دولت توسط هنر، از دیگر برنامه هایی است که ارگان های دولتی می توانند برای بهبود وضعیت گرافیکی استان انجام دهند.

با توجه به وجود ظرفیت های بالای استان آیا مسئولان برای شناساندن آن ها به روش های نوین گرافیکی همکاری لازم دارند؟ متأسفانه اردبیل در حوزه هنر و گرافیک بیشتر جزو استان های کمتر توسعه یافته کشور محسوب می شود. به راحتی می توان با یک گردش عادی در یکی از کلانشهرها و اردبیل تفاوت اساسی میان ساختار هنری دو شهر را مقایسه کرد. البته شهرداری برای بهبود این وضعیت اقدامات زیادی انجام داده است، اما بازهم برای زیباسازی چهره شهر نیازمند ورود طراحان است. روی دیگر سکه مردم و بازاریان است که در طراحی تبلیغاتی و یا سردر مغازه ها همیشه روال سنتی در پیش می گیرند، در حالی که این بنر و تابلو ها تأثیر بسیار زیادی در نگاه مسافر و گردشگران دارد.

انجمن خاصی در حمایت از گرافیک کاران استان اردبیل وجود دارد؟ با توجه به فعالیت چراغ خاموش طراحان کمتر صدای انجمن طراحان گرافیک در اردبیل شنیده می شود. با این حال یک انجمن در این زمینه وجود دارد که جلساتی در ساختمان آموزشی حوزه هنری استان اردبیل برگزار می کند، اما تاکنون ناشناخته مانده است. به زعم من مسئولان باید در تدوین یک کمیته ویژه هنری برای بررسی نقاط ضعف استان اردبیل در گرافیک با حضور اساتید برجسته هنری استان تشکیل دهند. این مهم می تواند یک گام و پیشرفت اساسی در ساختار شهری و حتی در نگرش و رفتار مردمی باشد. از سوی دیگر اردبیل در زمینه روستایی و عشایری قابلیت بسیاری بالایی دارد و در صورت انعکاس این داشته ها توسط گرافیک کاران به رسانه ها و مراکز عمومی، می توان این ظرفیت را به عنوان قطب کشوری تبدیل کرد.

آزادلو

اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
  • مرزبانی
    شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۴ در ۱۵:۴۵
    0
    0

    باسلام وخسته نباشید به حضور همکار محترم و ارجمند مستدعی ایست خبر زیر را با عنوان “کشف مواد مخدر توسط مرزبانی استان اردبیل “درآن سایت وزین قرار دهید: به گزارش روابط عمومی فرماندهی مرزبانی استان اردبیل”سرهنگ طاهری فرمانده مرزبانی استان اربیل در گفتگوئی که با خبرنگاران داشت اعلام نمود:پس از کسب اخبار مردمی مبنی برقاچاق مواد مخدر توسط باندی متشکل از چند نفر که قصد انتقال مواد با خودروی سمند از مرکز کشور به استان اردبیل را دارندموضوع با پشتیبانی اطلاعاتی در دستور کار قرار گرفت. وی افزود با تشکیل تیم عملیاتی ویژه بررسیهای اطلاعاتی وشروع عملیات مراقبت وپایش اطلاعاتی آغاز که پس از هماهنگی با مراجع قضائی اکیپ تلفیقی از پلیس مبارزه با مواد مخدر انتظامی استان ومعاونت اطلاعات مرزبانی استان اقدام به ایجاد تور ایست وبازرسی درمسیرسرچم اردبیل نمودند.سرهنگ طاهری ادامه داد:پس از تلاشهای انجام یافته وحضور چند اکیپ عملیاتی در مسیراعلامی با اقدامات پوششی واطلاعاتی خودروی موصوف را شناسایی گردیده که راننده خودرو به محض مشاهده ماموران قصدفرار داشتندکه ماموران باشگردهای خاص پلیسی خودرو را متوقف و متهم رادستگیر مینمایند.فرمانده مرزبانی استان اردبیل تصریح کرد پس از توقیف خودرو نسبت به بازرسی وتفتیش آن اقدام که از داخل خودرو مقدار ۳کیلوگرم مواد مخدر از نوع تریاک که بطرزماهرانه ای جاسازی شده بود کشف وضبط گردید.گفتنی است در این عملیات تعداد ۱نفر دستگیر و یک دستگاه خودرو توقیف ومتهم به همراه مواد مکشوفه با تشکیل پرونده راهی مراجع قضایی گردید.

دیدگاه شما درباره این خبر