صفحه کنونی
اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
بازگشت به صفحه نخست | دوشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۴ | ۳:۳۷ ب.ظ
0

استاندار اردبیل گفت: طبق بررسی مرکز پژوهش‌های مجلس، استان اردبیل در زمینه بهبود فضای کسب و کار در سه ماهه نخست سالجاری رتبه اول استان‌های کشور را کسب کرده است.

وراوی :

مجید خدابخش در جلسه شورای گفت‌و‌گوی دولت و بخش خصوصی اردبیل با بیان اینکه لایحه منطقه آزاد تجاری صنعتی بعد از سفر رئیس‌جمهور به استان اردبیل توسط دولت به مجلس ارائه شد و در کمیسیون اقتصادی مجلس مورد تصویب قرار گرفت، گفت: با تلاش نمایندگان استان برای خارج از نوبت مطرح شدن این لایحه در مجلس، روز دوشنبه دو سوم رای گرفته شد و در دستور کار روز سه‌شنبه قرار گرفت، ولی با تذکر آئین‌نامه ای نماینده تهران در مجلس، این لایحه به کمسیون برگشت داده شد.

وی با بیان اینکه مجلس به این لایحه مناطق آزاد اردبیل و مهران، ۴۰ منطقه ویژه نیز اضافه کرده بود، افزود: اگر دولت با این ۴۰ منطقه ویژه نیز موافقت کند، هفته آینده به صحن می‌آید.

خدابخش تصریح کرد:  طبق بررسی مرکز پژوهش‌های مجلس، استان اردبیل در زمینه بهبود فضای کسب و کار در سه ماهه نخست سالجاری رتبه اول استان‌های کشور را کسب کرده است.

استاندار اردبیل با بیان اینکه در راستای اجرای طرح دانش‌بنیان، پارک علم و فناوری در استان اردبیل تاسیس شده است، خاطرنشان کرد: امسال برای اولین بار برگزاری نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی استان به پارک علم و فناوری محول شد.

وی با بیان اینکه از طریق صندوق نوآوری و شکوفایی آورده اولیه ۲۰ درصد و زمین برای شرکت‌های دانش‌بنیان منتفی است، گفت: این صندوق دارای اعتبار سه هزار میلیارد تومانی است و سهم مشخص استانی ندارد و هر چقدر بتوانیم پروژه تعریف کنیم، می توانیم از آن استفاده کنیم.

خدابخش با بیان اینکه شرکت‌های دانش‌بنیان هیچ ارتباطی با بانک‌ها ندارند و صرفاً با صندوق مرتبط هستند، افزود: باید از این فرصت طلایی استفاده کرده و بصورت جهشی عقب‌ماندگی استان را جبران کنیم.

استاندار اردبیل با بیان اینکه واحدهای تولیدی هم با اصلاح محصول و تغییر در تکنولوژی آن می‌توانند بصورت شرکت دانش‌بنیان ثبت شوند، تصریح کرد: اکتشاف نفت مغان نیز با موافقت وزیر نفت منتظر حضور سرمایه‌گذاران خارجی است.

وی ادامه داد: ۲۴ آذر با تصویب شورای حکام، اجرای برجام آغاز می‌شود و لغو تحریم‌های بانکی نیز از اول ژانویه آغاز می‌شود.

سیدحامد عاملی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اردبیل با بیان اینکه صادرات چمدانی در گمرک بیله‌سوار کاهش یافته است، گفت: در صورت تسهیل در خروج کالا، به افزایش صادرات چمدانی کمک می‌شود.

وی با بیان اینکه دستگاه ایکس‌ری برای یک گمرک از اهمیت بالایی برخوردار است، افزود: با هزینه اندکی می‌توان این دستگاه را به بهره‌برداری رساند و در این صورت می‌توانیم برنامه پیشنهادی در توسعه صادرات چمدانی را اجرایی کنیم.

بهروز پورسلیمان نایب‌رئیس اتاق بازرگانی اردبیل گفت: در ارتباط احصای قوانین و مقررات مانع تولید، دستگاه‌های اجرایی همکاری خوبی داشته‌اند و انتظار می‌رود معاونین دستگاه‌های اجرایی در ارتباط با مشخص کردن قوانین بازدارنده همکاری بیشتری داشته باشند.

وی افزود: در بحث صادرات چمدانی استان اردبیل نسبت به سال گذشته کاهش ۶۲ درصدی داشته است که آمار خوشایندی نیست.

ایسنا

اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
دیدگاه ها

دیدگاه شما درباره این خبر