صفحه کنونی
اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
بازگشت به صفحه نخست | دوشنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۴ | ۱۰:۵۴ ق.ظ
0

مدیرکل دفتر پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی بهزیستی کشور با بیان اینکه ازدواج در چارچوب استیجاری در کشور مطرح است، از ثبت دو ازدواج موقت به ازای هر ده ازدواج دائم در کشور خبرداد.

وراوی :

شیرین احمدنیا در جلسه گفتمان اجتماعی استان اردبیل با بیان اینکه در دهه‌های اخیر شاهد بروز تغییراتی در ساختار و کارکردهای خانواده‌ها در ایران بوده و هستیم، گفت: ۸۰ درصد افراد طلاق گرفته ظرف مدت چند سال بعد با فرد دیگری ازدواج کرده‌اند.

وی با بیان اینکه در تهران شاهد شکل‌گیری خانه‌هایی هستیم که افراد بدون داشتن نسبت خانوادگی باهم زندگی می‌کنند، افزود: در حال حاضر با افزایش افراد مجرد در کشور مواجه هستیم و تعداد فزاینده‌ای از زوج‌ها بطور اختیاری نداشتن فرزند را اختیار می‌کنند.

احمدنیا با اشاره به ازدواج در چارچوب استیجاری، تصریح کرد: هم‌اکنون عده‌ای در تهران نسبت به اجاره خانه مستقل برای همسر دوم اقدام می‌کنند.

عضو هیات‌علمی دانشگاه علامه طباطبایی تهران خاطرنشان کرد: هم‌اکنون با پدیده‌هایی ازجمله زوجین بدون فرزند، مجرد ماندن و ازدواج در چارچوب استیجاری مواجه هستیم که پیش‌از این چنین چیزهایی وجود نداشت.

مدیرکل دفتر پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی بهزیستی کشور تاکید کرد: زنان سرپرست خانوار پیش از این قالب مشخص داشتند و در صورت فوت همسر سرپرست خانوار می‌شدند، ولی اکنون با تحولات ارزشی بخشی از سرپرستان خانوار زنان طلاق گرفته هستند و بخشی نیز دخترانی که به سن تجرد قطعی رسیده‌اند.

وی اضافه کرد: این اتفاقات باعث افزایش آمار زنان سرپرست خانوار از ۷٫۸ درصد در سال ۱۳۳۵ به ۱۲٫۱ درصد در سال ۱۳۹۰ شده است.

احمدنیا با بیان اینکه میانگین سن اولین ازدواج نیز در کشور افزایش یافته است، گفت: میانگین سن اولین ازدواج از ۲۴٫۹ درصد در سال ۱۳۳۵ به ۲۶٫۷ درصد در سال ۱۳۹۰ در مردان و از ۱۹ درصد در سال ۱۳۳۵ به ۲۳٫۴ درصد در سال ۱۳۹۰ در زنان افزایش یافته است.

مدیر گروه جامعه‌شناسی پزشکی و سلامت انجمن جامعه‌شناسی ایران با بیان اینکه تاخیر در سن ازدواح، تاخیر در اقدام به بارداری و کاهش تعداد فرزندان را به دنبال دارد، افزود: میزان باروری در کل کشور از ۶ سال در سال ۱۳۶۵ به ۲ سال در سال ۱۳۹۰ کاهش یافته است.

عضو هیات‌علمی دانشگاه علامه طباطبایی تهران تصریح کرد: تعداد ازدواج و طلاق ثبت شده در تهران نیز از سال ۱۳۸۷ تا ۱۳۹۱ از ۲۳٫۰۷ درصد به ۳۴٫۹۶ درصد افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه ۱۱ میلیون جوان ایرانی در سن ازدواج مجرد هستند، خاطرنشان کرد: یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر بالای سن متعارف نیز هرگز ازدواج نکرده‌اند.

احمدنیا گفت: بر اساس آمار یک تحقیق در ۱۶ اردیبهشت سالجاری، سن متعارف ازدواج در ایران برای مردان ۲۰ تا ۳۴ سال و برای زنان ۱۵ تا ۲۹ سال است.

مدیرکل دفتر پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی بهزیستی کشور از ثبت دو ازدواج موقت به ازای هر ده ازدواج دائم در کشور خبر داد و افزود: رابطه جنسی بخشی از سلامت اجتماعی است که باید به نحو صحیح در خانواده‌ها آموزش داده شود..

وی تصریح کرد: شرایط فرهنگی و مذهبی در ایران این فرصت را فراهم کرده که نسبت فزاینده از افراد جامعه که به دلایل مختلف امکان یا تمایل ازدواج دائم برایشان فراهم نیست، به ازدواج موقت و شرعی که در دفترخانه‌ها ثبت شود، روی آورند.

عضو هیات‌علمی دانشگاه علامه طباطبایی تهران فضای دانشگاه، محل کار، خیابان، معابر، میادین، اینترنت و کافی‌شاپ را از عرصه‌های مختلف همسرگزینی عنوان و خاطرنشان کرد: شیوه‌های همسرگزینی نیز از درون‌همسری به برون‌همسری و انتخاب والدین و بزرگان قوم به انتخاب فردی تغییر کرده است.

مدیر گروه جامعه‌شناسی پزشکی و سلامت انجمن جامعه‌شناسی ایران با اشاره به نتایج یک تحقیق در خصوص معیارهای همسرگزینی در میان دختران و پسران، گفت: در دختران معیارهای ایده‌آل اخلاق، اصالت خانوادگی و ایمان مطرح بود، ولی در واقعیت شاهد ثروت، خوشتیپ بودن و درآمد بودیم. در پسران نیز معیارهای ایده‌آل اخلاق، اصالت خانوادگی و ایمان مطرح بود، ولی در واقعیت حرف از زیبایی، ثروت، درآمد، تحصیلات و نوع شغل به میان آمد.

ایسنا

اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
دیدگاه ها

دیدگاه شما درباره این خبر