صفحه کنونی
اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
بازگشت به صفحه نخست | دوشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۴ | ۱۲:۳۲ ق.ظ
0

مغان امروز: اعتراضات گسترده مردمی به بیکاری و افزایش تورم در جمهوری آذربایجان باعث دست به سلاح شدن دولت و پلیس این کشور شد.

وراوی :

جمهوری آذربایجان این روزها به دلیل رکود اقتصادی حاصل از افت قیمت نفت، شرایط  بدی را تجربه می کند تا آنجا که دولت باکو علیرغم همه محدودیت هایی که بر مردم اعمال می کند، مجبور به رویارویی با شدیدترین اعتراضات خیابانی شده است.

در یک هفته گذشته، پلیس ضد شورش آذربایجان به شدت درگیر خاموش کردن شعله خشم مردمی بوده است که در شهرهای سراسر کشور به خیابان ها می آیند تا اعتراض خود را نسبت به ناتوانی دولت در مهار بیکاری و نرخ بالای تورم، علنی کنند.

در برخی شهرها مثل «سییه زِن»، شدت اعتراضات به حدی است که دولت باکو برای دفاع از خود نیروهای ارتش را به میدان فرستاده تا مردم را به زور تهدید و با توسل به گاز اشک آور، گلوله پلاستیکی و لوله های فشار قوی آب پراکنده کنند.

تا به این جای کار، حزب اپوزیسون «مساوات» از دستگیری ۱۰۰ نفر در ارتباط با ناآرامی های یک هفته گذشته خبر داده است.

دولت باکو مدعی است که افراد وابسته به اپوزیسیون مسئول تحریک مردم هستند حال آنکه به گفته مخالفین، انعطاف ناپذیری و خشونت نیروهای دولتی عامل اصلی نارضایتی های اخیر بوده است.

گفتنی است که سود ناشی از صادرات محصولات هیدروکربنی بیش از سه چهارم درآمدهای دولتی آذربایجان را تشکیل می دهد و این کشور منطقه قفقاز را به طور جدی در برابر نوسانات بازار انرژی آسیب پذیر می سازد.

به این ترتیب، با سقوط  قیمت نفت به نازلتیرین مقدار خود در ۱۱ سال گذشته و به همان نسبت کاهش ذخیره دلارهای نفتی، آذربایجان که زمانی یکی از شکوفاترین اقتصادهای جهان به شمار می رفت، با سرعتی باورنکردنی در سراشیبی بحران مالی افتاده است.

درپی اعتراضات خیابانی در چند شهر جمهوری باکو خبرگزاری آپا  روز دوشنبه از اعتراض اهالی شهر جلیل آباد این کشور به افزایش گرانی کالاها خبر داد.

به گرازش مرکز فرهنگی قفقاز، آپا خبر داد : « « بروز ازدحام در جریان رسیدگی مسئولان وزارت کار و امور اجتماعی به مطالبات ساکنان ۳۵ بخش شهرستان جلیل آباد، موجب نارضایتی شد و به موازات آن ساکنان این بخش ها به افزایش مصنوعی قیمت ها اعتراض کردند.»

معترضان همچنین تاکید کردند  که قادر به بازپرداخت بدهی های خود به بانک ها نیستند.

فرمانداری شهرستان جلیل آباد در این باره اعلام کرد به علت غیرممکن بودن رسیدگی به خواسته های شهروندان از طریق الکترونیک ، حضور فیزیکی شهروندان ۳۵ بخش تابعه جلیل آباد در مقابل شعبه وزارت کار و امور اجتماعی در این شهر ، مشکل ساز شد.

همچنین الله ورن محمودوف، معاون فرماندار شهرستان آستارا در خصوص اخبار منتشر شده درباره تلاش ساکنان این شهرستان برای بستن جاده آستارا-باکو در اعتراض به افزایش قیمت ها گفت: « آرامش کامل در آستارا برقرار است و مسئولان این شهرستان در دیدار با اهالی تاکید کردند که هیچ  علتی برای نگرانی وجود ندارد.

مردم جلیل آباد میگویند؛ دیگر قادر به بازپرداخت بدهی خود به بانکها نیستند.

همچنین پایگاه اینترنتی «میدان تی وی» از اعتراض اهالی قصبه هوسان در حومه باکو بخاطر گرانی کالاها و مشکل بیکاری و دشواری های معیشتی خبر داد.
در روزهای قبل، پایگاه های اینترنتی منتقد دولت در این کشور از سانسور کامل اخبار اعتراضات به افزایش قیمت ها در شبکه های تلویزیونی و رسانه های رسمی و مهم این کشور خبر داده بودند.

مغان امروز

اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
دیدگاه ها

دیدگاه شما درباره این خبر