صفحه کنونی
اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
بازگشت به صفحه نخست | پنج شنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۴ | ۱۰:۵۳ ق.ظ
0

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل از ثبت مختصات جغرافیایی جاذبه ها و تاسیسات گردشگری این استان در گوگل مپ خبر داد.

وراوی :

قادر تقی زاده روز چهارشنبه در جلسه ستاد خدمات سفر نوروز گفت: حدود یک هزار و ۲۰۰ مختصات جغرافیایی جاذبه های طبیعی ، تاریخی و گردشگری و خدماتی چون تاسیسات اقامتی و گردشگری و امکانات رفاهی استان در قالب google map و google earth ثبت شده است.
او گفت: نرم افزار معرفی جاذبه های گردشگری و تاسیسات اقامتی استان در قالب گوشی های اندرویدی نیز تهیه شده و از طریق سایت بازار و سایت این اداره کل قابل دسترسی است.
تقی زاده افزود: هماهنگی با بانک ها برای تعیین کشیک و رفع نواقص و تامین اسکناس خودپردازها و شرکت فرآورده های نفتی برای تامین سوخت جایگاه های سوخت دایمی و موقت و خدمات سرویس بهداشتی انجام شده است.
وی اظهار کرد: همچنین هماهنگی و مکاتبات لازم برای اسکان اضطراری گردشگران در مصلاها ، مساجد ، سالن های ورزشی و سالن ورزشی شهرداری انجام شده است.
وی از انتخاب شهر برتر بر اساس هفت شاخص ارزیابی ستاد خدمات سفر برای نخستین بار در کشور خبر داد و گفت: این شاخص ها برای هر استان ۱۰۰ امتیاز دارد و هر استان بتواند در هر بخش امتیاز لازم را کسب کند به عنوان استانی رضایت بخش در عملکرد و خدمات به مسافران نوروزی شناخته می شود.
به گزارش ایرنا از روابط عمومی میراث فرهنگی اردبیل ، تقی زاده همچنین از راه اندازی سامانه کشوری ۰۹۶۲۹ برای اطلاع رسانی جاذبه های گردشگری ، تاسیسات اقامتی و رسیدگی به شکایت های هر استان به صورت ۲۴ ساعته خبر داد.
او گفت: بر این اساس سه تابلو اطلاع رسانی شماره سامانه کشوری در ورودی شهرها نصب شده و هشت تابلو نیز تا نوروز نصب خواهد شد.
پل معلق مشگین شهر ، کوه سبلان با ظرفیت کوهنوردی و وجود پیست اسکی آلوارس در ۱۲ کیلومتری سرعین و شهر چشمه های بهشتی یکی از جاذبه های گردشگری ورزشی به ویژه ورزش زمستانی استان اردبیل است که مسافران نوروزی نیز می توانند از این فرصت استفاده کنند.
مجموعه تاریخی بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی به عنوان نگین بناهای باستانی استان ،
بقعه شیخ کلخوران متعلق به امین الدین جبرئیل پدر شیخ صفی الدین اسحق جد سلاطین صفوی واقع در روستای کلخوران ، خانه ارشادی ، حمام ملاهادی ، برج شاطر ، پل هفت چشمه ، مجموعه بازار تاریخی و مسجد جمعه از دیگر جاذبه های اردبیل هستند.
همچنین مقبره شیخ حیدر ، کاروانسرای قانلی بولاغ ، سنگ نبشته های ساسانی ، قلعه های دیو ، قهقهه و کهنه در مشگین شهر ، قیز قلعه و شاه تپه در گرمی ، حمام سنگی در کوثر ، قلعه بوینی یوغون در نیر ، هفت تپه در خلخال و بناهای باستانی بازمانده از دوره های مختلف در گوشه و کنار این خطه در انتظار گام های آرام و نگاه کنجکاو علاقمندان به تاریخ و فرهنگ است.
دهکده صخره ای باستانی ویند کلخوران ، تپه های باستانی آناهیتا ، گورستان سنگی پیرازمیان ، کلیسای مریم مقدس ، کاروانسرای شاه عباسی ، شهر یئری ، شیروان دره سی ، عمارت آقازاده اردبیلی ، منطقه گردشگری کپز و ازناو ، منطقه حفاظت شده آق داغ ، ژئوپارک دربند مشکول ، گیلوان ، آبشارهای سردابه ، گورگور ، شورشورنه ، آق بلاغ (سیبیه خانی) ، دیز و نره گر و غارهای تاریخی لاهرود و هفت خانه از دیگر آثار قابل توجه هستند.
همچنین موزه مفاخر دینی ، موزه تخصصی باستان شناسی ، موزه چینی خانه مجموعه شیخ صفی ، موزه مردم شناسی ، موزه صنایع دستی و موزه تاریخ طبیعی اردبیل از دیگر جاذبه هایی است که گوشه هایی از تاریخ و تمدن این دیار را به نمایش گذاشته است.

منبع: ایرنا

اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
دیدگاه ها

دیدگاه شما درباره این خبر