صفحه کنونی
اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
بازگشت به صفحه نخست | پنج شنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۴ | ۱۰:۰۳ ب.ظ
4

مشگین شهر به دلیل داشتن تمدنی کهن، آثار تاریخی غنی، تنوع اقلیمی- جغرافیایی و فرهنگی، یکی از بهترین مکان های گردشگری کشور به شمار می آید و با توجه به پتانسیل های موجود در آن، از توانایی بالقوه مناسبی برای توسعه صنعت گردشگری برخوردار می باشد

وراوی :

روزگاری سفر کردن یک پدیده لوکس به شمار می‌رفت ولی اکنون دیگر در زمره یک “حق” مطرح است و به نوبه خود پدید آورنده صنعت نوپای توریسم گشته است. این صنعت در سطح کلان و خرد، باعث تغییر در اقتصاد، اجتماع و نگرش سیاسی جوامع می‌شود و در مسیر رشد خود، محیط، فرهنگ، هنر، سبک زندگی، ارتباطات، سیاست، اقتصاد و نوع توسعه را در یک جامعه تحت‌تأثیر قرار می‌دهد و از این‌رو قابل مطالعه است.

مشگین شهر به دلیل داشتن تمدنی کهن، آثار تاریخی غنی، تنوع اقلیمی- جغرافیایی و فرهنگی، یکی از بهترین مکان های گردشگری کشور به شمار می آید و با توجه به پتانسیل های موجود در آن، از توانایی بالقوه مناسبی برای توسعه صنعت گردشگری برخوردار می باشد. مشکین شهر با داشتن طبیعتی بکر و زیبا، آب و هوای مناسب، چشمه های متعدد آب گرم با چشم انداز زیبایی ازکوه استوار ساوالان، محصولات کشاورزی منحصر به فرد و دیگر قابلیت های موجود،بستر مناسبی را برای توسعه صنعت نوظهور توریسم دارا می باشد اما این قابلیت ها به تنهایی برای توسغه گردشگری کافی نیست. چرا که داشتن چنین بستری علاوه بر فاکتور های یاد شده نیاز مند داشتن زیرساختهای خدماتی و تعاملات اجتماعی و فرهنگی است، که عزم مسئولین و مردم فهیم شهرمان را توأمان می طلبد.
همانطور که میدانیم توسعه این صنعت در صورتی جامه عمل خواهد پوشید که رضایت خاطر کامل گردشگران در طول مدت سفر، از ابعاد مختلف، تامین شده باشد. با توجه به این که در صنعت گردشگری, نکته مهم رضایت گردشگر است و اینکه انتظارات او بر آورده می شود یا خیر، ابتدا باید مشخص شود آن انتظارات چه هستند، سپس باید اهدافی تعیین کرد و نیروها را در زمینه هایی که برای گردشگر مهمترین هستند آموزش داده و از این طریق گام های اساسی در جهت جلب رضایت گردشگران برداشت. چرا که رضایت گردشگر، منبع سود در یک منطقه است و مناطقی که نمی توانند گردشگران را راضی نگاه دارند سود خود را در دراز مدت از دست می دهند.
یکی از فاکتورهای مهم در این زمینه ارتقاء امنیت است. بگونه ای که امنیت و گردشگری دو مقوله وابسته به یکدیگر و در ارتباط تنگاتنگ هستند. امنیت و گردشگری در تعامل دو جانبه هم می‌توانند تاثیر افزایشی بر هم داشته باشند و هم تاثیر کاهشی. به این معنا که افزایش امنیت، باعث رونق گردشگری خواهد شد و بالعکس. بنابراین گردشگری ارتباط مستقیمی با مقوله امنیت دارد. ایجاد امنیت در کنار ارائه تسهیلات و امکانات رفاهی و خدماتی لازم به گردشگران از جمله وظایف اصلی مناطق نسبت به مقوله مهم گردشگری است.
مسئله مهم دیگری که باید به آن توجه کرد این است که گردشگری فرصتی برای توسعه فرهنگی است. فرهنگ ها در انزوا پژمرده می شوند و از رشد باز می مانند. فرهنگ یک جلوه از حیات اجتماعی است و حیات اجتماعی در ارتباط انسان ها نهفته است. در گردشگری از همان برخورد اول تعاملات فرهنگی میهمانان و میزبانان آغاز می شود و می تواند سبب ارتباط هایی برای تماس های فرهنگی شود، یعنی بوجود آوردن شرایطی که گردشگران بتوانند خود، فرهنگ بومی را از نزدیک لمس کنند. باید در نظر داشت که در اینگونه تعاملات، هر فردی به عنوان عضوی از جامعه خود، نماینده ای از فرهنگ اجتماعی آن جامعه می باشد و جزیی از کلی واحد شناخته می شود. پس بر هر یک از ماست که کمر همت ببندیم تا نمایندگان فرهنگی فرهیخته ای در مقابل میهمانان شهرمان باشیم تا چهره ای که توسط آنها از شهر زیبای مشگین شهر در مناطق مختلف بسط داده می شود، چهره ای شهروند مدار و در خور شأن و منزلت مردم شهرمان باشد و بدین طریق سهم خود را در معرفی شهرستان و جذب گردشگر ادا کرده باشیم.
به امید روزی که قطب گردشگری ایران باشیم.

کبری نوروزی – کارشناس ارشد جامعه شناسی و مدرس دانشگاه

اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
 • علی
  شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۴ در ۲۱:۵۶
  0
  0

  بله شاید بهترین جواب همین باشد که مثل یک میهمان هوای گردشگران راداشته باشیم بنظرم ساده ترین مسائلی به چشم می‌خورد عدم تبلیغات که ساده ترین راه جذب هست فراموش شده مسولین ماتوجه نکردند چرا دوسال قبل در سه راهی اهر (ورودی تبریز) تابلو مشکین حذف شد؟ آیا باتوجه به سردی منطقه تدبیری اندیشیده شده که مسافران احساس امنیت کنند؟ تابلویی از مناطق گردشگری ویا مراکز خرید و درمانی و بهداشتی و… .. در ورودی شهر نصب شده؟ آیا یک باجه ثابت درورودی شهر احداث شده که مهمانان و گردشگران ازانها اطلاعات بگیرد؟
 • کبری نوروزی
  شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۴ در ۱۹:۴۱
  0
  0

  بنده با شما موافقم دوست عزیز، شهروندان محترم تصویر ملموسی از توریسم و راهکارهای موثر در این زمینه را ندارند.همانطور که می دانیم امروزه توریسم به عنوان یک صنعت شناخته شده و لازمه رشد هر صنعتی داشتن نیروهای متخصص و کاردان در زمینه مورد نظر هست.پس نیاز است که متخصصین امر به تدوین استراتژی های کاربردی در این زمینه بپردازند و آحاد جامعه را در این مسیر هدایت کنند. آگاهی مردم از اطلاع رسانی عمومی در برنامه های مختلف توسعه شهری،همایش ها،مطالعه،تبلیغات و مانند اینها به دست می آید که باید در برنامه کاری مسئولین شهری گنجانده شود.در پاسخ به سوال ” مردم باید چه کاری انجام دهند؟” این جمله ساده بسیار کاربردی است که “برای شهرمان همان میزبانی باشیم که در خانه هایمام هستیم”.
 • علی
  شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۴ در ۰۲:۰۵
  0
  0

  با سلام متاسفانه هیچکس یا مسولی مفهوم کلی گردشگری را به زبان قابل فهم عمومی معنی نکردند فقط یک شعاری که بیشتر از نام گردشگری استفاده می‌شود تابحال نشده مسولی یا تحصیلکرده نگفته که چی کار باید بکنند مردم؟ کدوم زیرساخت هارا آماده کردیم؟ کدوم جا ومکان اختصاصی برای مسافران و گردشگران مهیا شده؟ وضعیت موجود مدارس و اماکن عمومی قابل استفاده فرهنگیان خوبه؟ شهری که فاقد یک سرویس عمومی است

دیدگاه شما درباره این خبر