صفحه کنونی
اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
بازگشت به صفحه نخست | شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۴ | ۳:۰۰ ب.ظ
0

تنها در سال یک ساعت سهم زمین است؛ همین ۲۹ اسفند‌ماه راس ساعت ۲۰:۳۰ شب. وقتی که قرار است تمام شهرهای ایران مانند تمامی شهرهای جهان به احترام زمین، خاموش شوند.

وراوی :

ساعت زمین آغازی است برای جلوگیری از تغییرات اقلیمی. ساعتی است که تمامی شهروندان کشور مانند ساکنان کره زمین از ۱۷۳کشور دیگر، همزمان، چراغ‌های خانه‌شان را – دست‌کم یک چراغ- خاموش خواهند کرد تا احترام عمیق خود را به کره خاکی و این مامن زندگی بشری اعلام کنند.

تهران ششمین سال متوالی است که در برنامه «ساعت زمین» شرکت می‌کند. پس از تهران بسیاری از شهرهای ایران به‌تدریج به طرح ساعت زمین پیوستند و هر ساله‌ در ماه مارس و راس ساعت۲۰:۳۰ به وقت تهران به‌مدت یک ساعت چراغ‌ تمامی المان‌های شهری کشور خاموش می‌شود. مسئولان شهری شهرهای کشور ضمن خاموش کردن چراغ‌های نمادهای معروف شهری، شهروندان شهرها را تشویق می‌کنند تا یک ساعت هم که شده انرژی کمتری مصرف کنند. شاید اینگونه کمی حال زمین بهتر شود.

•ساعت زمین چیست؟

ساعت زمین (Earth hour) یک روز جهانی است که به ابتکار صندوق جهانی حیات وحش World Wildlife Fund – WWF شکل گرفته است. در این روز شهرهای بزرگ جهان در نقاط شاخص عمده خود چراغ‌ها را خاموش می‌کنند. هدف برنامه ساعت زمین این است که آگاهی عمومی را نسبت به گرمایش‌جهانی افزایش دهد. این ابتکار عمل در سال ۲۰۰۷ در سیدنی استرالیا آغاز شد و سپس به کشورهای دیگر گسترش یافت و به رویدادی جهانی بدل شد. خاموشی‌ چراغ‌ها در روز زمین همه ساله در۱۹‌ماه مارس صورت می‌گیرد.

اندی رایلی (ANDY RIDLEY) مدیر اجرایی و بنیانگذار «ساعت زمین» در سال ۲۰۰۸اعلام کرد که ۳۷۱شهر و دولت محلی با خاموش کردن ۶۰ دقیقه‌ای در نوزدهم مارس ساعت ۹:۰۰ به وقت گرینویچ موافقت کردند. هم‌اکنون بعد از گذشت ۸سال این طرح در کل شهرهای جهان در حال برگزاری است و بسیاری از شهرهای کوچک در تمامی نقاط جهان نیز به این طرح پیوسته‌اند.

سازمان‌دهندگان این ابتکار عمل امیدوارند که این اقدام مردم را تشویق کند که آگاهی بیشتری در مورد مصرف انرژی کسب کنند و دریابند که تولید برق با سوزاندن سوخت‌های فسیلی مانند نفت و گاز، جو زمین را آلوده می‌کند و در ایجاد پدیده گرمایش جهانی نقش دارد. در سال ۲۰۱۱ این رویداد به حدی گسترش یافت که در بیش از ۵۲۰۰شهر در ۱۳۵کشور برای یک ساعت چراغ‌ها در نقاط عمده خاموش شد.

•خاموشی المان‌های شهری کشور

برای نخستین بار شهرهای بزرگ کشور در سال ۹۲ به‌صورت رسمی به طرح ساعت زمین پیوستند. شهرهای مشهد، تبریز، کرج، شیراز، اصفهان و اهواز در گام نخست و سپس بسیاری از شهرهای دیگر کشور به طرح ساعت زمین پیوستند. امسال سومین سالی است که این طرح در بسیاری از شهرهای کشور برگزار می‌شود. مشهد، ساعت زمین را با خاموش کردن میدان شهدا و چراغ‌های ساختمان شهرداری و شورا گرامی خواهد داشت. تبریز نیز با خاموشی میدان ساعت به این طرح ادای دین خواهد کرد.

میدان شهرداری رشت نیز با خاموشی یک ساعته در طرح ساعت زمین شرکت خواهد کرد. شهرداری ارومیه نیز از آمادگی این سازمان برای خاموشی المان‌های مهم شهری به مناسبت ساعت زمین خبر داده است. ساختمان‌های حاشیه میدان انقلاب ازجمله ساختمان شهرداری، ساختمان دادگستری، ستاد لشکر و شهربانی ازجمله این بناهاست که به مناسبت ساعت زمین به‌مدت یک ساعت خاموش خواهند شد. در جنوب کشور پل سفید که مهم‌ترین نماد شهری اهواز است، به احترام ساعت زمین خاموش خواهد شد. در اصفهان نیز به‌مدت یک ساعت نورپردازی پل‌های سی‌و‌سه پل و پل خواجو و میدان نقش‌جهان خاموش خواهند شد تا اصفهان نیز ساعت زمین را گرامی بدارد.
در همین راستا امیدواریم که در استان اربیل نیز این طرح اجرا شود.

منبع: همشهری

اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
دیدگاه ها

دیدگاه شما درباره این خبر