صفحه کنونی
اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
بازگشت به صفحه نخست | یکشنبه ۸ فروردین ۱۳۹۵ | ۸:۴۶ ب.ظ
0

یکی از سایت های محلی مشگین شهر اخیرا گزارشی از تقدیر جمعی از شهروندان از شهرداری و شورای اسلامی شهر در خروجی خود قرار داده است که یکی از فعالین در گروه مردمی یاشیل یاشام متنی در این خصوص نوشته است که در زیر می خوانید.

وراوی :

پایگاه خبری ایلقارنیوز در گزارشی چند خطی که در مورخه ۷ فروردین نوشته شده است به پوشش خبری روز درختکاری پرداخته است که به همت گروه مردمی “یاشیل یاشام “برگزار گردیده است. مساله ای که بیش از خود خبر در این گزارش جلب نظر می کند نحوه پوشش جانبدارانه و یکسونگرانه گردنندگان سایت است که همچون حاشیه ای پررنگتر از متن در آن خودنمایی می کند.

در زیر به برخی از این حاشیه ها و ایرادهای وارد بر این گزارش می پردازم:

۱- در تیتر گزارش اشاره می شود که جمعی از شهروندان از شهرداری و اعضای شورای شهر در روز درختکاری با پخش شیرینی در بین حاضرین تقدیر کردند.از این تیتر نتایج زیر استنباط می گردد:

الف: درختکاری های صورت گرفته اخیر در شهر به همت و ابتکار شهرداری شهرمان صورت گرفته است و مردم نیز به پاس این زحمات از آنها قدردانی می کنند.
این در حالی است که همه شرکت کنندگان این مراسم از بین مردم و اعضای گروه یاشیل یاشام بوده اند و از کادر شهرداری حتی به تعداد انگشتان یک دست نیز در این مراسم حضور نداشتند.از میان اعضای شورای شهر نیز غیر از سه نفر هیچکدام فعالیتی در این زمینه نداشته اند.

ب: تناقض میان تیتر و عکسهای خبری ضمیمه این گزارش همچون وصله ای ناجور نادرستی ادعای نویسنده گزارش را نمایان می کند.آنچه در عکس مشاهده می شود چهار نفر از مسولین شهرداری است و نفر پنجم که با قوطی شیرینی در دست مشغول صحبت با آنهاست. احتمالا مراد نویسنده گزارش از عبارت “جمعی از شهروندان” همین نفر پنجم بوده است.!!!

ج: در این تیتر احتمالا منظور نویسنده از کلمه “حاضرین” نیز اعضای گروه یاشیل یاشام بوده باشد که به عنوان “حاضرین در صحنه” مشغول تناول شیرینی هایی شده اند که به افتخار حضور چند دقیقه ای مسولین محترم شهرداری در محل داده شده است.!!

د: عکاس محترم این گزارش تنها مسولین شهرداری را می بیند و هیچ کدام از اعضای گروه یاشیل یاشام (بخوانید حاضرین در محل) را از پشت لنزهای تیره دوربین تیزبین خود رویت نمی کند. ما تفاوت بین دو واژه “دیدن” و” نگاه کردن” را نیک می دانیم.نیز می دانیم که بعضی ها تنها چیزهایی را می بینند که می خواهند ببینند.
۲- متن چند سطری خبر نیز حال و هوای تیتر آن را دارد.در متن خبر موارد زیر قابل اشاره است:

الف: در نخستین سطر مجددا به عبارت مانوس”جمعی از شهروندان” بر میخوریم. در جستجوی یافتن مصداقی بر ادعای حضور این “جمعی شهروندان” پنهان از نظر که به منظور تقدیر از مسولین شهرداری آمده بودند به یکی از عکسها برمیخوریم که پیرمردی را مشغول صحبت با مسولین نشان می دهد و در نگاه اول چنین به نظر می آید که مشغول تقدیر و تشکر از مسولین است. اما از آنجا که نگارنده این مقاله نیز به عنوان یکی از “حاضرین در محل” از نزدیک شاهد و ناظر همه چیز بوده است مجبور است اعلام کند آن مرد شریف و طبیعت دوست به این منظور آمده بود تا اعضای گروه را مجاب کند به جای درختکاری در خیابانهای اصلی شهر سری هم به خیابان فرعی محل اقامت او بزنند و آنجا را درختکاری کنند که توفیقی حاصل نکرد.و اما گزارشگر محترم این خبر اصرار دارند که آن عموی محترم را به جای “جمعی از شهروندان”به ما قالب کند.زهی خیال باطل!!

ب: گزارشگر خبر در متن گزارش خود نخواسته است حتی اسمی از گروه “یاشیل یاشام” ببرد و به جای آن ترجیح می دهد از عنوان عمومی “نیروهای مردمی(ngo)” استفاده کند.

ج: در آخرین سطر ادعا می شود که این “جمعی از شهروندان” غایب از دیدگان شاخه گل هم به محل آورده بودند.احتمالا این گلها هم نامرئی بوده اند که هیچ کس – حتی عکاس محترم” نیز- آن را رویت نکرده اند؛ شا ید هم زاده تخیل نویسنده محترم بوده است.

در پایان لازم می دانم اشاره کنم که با این گونه رفتار غیر حرفه ای و دور از شان والای خبرنگاری که وظیفه دارد وقایع و رخدادها را بی کم و کاست و بدون ملاحظات شخصی و گروهی به اطلاع همگان برساند نمی توان واقعیت ها را کتمان کرد.
مسولین محترم شهرداری نیز اگر به جای پرداختن به حاشیه ها و ضبط و ثبت فعالیت های مردمی به نام خود به نقاط ضعف و کاستی هایشان بپردازند و با تشکل های مردمی همدلی و همکاری بیشتری داشته باشند می توانیم آینده روشن تری را برای شهرمان متصور باشیم و لااقل از بدبینی ها و سوء تفاهم هایی که زائیده رفتارهایی اینچنین است جلوگیری کنیم.

نویسنده: غفور امامی زاده خیاوی

اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
دیدگاه ها

دیدگاه شما درباره این خبر