صفحه کنونی
اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
بازگشت به صفحه نخست | سه شنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۵ | ۱۰:۴۲ ب.ظ
3
با حضور معاون سرمایه گذاری و برنامه ریزی سازمان میراث فرهنگی کشور:

آبدرمانی مدرن قوتورسوئی موئیل در مشگین شهر افتتاح شد

صبح امروز با حضور معاون سرمایه گذاری و برنامه ریزی سازمان میراث فرهنگی کشور یک یاز مدرن ترین شهرستان مشگین‌شهر با عنوان آبگرم معدنی قوتور سوئی موئیل افتتاح شد.

وراوی :

مدیر عامل این مجتمع درمانی در مراسم افتتاح این مجتمع درمانی گفت: این مجتمع آبدرمانی در زمینی به مساحت یک هزار و ۱۰۰ متر مربع و در ۳ طبقه و در عرض ۹ ماه و با اعتباری بالغ بر ۲۶ میلیارد ریال در دو بخش زنانه و مردانه و با امکانات مدرن تکمیل و آماده افتتاح شده است.

وی افزود: رستوران، واحدهای تجاری مجتمع، محوطه سازی، نمازخانه و سرویس های بهداشتی و … از دیگر بخش های این پروژه است که در آینده نزدیک تکمیل خواهد شد و در این راستا بالغ بر ۱۵ میلیارد ریال اعتبار مورد نیاز است که نتظار می‌رود مسئولان امر در قالب تسهیلات ما را در تکمیل این مجتمع یاری کنند.

وی ادامه داد: ظرفیت هر یک از استخرهای زنانه و مردانه این مجتمع درمانی ۱۲۰ نفر است که مدت زمان ماندگاری مسافران در این مجتمع بستگی به خود افراد دارد.

وی تصریح کرد: در این مجتمع بالغ بر ۲۰ نفر به صورت مستقیم و بالغ بر ۱۰۰ نفر نیز به صورت غیر مستقیم مشغول به کار شدند به طوری که اکثر ساکنان این روستا اقدام به احداث و ایجاد واحدهای تجاری و سوئیت‌های برای استقبال از مسافران اماده شده اند لذا می‌توان گفت این روستا در مسیر توسعه قرار گرفته است.

مدیر این آبدرمان با بیان اینکه این روستا در گذشته یکی از روستاهای فقیر نشین بود که با احداث این مجتمع آبدرمانی در دو سال آینده شاهد تبدیل این روستا به یکی از ثروتمندترین روستاهای شهرستان خواهیم بود.

وی رمز موفقیت خود را استفاده از نیروهای انسانی بومی منطقه دانست و گفت: براساس ظرفیت هر منطقه باید از نیروهای آن منطقه استفاده کرد تا به موفقیت دست یافت.

وی یکی از عمده مشکلات این روستا را نبود زیر ساخت مناسب( جاده مواصلاتی) جهت دسترسی راحت مسافران به این روستا عنوان کرد.

فرماندار شهرستان در این مراسم قول داد تا در هفته دولت شاهد رفع مشکلات این روستا اعم از گازرسانی و اصلاح جاده‌های مواصلاتی، اجرای طرح هادی و … در این روستا باشیم.
در این روستا علاوه بر آبدرمانی مدرن قوتور سوئی مجتمع دیگری نیز توسط دهیاری و به کمک ساکنان روستا در حال احداث است که تا مرداد ماه این مجتمع نیز آماده افتتاح خواهد شد.

مشگین رسا

اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
 • عزیز
  چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵ در ۱۴:۵۸
  0
  0

  باسلام بنده بناچار وبنا به اقتضای شغلیم ساکن اردبیلم واز نزدیک شاهد حسادتها وتنگ نظریهای مسئولین وحتی مردم اردبیل نسبت به مشگین شهر هستم حتی بساری از انها از شنیدن خبر خسارت دیدن باغات مشگین شهر خوشحال هم میشوند بسیار تاسف میخورم که چنین مرکز استانی نصیب ما شده …بگذریم کاری ندارم که اصلا واژه قوتورسویی در ابتدا که بروی بهترین وپرخاصیترین اب معدنی کشور وحتی در جهان نام نهاده شده کاری درسته یانه چون معنی قوتور را همه ما میدانیم واینکه دوباره این نام را بروی یکی از اب گرمهای معدنی موئیل گذاشته اند اساسا اشتباه محضه اب گرمهای معدنی موئیل هم به نوبه خودشان جزو بهترینها هستند وکلا به جرات میتوان گفت که اصیلترین وبهترین اب درمانی ها در شهر مان مشگین شهر قراردارند واقعا انصافه که جایی مثل سرعین که از یک چشمه بااستفاده از لوله کشی واضافه کردن اب شهری وبا موتور خانه ها که دیگه هیچ خاصیت درمانی در انها دیده نمیشود بیاد واز چندین نام زیبایی استفاده کند واز این راه بیشتر مسافران وگردشگران را سمت خودش متمایل کند ومشگین شهر از هر لحاظ نه تنها در استان بلکه در کشور بینظیر است از این همه پتانسیل خدادادی بی بهره باشد درسته که خود اردبیل تا میتونه فقط استخرهای سرعین را تبلیغ میکنه ولی ما اگر بخواهیم میتوانیم به بهترین شکل شاهد رشد وتوسعه شهرمان باشیم حتی مناطق دیدنی وگردشگری مشگین شهر به نام اردبیل تبلیغ میشه کی وکجا مسئولین محترم ما عکس العملی نشان داده اند مردم فهیم وبافرهنگ لاهرود چرا اجازه دادند تا جاده ای از سمت اردبیل به سوی اب گرم معدنی قوتورسویی کشیده شود خداشاهده ای اردبیل میخواهد با این کارها هم قوتور سویی وهم شابیل وهم کوه سبلان را به اسم خود معرفی کند همه ما متعلق به شهر مشگین شهر هستیم وباید نسبت به شهران تعصب وغیرت داشته باشیم دست همه مردم بافرهنگ وبااصالت کل منطقه مشگین شهر رامیبوسم
 • اسبری-رییس شورای اسلامی شهر لاهرود
  شنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۵ در ۱۲:۳۰
  0
  0

  با سلام وخسته نباشید.باتوجه به اینکه قوتورسویی دردامنه سبلان یک آبگرمی است که برند جهانی می باشد ودر دنیا با این نام مشهور می باشد انتخاب این نام برای آبگرم موییل جای بس تاسف آور است وبا این کار اهالی بخش مشگین شرقی (لاهرود)رنجش خاطر شده اند از استاندار محترم ،فرماندارمحترم وامورآب استان ومدیرکل محترم میراث فرهنگی وگردشگری استان تقاضاداریم نسبت به تغییر نام آبگرم فوق از قوتورسویی به نام دیگر اقدامات لازم را به عمل آورند.با حلوا حلوا گفتن دهان شیرین نمی شود حالا اسم قوتورسویی را می خوای به تاراج ببری خاصیت آنرا چیکار خواهی کرد.چشمه آبگرم قوتورسوئی یکی از مشهور ترین چشمه های لاهرود و دامنه سر سبز سبلان است که در ۲۵ کیلومتری جنوب لاهرود واقع شده است که درجه حرارت آب در حوض و نزدیک چشمه ۴۱ درجه است. آب این چشمه در گروه آبهای معدنی سولفات کلسیم و سدیم گوگرد دار گرم قرار دارد . این چشمه در درمان بیماریهای روماتیسمی و پوستی مورد استفاده قرار می گیرد . آب این چشمه روی بیماریهای مجاری تنفسی برونشیت های مزمن همراه یا بدون آسم، سرفه های تشنجی، تشنجهای عضلانی، جوش های بدن و دردهای مفصلی اثر مفید و موثر دارد.چشمه قوتورسوئی که در حقیقت از لحاظ درمانی نگین چشمه های سبلان محسوب می شودبه علت داشتن مقدار زیادی گاز SH2 و حرارت حدود ۴۱ درجه سانتیگراد جایگاه محسوسی در میان تمام چشمه های سبلان دارد. در منابع بین المللی کنگر های هیدرولوژی در اروپا بارها روی اثر گاز SH2 که از لحاظ علمی ثابت شده تاکید می شود. در حالیکه اثرکاتیون ها و آنیون ها و مواد معدنی در سایر چشمه ها که فاقد گاز مزبور هستند هنوز از نظر علمی مورد بحث است بنابراین با استناد به عصاره کنگرهای تشکیل شده اثر گاز SH2 در بدن ثات شده و بطور خلاصه به این ترتیب است که گاز SH2 که پس از حدود ۴۰ثانیه به مقدار زیاد در پوست بدن انسان جذب می شود و نفوذ می کند. مشاهده عینی آن سرخی خیلی زیاد استفاده کنندگان از چشمعه آب معدنی قوتورسوئی است که پس از چند دقیقه در پوست و بدن استفاده کنندگان مشاهده می گردد. و این به علت نفوذ گاز SH2 و متعاقب آن باز شدن مویرگ ها و عروق زیر پوست می باشد که در اصطلاح پزشکی آن را گشادگی رگها (vasodilation ( می گویند. این خلاصه ای از اثر گاز Sh2 است که این گاز پس از نفوذ در پوست در سلول های ایمنی ، مسئول دفاع بدن اثر گذاشته و در سیستم ایمنی بدن که وظایف آن به عهده گلبول های سفید است دخالت نموده و نهایت پس از استفاده های متعدد از آب گاز دار بمدت ۳ هفته سیستم ایمنی نیز تغییراتی حاصل نموده و این خود باعث بهبودی بعضی از اشکال رماتیسمی می شود.
 • عارف
  چهارشنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۵ در ۲۰:۳۹
  0
  0

  باسلام جای خوشحالی بابت افتتاح ولی واقعامتاسف شدم بخاطرنامگذاری مشترک قوتورسویی چراکه درسرعین ازیک آب مشترک چند حوض باچندنام زده اند ولی اینجاخیلی خیلی جای تاسف داره نام قدیم قوتورسویی تکراری درموییل داشته باشدچراکه برامسافرین تشخیص دوتاقوتورسویی خیلی سخت خواهدبودلطفا نام استخرراعوض کنید

دیدگاه شما درباره این خبر