صفحه کنونی
اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
بازگشت به صفحه نخست | پنج شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۵ | ۸:۳۱ ب.ظ
1

در یکی از مدارس اردبیل به شکل تعجب‌بر‌انگیزی جرایمی برای دانش‌آموزان در نظر گرفته شده است تا از این طریق بخشی از هزینه‌های جاری مدرسه تامین شود‌.

وراوی :

به دنبال گزارش صبح امروز یکی از اولیای دانش‌آموزان مدرسه‌ای در حسن‌آباد اردبیل که در مقطع متوسطه تحصیل می‌کند، مسئولان این مدرسه جرایمی را از دانش‌آموزان این مدرسه به عنوان حضور دیرهنگام به مبلغ ۱۰۰ تومان، درس نخواندن ۵۰۰ تومان و ناخن نگرفتن ۱۰۰ تومان دریافت می‌کنند تا از این محل بتوانند هزینه‌های مدرسه را به قول خودشان تامین کنند.

حبیب شهبازی یکی از اولیای گله‌مند این مدرسه که از وضعیت پیش آمده نگران است، به خبرنگار فارس در اردبیل گفت: بارها این موضوع را هم به مدیریت مدرسه و هم مجموعه آموزش و پرورش ناحیه دو و نیز اداره‌کل استان اعلام کردم که چنین رفتاری که از یک دانش‌آموز جرایمی دریافت شود عملی غیرقانونی و غیرموجه است.

وی تصریح کرد: مسئولان آموزش و پرورش در مقابل درخواست اولیاء مبنی بر رسیدگی به این موضوع اعلام کردند که به دلیل کمبود اعتبار برخی مدارس مجبور به این کار هستند؛ در حالی که تعجب‌آور است که چگونه یک مدرسه با این همه فضاسازی وزارت آموزش و پرورش مبنی بر اختصاص بودجه برای مدارس اعتبار کافی برای پرداخت هزینه‌های گاز، برق، آب و تلفن مصرفی نداشته باشد و بخواهد این هزینه‌ها را از محل اعمال جریمه برای دانش‌آموزان دریافت کند.

شهبازی افزود: با توجه به اینکه بارها مسئولان اعلام کردند که هدیه به مدرسه رقمش ۵ تا ۲۰ هزار تومان بوده، چگونه است که در این مدرسه دولتی به اجبار از اولیا ۵۰ هزار تومان کمک به مدرسه دریافت می‌شود و در قبال آن هیچ خدماتی به دانش‌آموزان ارائه نمی‌گردد؛ به طوری که حتی پول کاغذ امتحانات را از خود دانش‌آموزان می‌گیرند.

وی در مورد قبض احتمالی ارائه شده به خود دانش‌آموز در قبال اخذ مبالغ جریمه گفت: مدیران مدارس از ترس قبضی را صادر نمی‌کنند، اما قبض هدیه به مدرسه که در چند نوبت از اولیا گرفته می‌شود، وجود دارد.

این شهروند اردبیلی تصریح کرد: مسئولان این مدرسه حتی از دانش‌آموزانی که در حیاط مدرسه با تاخیر وارد کلاس درس می‌شوند ۱۰۰ تومان دریافت می‌کنند و در اعتراض والدین اعلام کردند که مبالغ دریافت شده را برای خرید وسایل مدرسه اختصاص می‌دهند.

یکی دیگر از اولیای دانش‌آموزان با اشاره به اینکه چنین موضوعی در مدرسه حضرت مریم اردبیل به عنوان یک مدرسه حاشیه شهر نیز وجود دارد، گفت: به جای اینکه آموزش و پرورش از دانش‌آموزان کم توان مالی این مدرسه حمایت کند پول تو جیبی دانش‌آموزان را مسئولان این مدرسه به عناوین مختلف و بهانه دیر آمدن، ناخن نگرفتن و درس نخواندن می‌گیرند.

نورالدین بهبودی که به شدت از این رفتار مسئولان مدرسه گله‌مند است، افزود: گاهی در جواب دانش‌آموزان و فرزندان ما که در این مدرسه تحصیل می‌کنند مدیران مدرسه آنها را تهدید به بازگویی مشکلات آنها به اولیا می‌کنند تا از این طریق به راحتی جریمه‌های عجیبی را که در این مدرسه اعمال کرده‌اند از دانش‌آموزان اخذ کنند.

وی تصریح کرد: اکثر این دانش‌آموزان از حاشیه شهر می‌آیند و پدر و مادرشان با هزار مصیبت مبالغ ۱۰۰ و ۲۰۰ تومان به آنها می‌دهند تا خرجی روزمره آنها شود، اما زمانی که مدیران مدرسه با بی‌انصافی این مبلغ را می‌گیرند دانش‌آموزان ما گاهی حتی کرایه رفت و برگشت نداشته و پیاده مسیر مدرسه تا خانه را طی می‌کنند.

بهبودی یادآور شد: علاوه بر کمک سالانه به مدرسه از تامین هزینه‌های مختلف حتی کاغذ امتحانات دانش‌آموزان گرفته تا هدیه به مدرسه تا سقف ۵۰ هزار تومان در یک مدرسه دولتی از ما پول می‌گیرند، اما در کنار این کار اعمال جریمه واقعاً دشوار است.

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، در سال‌های اخیر و به رغم شعارهای مختلف در مجموعه مدارس به دلیل نبود ردیف اعتباری تامین هزینه مدارس مدیران مجبور هستند که برخی نیازهای مالی خود را از طریق فراخوان اولیای دانش‌آموزان تامین کنند، البته در سال‌های اخیر این حرکت که همراه با دریافت مبالغی بوده است داد اولیا را درآورده است.

در این زمینه تماسی را با مسئولان آموزش و پرورش استان اردبیل برقرار کردیم، اما حاضر به پاسخگویی در این زمینه نشدند و به سؤالات مطرح شده ما پاسخی ندادند.

در حالی چنین رویه‌هایی را در برخی از مدارس در استان اردبیل شاهد هستیم که به رغم نص صریح قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران که اذعان دارد تحصیل تا پایان دوره دوم متوسطه رایگان است، اما آموزش و پرورش به دلیل اختصاص ندادن به موقع سرانه مدارس هزینه‌های سرسام‌آوری را به واحدهای آموزشی تحمیل می‌‌کند که جبران آن برای مدیران مدارس سخت و دشوار است، از همین‌ رو چنین حرکت‌های نامبارکی را شاهد هستیم.

باید منتظر ماند و دید آموزش و پرورش استان در قبال چنین اقدامات خارج از عرفی چه واکنشی را از خود نشان می‌دهد.

اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
  • ناشناس
    جمعه ۲۰ فروردین ۱۳۹۵ در ۱۵:۲۲
    0
    0

    در حالی چنین رویه‌هایی را در برخی از مدارس در استان اردبیل شاهد هستیم که به رغم نص صریح قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران که اذعان دارد تحصیل تا پایان دوره دوم متوسطه رایگان است، اما آموزش و پرورش به دلیل اختصاص ندادن به موقع سرانه مدارس هزینه‌های سرسام‌آوری را به واحدهای آموزشی تحمیل می‌‌کند که جبران آن برای مدیران مدارس سخت و دشوار است، از همین‌ رو چنین حرکت‌های نامبارکی را شاهد هستیم. خندیدیم !!! تحصیل رایگان ،آن هم تا پایان دوره دوم متوسطه …. اون درخت رو بریدن … م… رو لولو برده و خورده عمو …

دیدگاه شما درباره این خبر