صفحه کنونی
اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
بازگشت به صفحه نخست | یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۵ | ۶:۳۵ ب.ظ
0

آرامش نسبی حدود شش ماه اخیر درمرزهای مشترک و سرسبز هند و پاکستان، نیمه شب گذشته با تبادل آتش میان نیروهای مرزی دو کشور بار دیگر خواب را از چشم مرزنشینان ربود.

وراوی :

ارتش پاکستان اعلام کرد که نیروهای هندی حدود نیمه شب گذشته(شنبه) اقدام به شلیک بدون دلیل به سمت خاک پاکستان کرده اند و نیروهای پاکستان نیز متقابلا ، با گشودن آتش به سمت خاک هند، به آتشباری هندی ها پاسخ دادند.
تاکنون گزارشی ازخسارات یا تلفات احتمالی ناشی از آتشباری های مرزی نیمه شب گذشته منتشر نشده است.
از سال ۱۹۴۷ که پاکستان به استقلال دست یافت تاکنون، سایه تنش های سیاسی، دعواهای اطلاعاتی و ناآرامی های مرزی هیچ گاه از فضای روابط دو همسایه کنار نرفته است و با وجود رفت و آمدهای نسبتا زیاد مقامات عالی دو کشور از جمله سفر چند ماه اخیر نارندرا مودی نخست وزیر هند به شهر لاهور پاکستان، این دو قدرت اتمی جنوب آسیا هنوز نتوانسته اند راهی برای حل تنش هایی که حدود هفت دهه است ادامه دارد، پیدا کنند.
ادعای اخیر پاکستان مبنی بر دستگیری یک تبعه هندی در ایالت بلوچستان به اتهام جاسوسی و نیز حادثه تروریستی حدود سه ماه پیش به پایگاه هوایی پتانکوت هند در نزدیکی مرز پاکستان، از جمله تنش های سیاسی-اطلاعاتی و امنیتی اخیر میان دو کشور به شمار می رود.

** آمریکا پاکستان و هند را به از سرگیری مذاکره فراخواند
دو روز پیش از وقوع درگیری های مرزی جدید میان هند و پاکستان، و یک روز پس از آنکه سفیر پاکستان در هند اعلام کرد روند مذکراتی که قرار بود میان مقامات عالی وزارت خارجه دو کشور انجام شود، متوقف شده است، آمریکا بار دیگر دو کشور را به از سرگیری گفت و گو فراخواند.
‘مارک تونر’ معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا شب روز جمعه گذشته در نشستی خبری اعلام کرد: موضع ما درباره روابط پاکستان و هند همواره تاکید بر عادی سازی روابط میان دو کشور بوده و معتقدیم این دو همسایه باید همکاری های عملی با یکدیگر داشته باشند.
وی گفت: پاکستان و هند را به انجام مذاکرات مستقیم با هدف از بین بردن تنش میان این دو همسایه تشویق می کنیم و معتقدیم رفع این تنش ها، به ثبات و امنیت منطقه کمک می کند و به نفع هر دو کشور است.
مارک تونر در پاسخ به سوالی درباره ادعادی پاکستان مبنی بر دستگیری جاسوس هندی در ایالت بلوچستان گفت: از این موضوع مطلع هستیم اما من جزئیات زیادی درباره آن نمی دانم.

** روند مذاکره میان پاکستان و هند متوقف شد
رسانه های پاکستان روز شنبه به نقل از سفیر این کشور در هند اعلام کردند که روند مذاکرات میان دو کشور متوقف شده و به هیات تحقیقاتی هند که قرار بود برای تحقیق درباره حادثه تروریستی پتانکوت به اسلام آباد سفر کند، اجازه انجام این سفر داده نخواهد شد.
‘عبدالباسط’ سفیر پاکستان در هند گفته است که فعلا هیچ برنامه ای برای دیدار و مذاکره میان قائم مقام های وزارت خارجه دو کشور وجود ندارد. باید ببینیم که آیا می توانیم این روند را دوباره شروع کنیم یا نه.
به گفته این دیپلمات پاکستانی، سفر هیات پاکستانی به هند برای بررسی حادثه تروریستی پتانکوت قرار نبوده که براساس یک برنامه دوطرفه و متقابل باشد و قرار بر این نیست که هند هم بخواهد یک هیات تحقیقاتی به پاکستان اعزام کند.
اما سخنگوی وزارت خارجه هند دقیقا عکس این مطلب را مطرح کرده است.
عبدالباسط گفته است که اعزام هیات تحقیقاتی پاکستان به هند نه بر اساس یک اقدام متقابل، بلکه بر اساس روحیه همکاری پاکستان انجام شد و به تیم تحقیقاتی هند اجازه داده نخواهد شد که به پاکستان سفر کند.
اخیرا، به دلیل ادعاهای پاکستان مبنی بر دستگیری یک جاسوس هندی در ایالت بلوچستان، بار دیگر روابط تنش آلود دو کشور پرتنش تر شده است. هند ادعای پاکستان را درخصوص جاسوس بودن فرد بازداشت شده تکذیب کرده است.

اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
دیدگاه ها

دیدگاه شما درباره این خبر