صفحه کنونی
اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
بازگشت به صفحه نخست | دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۳۹۵ | ۹:۲۸ ب.ظ
0

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اردبیل گفت: برف و سرمایی که از اواخر سال گذشته و اوایل امسال در این استان حاکم بود سبب خسارت ۳۲۰ میلیارد تومان به باغات استان شد.

وراوی :

مسعود امامی یگانه عصر امروز در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران شهرستان خلخال اظهار داشت: برف و سرمایی که از اواخر سال گذشته و اوایل امسال در استان اردبیل حاکم بود سبب وارد شدن خسارت ۳۲۰ میلیارد تومان به باغات استان اردبیل شد.

وی با بیان اینکه باغداران شهرستان مشگین‌شهر با بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان بیشترین خسارت را از این محل دیدند، گفت: باغداران خلخالی نیز متحمل ۹۴ میلیارد تومان خسارت شدند که در صورت داشتن بیمه می‌توان خسارت آنها را جبران کرد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اردبیل با اشاره به خسارات واردشده به باغات و کشاورزی استان در سال گذشته بیان کرد: در حالی که در سال گذشته ۲۲۰ میلیارد تومان خسارت از سوی حوادث غیرمترقبه به بخش کشاورزی استان وارد شده بود اما از محل اعتبارات حوادث کشور تنها ۱۱ میلیارد تومان برای جبرات این خسارات اختصاص یافت.

امامی یگانه افزود: با توجه به اینکه خسارات حوادث غیرمترقبه بسیار جزئی بوده و نمی‌تواند تمامی خساراتی را که باغداران متحمل شده‌اند جبران کند باید تلاش کنیم تا اقدامات پیشگیرانه در این زمینه در سطح استان اردبیل را توسعه و گسترش دهیم و در این زمینه باید همکاری لازم از سوی باغداران انجام شود.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اردبیل جایگزینی ارقام کشاورزی و استفاده از گونه‌های گیاهی سازگار با شرایط آب و هوایی استان را از راهکارهای مهم در این زمینه برشمرد و تصریح کرد: باید تغییر الگوی کشت با جدیت در استان پیگیری شود و ارقامی که متناسب با شرایط منطقه بوده در باغات استان کشت شود.

وی بهره‌گیری از راهکارهای علمی و پژوهشی برای کاستن از خسارات ناشی از آسیب‌ها و حوادث غیرمترقبه را در این زمینه موثر دانست و گفت: با توجه به اینکه در چند سال اخیر شاهد تداوم پدیده سرمازدگی در بخش کشاورزی استان بودیم باید کشاورزان و باغداران زمین‌ها و محصولات خود را بیمه کنند تا در صورت وارد آمدن خسارت متضرر نشوند.

تسنیم

اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
دیدگاه ها

دیدگاه شما درباره این خبر