صفحه کنونی
اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
بازگشت به صفحه نخست | یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۵ | ۱۱:۳۲ ق.ظ
0
وراوی :

کیومرث دانشجو روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: این میزان رهاسازی آب به سمت دریاچه ارومیه که از سدهای استان صورت گرفته است، در مقایسه با پارسال بیش از ۵٫۵ برابر افزایش نشان می دهد.
وی با اشاره به بارندگی های بسیار مناسب سال زراعی جاری بیان کرد: افزایش بارندگی موجب شده تا بیشتر سدهای استان به مرحله سرریز رسیده و آب مازاد آنها به سمت دریاچه ارومیه هدایت شود.
دانشجو اضافه کرد: از سوی ستاد احیای دریاچه ارومیه در مجموع ۳۲۰ میلیون متر مکعب رهاسازی آب در نظر گرفته شده بود که این میزان هم اکنون از مرز ۴۲۷ میلیون متر مکعب نیز گذشته است.
وی گفت: بیشترین میزان رهاسازی آب از سد شهید کاظمی بوکان و به میزان ۵۶۴ میلیون متر مکعب بوده است که در مقایسه با ۷۷ میلیون مترمکعب سال گذشته بیش از هفت برابر افزایش نشان می دهد.
دانشجو افزود: پس از سد شهید کاظمی بوکان بیشترین میزان رهاسازی آب به ترتیب از سدهای مهاباد، حسنلوی نقده و زولای سلماس است به طوری که تنها از سد مهاباد امسال ۹۵ میلیون متر مکعب آب رهاسازی شد که این میزان در سال گذشته صفر بود.
وی اظهار کرد: با رهاسازی این میزان آب، مناطق پایین دست این سدها تحت تاثیر قرار می گیرد و ضروری است مردم در زمان رهاسازی آب و پس از آن، از نزدیک شدن به حریم و بستر رودخانه ها و برداشت غیرمجاز خودداری کنند.
به گزارش ایرنا، دریاچه ارومیه بزرگترین دریاچه داخلی ایران و دومین دریاچه شور جهان است که در ۲۰ سال گذشته با بحران شدید کم آبی مواجه شده و از پهنه ۵۷۰۰ کیلومتری آن در اوایل پاییز پارسال تنها حدود ۱۰ درصد باقی مانده بود.
پیش از این وضعیت، میزان آب موجود در دریاچه ارومیه تا ۳۲ میلیارد متر مکعب نیز رسیده بود.
در تراز اکولوژیک ۱۲۷۴٫۱ متری دریاچه ارومیه، میزان آب نزدیک به ۱۴ میلیارد متر مکعب بوده است.
آب این دریاچه بسیار شور بوده و بیشتر از رودخانه های زرینه رود، سیمینه رود، تلخه رود، گدار، باراندوز، شهرچای، نازلو و زولا تغذیه می شود.
امسال روند خشکی سال های گذشته دریاچه ارومیه متوقف شده و این دریاچه شرایط تثبیت را می گذراند.
ستاد احیای دریاچه ارومیه از سال گذشته با برنامه های اجرایی مدون در راستای تثبیت وضعیت فعلی دریاچه فعالیت هایی را آغاز کرده است.
استان آذربایجان غربی دارای ۱۲ سد است.

ایرنا

اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
دیدگاه ها

دیدگاه شما درباره این خبر