صفحه کنونی
اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
بازگشت به صفحه نخست | پنج شنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ | ۷:۰۶ ب.ظ
0

- مدير جهاد كشاورزي خلخال گفت: به علت شيوع بيماري تب برفكي در منطقه تاكنون 525 راس از احشام سنگين و سبك دامداران اين شهرستان تلف شده است.

وراوی :

هادی ذبیحی روز پنجشنبه در جلسه کارگروه تخصصی مخاطرات کشاورزی و منابع طبیعی خلخال افزود: به رغم تلاش دامپزشکی خلخال در واکسیناسیون و کنترل مقطعی بیماری تب برفکی کانون های آلودگی این بیماری در این شهرستان از هفت کانون به ۱۰ کانون افزایش یافته و در اثر تلف شدن دام ها سه میلیارد و ۶۵۰ میلیون ریال به دامداران منطقه خسارت وارد شده است.
وی گفت: به علت ورود این بیماری از اروپای شرقی به کشورمان و برخی مشکل های مربوط به واکسن تنها راهکار مناسب برای مقابله با شیوع این بیماری دردامداری های شهرستان قرنطینه دام ، رعایت بهداشت محل های نگهداری دام و پرهیز از خرید دام از استان های دیگر تا زمان کنترل کامل بیماری از سوی دامداران خلخال است.
او همچنین با اشاره به وارد شدن خسارت ۹۴۰ میلیارد ریالی سرما زدگی به باغ های میوه در فروردین امسال اظهار کرد: کاهش دمای هوای خلخال به ۲ درجه زیرصفر در اوایل اردیبهشت به دلیل پایین بودن زمان ماندگاری سرما در منطقه خسارتی را برای سردرختی درختان میوه خلخال نداشت.
ذبیحی با بیان اینکه تاخیر در زمان پرداخت غرامت و نحوه برآورد خسارت از سوی صندوق بیمه محصولات کشاورزی موجب بی رغبتی کشاورزان و باغداران خلخال به بیمه محصولات شده ، افزود: هیچ اعتبار دولتی برای جبران خسارات ناشی از حوادث قهری به کشاورزان و باغداران پرداخت نمی شود.
وی افزود: تنها راه کار مطمئن برای جبران خسارات سرمازدگی و یا خشکسالی و هر حادثه طبیعی دیگر بیمه محصولات کشاورزی و باغی است.
وی گفت: حذف برخی از مقررات سخت و دست و پاگیر توسط صندوق بیمه محصولات کشاورزی موجب تشویق کشاورزان و باغداران منطقه به بیمه محصولات خود خواهد شد.
شهرستان خلخال با ۹۵ هزار نفر جمعیت در ۱۰۵ کیلومتری جنوب اردبیل قرار دارد.

اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
دیدگاه ها

دیدگاه شما درباره این خبر