صفحه کنونی
اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
بازگشت به صفحه نخست | یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ | ۳:۰۵ ب.ظ
0
در پی شیوع بیماری تب برفکی در استان اردبیل

تلاش برای مهار بیماری تب برفکی در استان اردبیل

مديركل مديريت بحران استانداري اردبيل از تلاش براي مهار بيماري تب برفكي در اين استان خبر داد.

وراوی :

مسعود امامی یگانه روز یکشنبه در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران در بیله سوار گفت: مسوولان تمام ادارات ذیربط از جمله مدیریت بحران ، جهاد کشاورزی و دامپزشکی استان با جدیت و حساسیت این موضوع را پیگیری و مدیریت می کنند.
او با تاکید بر لزوم ترویج صنعت بیمه بین مردم اظهار کرد: در بحث پیشگیری و جبران خسارات احتمالی به ویژه سیل و زلزله صنعت بیمه اماکن مسکونی فرهنگ سازی شود.
او پیش‌ بینی و پیشگیری ، آمادگی ، مقابله ، بازسازی و بازتوانی را جزو مهم‌ ترین بحث‌ها در مدیریت بحران دانست که پیشگیری به عنوان سرآمد بحث مدیریت بحران باید با آموزش ‌های مفید به کشاورزان ، دامدارن و باغداران ارایه شود تا شاهد کمترین تلفات و خسارت جانی و مالی باشیم.
وی اظهار کرد: مخاطرات طبیعی در همه شاخه‌ ها جزو گریز ناپذیر قانون طبیعت است که در صورت پیشگیری از بلایای احتمالی آن شاهد فواید آن نیز می‌شویم و این امر زمانی محقق می‌شود که مدیریت بحران به درستی در استان محقق شود و همگان از پیشگیری و پیش‌ بینی بلایای طبیعی آگاه باشند.
امامی خواستار عقد قرارداد و بیمه دستگاههای تراکتور مورد استفاده در آتش سوزی احتمالی مزارع شد و گفت: آموزش های لازم باید از طریق جهاد کشاورزی و دستگاههای ذیربط برای رانندگان تراکتور ارایه شود.
به گزارش ایرنا از روابط عمومی فرمانداری بیله سوار ، دیبا ، معاون بهداشت و مقابله با بیماری ‌های دامی دامپزشکی استان اردبیل نیز در این جلسه گفت: دامپزشکی استان تمام تلاش خود را به کار گرفته تا با گروه ‌های تخصصی بحث واکسینه کردن دام و طیور را به عنوان راهکار پیشگیرانه از بروز و گسترش بیماری‌ها در اولویت قرار دهد.
او یکی از عوامل اصلی شیوع تب برفکی را نقل و انتقال دام دانست که اگر کنترل شود میزان تلفات به حداقل خواهد رسید و واکسیناسیون کردن دام فقط برای کنترل شدت شیوع بیماری است.
دیبا با بیان اینکه مرحله جدید واکسیناسیون تب برفکی در کشور از ۲۰ اردیبهشت آغاز می شود افزود: دامداران قبل از کوچ باید نسبت به واکسینه کردن دامهای خود اقدام کنند و یک هفته پس از واکسیناسیون اقدام به کوچ و نقل و مکان دام های خود اقدام نمایند.
معاون بهداشت و مقابله با بیماری ‌های دامی دامپزشکی استان اردبیل گفت: اردبیل یکی از استان های فعال در زمینه پیشگیری از شیوع بیماری تب برفکی در کشور بوده و خوشبختانه نسبت به استان های همجوار تلفات به نسبت کمتری در این استان اتفاق افتاده است
فرماندار بیله سوار هم گفت: تمهیدات لازم برای مقابله با خطرات احتمالی آتش سوزی مزارع در این شهرستان اتخاذ شده و ۳۵ دستگاه تراکتور در هفت نقطه از شهرستان مستقر خواهند شد.
آرام حلیم افزود: برای تکمیل تصفیه خانه شهر بیله سوار سه میلیارد ریال نیاز است که با همکاری مدیریت بحران استان و امور آب و فاضلاب شهری استان این مبلغ قرار است تامین و این تصفیه خانه هفته دولت امسال افتتاح شود.
حلیم همچنین خواستار تامین خرید ژنراتور برق برای فرمانداری ، خرید تانکر سیار برای جهاد کشاورزی و امور آب روستایی ، تامین اعتبار لازم برای پوشش کانال جعفرآباد و نیز مهار آبهای سطحی شهر جعفرآباد مغان شد.
وی همچنین در زمینه مقابله با بیماری تب برفکی در شهرستان افزود: خرید دام از خارج از شهرستان و جابجایی دام در مناطق مختلف می تواند باعث آلودگی دام سنگین و سبک به این بیماری شود و دامداران در این زمینه باید با همکاری دامپزشکی شهرستان و جهاد کشاورزی اقدامات پیشگیرانه را انجام دهند.
مدیرکل هواشناسی استان اردبیل نیز از تدوین سند هواشناسی کشت گندم در این استان برای افزایش بهره وری این محصول با اتکا به اطلاعات هواشناسی خبر داد و گفت: امروزه هواشناسی به صورت کاربردی دنبال می شود و نقش مهمی در ارتباط با آگاهی رساندن به کشاورزان برعهده دارد.
علی دولتی مهر افزود: پارسال ۴۱۳ میلی متر بارندگی در بیله سوار گزارش شده که نسبت به دوره آماری ۱۰درصد افزایش یافته است.

اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
دیدگاه ها

دیدگاه شما درباره این خبر